bugün

Eskiden 100 lira markete gidince dolduruyorduk torbayı şimdi 100 liraya doğru düzgün bir şey bile alınmıyor.Asgari ücret cok az.
asgari ücret değil, alım gücü önemli.

alım gücü derken; yatırım üretim istihdam ar-ge eğitim hukuk şeffaflık denetlenebilir-hesap verebilir olma vs vs alım gücünü artıran itici güçlerin yokluğu yetersizliğine değinemeye gerek yok.

örn: Lenovo ThinkPad E15 Gen 2-ARE 20T80005US 15.6" Notebook - AMD Ryzen 5 4500U - 8GB RAM - 256GB SSD - 1920 x 1080 - AMD Radeon Graphics - Windows 10 Pro notebook almayı düşünüyorum.

https://www.walmart.com/i...ro-Glossy-Black/516588448

bu ürün 699 birim para.
asgari ücretli biri (vasıfsız bir çalışan) 1500 birim para alsa bunu rahatlıkla alır.

ama ülkemizde bırakın vasıflı olmayı vasıfsız bir işçi 2500 birim para alıyor ve bu donanım özelliklerde olan bir ürünü en az 9000 birim paraya bu ürünü alabiliyor.

1500 birim para alan örnek ürünü maaşının yuvarlak hesap %45 oranına daha rahat alırken 2500 birim para alan ürünü maaşının %350 oranına alıyor.

sorun asgari ücretin az çok olması değil.
asgari ücret iki kat artsa ve 5000 lira olsa rahatlama olacak satınalma paritesi artacak mı sanıyorsunuz?

sorun asgari ücretin ne olduğu ne kadar olacağı değil.
işin en önemlisi insanlar bunun farkında değil.

kime ne anlatacağız ki?
ay'a 4 şeritli yol yapılıyor desen inanacak iktidar seçmeni, bu yol yapılırken yolsuzluk yapılıyor desen inanacak muhalefet seçmeni var.
kalkmışlar asgari ücret konuşuyorlar.