1. 1.
  işbirlikçi, vatan haini yazar ali kemal' in takma adı. artin lakabi türk birliklerinin kars' ı ermenilerden geri alması sonrası yazdığı eleştiriler yüzünden verilmiştir.
  3 ... lynyrd
 2. 2.
  Bir hain. Evet.
  ... kurtcebe noyan
 3. 3.
  dayak atılarak öldürülmüştür vatan haini diye.
  ... lolitayakurbanoldugum
 4. 4.
  Çankırı'nın gururudur. Çıkmadı senin gibisi bir daha yigidim.
  ... aquila non capit muscas
 5. 5.
  vatan haini olarak nitelendirebileceğimiz kişilerden!

  türk kuvvetlerinin kars' ı ermenilerden geri almasını eleştiren yazısından beri halkın bir ermeni adı olan artin adını ekleyerek artin kemal diye andığı yazar ali kemal istanbul' da, peyam- ı sabah gazetesindeki geniş odasında, ortağı ermeni mihran ve misafirleriyle çene çalıyordu.

  sarışın, gürbüz, yarı alafranga, yarı alaturka kendine özgü bir insandı.o günkü başyazısını öven tombul misafirine neşeyle," ankara' dakiler yine köpürecekler" dedi, ünlü kahkahasını attı, sonra da ekledi: " haydutların işi gücü savaş. siyasetten zerre kadar anladıkları yok. ellerinde derme çatma bir ordu, birkaç tane de düzme kahraman, dövüşüp duruyorlar. hükümet ölçmüş biçmiş, uygun görmüş sevr antlaşması' ni imzalamış. size ne oluyorba zırzoplar? beyhude yere kan dökmenin anlamı var mı? öğrendiğime göre, londra' da da çocuk gibi, 'izmir' i isteriz, edirne' yi isteriz, adana' yı isteriz' , hatta tam istiklal isteriz' diye tutturmuşlar."

  misafirleri şaşakaldılar:
  " yok canım?"

  mihran, " bunlar çılgın" diye söylendi. ali kemal, bu nitelemeyi pek sevdi:" tabii canım! çılgın olmasalar, sanki cihan savaşını biz kazanmışız gibi koskoca lloyd george' a barış şartlarını dikte etmeye yeltenirler miydi?

  ne demiş arap, 'elhükmü limen galebe', galibin dediği olur! işte bu kadar. bu kavrayışta, bu bilgide, bu çapta adamlar, değil devleti, ufak bir aşireti bile yönetemezler! edebilseler, yunan ordusu şimdi eskişehir yolunda olur muydu?"

  bir kahve daha söyledi.

  turgut özakman/ şu çılgın türkler syf: 36
  3 ... huseyin c