ben enayimiyim lan diyen öğrencidir.
isteyen öğrenci arkadaş veya derse katılan biriyse verilir. ama hırbonun teki bütün dönem derse girmemiş, vize, final öncesi can dostu kesilen bir tipse, o not o denyo ya verilmez. "bütün dönem nerdeydin pezevenk? git yine aynı yere, şimdi..." denir ve geçilir.
dayanışma ruhunu kaybetmiş öğrencidir. sadece ben başarılı olayım diğerleri gerekirse sürünsün isteyen öğrencidir. aynı zamanda en sevilmeyen öğrenci tipidir ve genelde bu tip öğrenciler genelde bayandır.
notları kime vereceği söz konusu olduğunda fikri değişebilen ama genel olarak haklı olan öğrenci tipidir.
sınav haftası haricinde yüzüne dahi bakılmayan arkadaştır.
bütün derslere girip gün gün not tutup emeğini okula gelmeye bile tenezzül etmeyen arkadaşıyla paylaşmak istemiyordur. bazen öyle ki o arkadaş notları almaya bile tenezzül etmez arkadaşından fotokopisini çektirip ona götürmesini ister böyle bir durumda haklıdır tabi. yada önce ki sınavda hiç çalışmadım deyip yüksek not çakan arkadaştır. bunlar dışında aynı emeği verdiğin yada çok samimi olduğun bir arkadaşa vermemek, en yüksek notu ben almalıyım diye hırs yapmak doğru değildir. ama o da kendi tercihidir.
(bkz: çan eğrisi)
parasıyla dahi satmayan allahın beyinsizi.
(bkz: çan yapmak)
o notları tut,eve git temize geçir. sen bunları yaparken adam gönlünce gezsin eğlensin sonra kırk yıllık kanka gibi utanmadan istesin. hayatımda notlarımı vermedim vermem de. isterse arkadam sallasın da demiyorum hele bi sallasın ağzına bile sıçarım ama notları vermem. resmen insanı enayi yerine koymak bu çünkü. çok başıma geldi çok doluymuşum resmen.
üniversite yıllarımda hiç okula gitmeden okulumu 4 yılda bitirmişliğim var, tahmin ettiğiniz gibi siktiri boktan bi bölüm değil ayrıca. taktiği öğretiyorum, sınıfın en ineği okul başlarken tespit edilir. büyük ihtimal asosyaldir. o yüzden akşamları dışarı çıkalım bi çay kahve ısmarlama olayı yalan. bu eleman cemaatçiyse dini öğrenin, maklube yemeye falan gidin, birlikte saf tutun. ha değilse elbet bi ilgi alanı vardır. en ot insanın bile hoşlandığı bir konu vardır. bu tiplerle pek takılmayın, ama aranız hep yakın olsun, dengeyi tutun, sınav haftası gelince ya kardeşim, şu notlar ı bana da çektirsek mi eksik yerlerim var deyin. asla hiç notum yok demeyin. vermez. vermez de vermez yani. 4 senenizi ona bağlı geçirin. o ders çalışırken siz sürtün, aynı anda okulu bitirin, sokakta görsem tanımam şimdi. kızmayın yahu, üniversite böyle bitiyor, gururlu ayağına yatıp not isteyemeyen arkadaşlarım var, 7. seneleri ve hala okuyorlar. arkamdan da piçe bak nasıl bitirdi deyip dedikodunuzu yapıyorlar. çok zevkli deneyin.
temel amacı ortalamanın düşük olup çan eğrisinde daha fazla yararlanmaktır.