bugün

ayıptır diyerek hemen konuya geçeceğim zira kırpa kırpa bu hale gelen başlık anlatılmak isteneni pek yansıtamadı maalesef. yanıldığımı umarak izah edeyim efem.

hani sekiz kişilik asansörler vardır ya, şirket asansörleri, hastane asansörleridir bunlar genellikle. paslanmaz otomatik kapıları vardır, çift kanatlı. tam kapanırken binmeye korktuklarımızdır hani bunlar. bildin di mi? onlarca insan bekler kapısında açıldı mı kapı, kapanmadan bineyim endişesiyle herkes hurra içeri dalar.

sonra basarlar çıkacakları katı gösteren düğmeye ama o da ne; ya kapı kapanır gibi olup tekrar açılır ya da varsa bir uyarı düğmesi o yanar söner bilemedinse boşver hareket etmez işte yerinden asansör. işte tam o an herkesin aklından farklı farklı düşünceler geçer. kimi sesli olarak dile getirir bunu, "sekiz kişilik yazıyor, kaç kişiyiz"? başlar saymaya; "bir, iki, dört, dokuz". sonra bir diğeri "820 kg çekiyormuş abi" der. bir başkası kafasından başlar hesaplamaya: "şu var 70 kilo, bu olsa olsa 50, bak bu 90 kilo ağır çekti zaar" falan diye. asansöre son binen sıklıkla havaya bakan olur, inmek zorunda kalmamak için...

ama kapanmaz işte lanet kapı. biri inmelidir, gözler hemen aralarında en şişman olan kimseye çevrilir. yahu adam belki ilk binen kişi ne biliyorsun? sıkışmış kalmış, farkettiğinden bakışlarınızı aynaya yapıştırmış yarısını. hoş sen gene bakma aynaya olduğundan daha da şişman görebilirsin onu o anda. utandırırsınız işte adamı.

bir de kendini şişman sanan zayıflar var ki her asansörde denk gelir bunlardan bir tane. " ben çıkayım en iyisi " der, tam niyetlenirken bir diğeri " yok abla senin etin ne butun ne bi sen mi ağır geldin" diyerek durdurur onu ama üç beş kişinin gözleri hala üzerindedir aynayla artık nerdeyse bütünleşmiş iri kişinin. ama iner ama inmez, asansörün çekme gücünü kıranın o olduğu kararına varılır birçokları tarafından.

neyseki bir iki kişi "siz çıkın biz bir sonrakine bineriz" diyerek iner, sıklıkla kapıya en yakın olanlardır bunlar...
asansörün kalkmaması neyse de, bir de asansörün zar zor kalkıp sonra da bozulduğunu düşünün.
bi anda herkes en şişmana dönüyor, "senin yüzünden" bakışı atıyor.
biri bi şey söylese savunacaksın belki kendini, belki çirkeflik yapacaksın.
ama belki de içteniçe sen de düşüneceksin "lan binmese miydim benim yüzümden mi kaldı bu asansör" diye.
ama hani şu en sağdaki hatun da etine dolgun, belki de sebep o.
evet, ortam havasızlaşıyor, sorun giderilmiyor.
artık kimsenin umrunda değil asansörün hangi sebepten ya da kimden dolayı bozulduğu ama herkes sana bakıyormuş gibi geliyor çünkü bakmışlardı ilk bindiğinde ve asansör bozulduğunda.ama şu iki zayıf bağyanın kilosunu toplasan seninkiyle aynı, o zaman neden senin yüzünden olsun ki tüm bunlar, o iki hatun yüzünden. onlar binmeseymiş ya.*
psikopata bağlamamak lazım, olan olmuş.
illaki giderilecek sorun. hem artık o kadar dolu asansöre de binmezsin bi daha, belki kilo bile vermeye karar verirsin artık merdiven kullanarak.
ama o iki zayıf hatun var ya...hep onlar yüzünden işte.
istemsiz bir harekettir. illede biri suçlu bulunacak ya ondandır. ya da ben yapmadım bu yaptı suçlamasıdır. bunun bir de elektrik kestiğinde ulan şu köşedeki herif yüzünden oldu diye düşünenler vardır ki akıllara zarar. * *
- arkadaşlar, arkadaşlar. asansör hareket etmiyor.
+ evet. şu şişman beyefendi yüzünden hareket etmiyor.
- öyleyse aramızda şimdi anlaşalım. öncelikle beyefendi isminiz neydi?
* cemil.
- arkadaşlar. cemil bey'e sırayla hepimiz bakacağız. ilk hafta ben alırım. kendisini sıkı bir rejime sokacağız, bol bol spor yapacak.
+ anlaştık, bana uyar.
= evet, evet. sırayla bakalım kendisine.
: sıraya da bakmamız şart mı yaa? benim hanım evde sıra filan istemez. uha uha uha. bakın bakın ne anlatıcam; üç japon sırayla uçaktan atlamış. sıra kırılmış, japonlar da ölmüş. ehiiiiiii
- ben diyorum ki; bu iğrenç espriyi yapan arkadaşı asansör boşluğuna atalım. o zaman asansör hareket eder.
+ mantıklı!
terbiyesizliktir. büyük asansörlerde kimin kaç çektiği düşüncesi yersizdir. hesaplayamayacaksın, kasma işte! bu şişman adam da asansöre hiç binemeyecek midir?

(bkz: ayıptır kardeşim)
şişmanların her daim başına gelen durumlardan biridir.
-ne bakıyon kardeşim açıkta bir sey mi gördün
-bakmak yasak mı
-açayım ona da bakk
-kem küm hap hup aslcmask
asansörde en az beş kişi varken şişmana dönüp...

+ sen söyle bakalım şimdi ne yapacağız?
- ??

(bkz: ayıptır kardeşim)
en şişmanın da: rejimdeyim. diyerek kurtulmaya çalışmasıdır. sonuçta asansörden atılır.
mahalle baskısının alt kümesi olaraktan, asansör baskısıdır.
asansörün üreticisine bakmaktan daha mantıklıdır.
doğrudur. harbiden hep böyle oluyor arkadaş ya. bi başlıyor ötmeye herkesin gözü bende. iniyorum yukarıya çıkarken ardlarından bakakalıyorum. hüzün doluyor içim amına koyim. bir gün amcanın biri resmen bana '' sen in kalkmıo'' dedi. böylede boktan bir anım vardır.
eğer asansörde dördüncüyseniz ve hareket etmediğinde diğer 3 pezevenkte öküz gibi dönerek size bakıyorsa "sokayım sizin asansörünüze" diyerek inilir asansörden. üst katlara doğru depar atılır ve her katta durma tuşuna bir kez basılır. intikamda sıcak yenmiş olur.
binmesin o da hareket berekettir.