bugün

(bkz: facebook u olmayan yazarlar)
tiki dili ve edebiyatı öğrencilerinin "how to be a tikky in ten steps" ders başlığı altında haftada iki saat aldığı dört kredilik dersin konularından biridir.
facebook'un gelişmesinde arkadaşlığın yeri ve önemi şeklinde daha mantıklı hale getirilebilecek durum.
en azından gerçeğe daha yakın olur böyle.
listelere bakacak olursak birkaç sonradan bulunmuş ve görüşülmeyen ilkokul arkadaşı dışında genellikle sürekli görüşülen arkadaşlar vardır listede.
yani evet, pekişen şeyler yok değil...
kesinlikle çok büyüktür. şöyle ki;

birincisi; kişisel ileti bölümünden arkadasının halet i ruhiyesi hakkında fikir sahibi olabilirsin. " hayat beni niye yoruyosun" diyorsa mesela bankada çok sıra beklemiştir örnegin canı sıkkındır ya da " herkesin derdi ben olmusum demek ki zamanında iyi koymusum" demisse sözkonusu arkadas büyük ihtimalle ayrıldıgı sevgilisi ya da bozustugu bir arkadası hakkında birşeyler söylemiştir ve kulagına gelmiştir ayar verme çabalarındadır. bu kişisel iletilerden yola çıkarak " noldu hacı/şekerim yine canın sıkkın" tarzı mesajlarla bir muhabbetin içine girme olasıdır..

ikincisi; arkadasın olusturdugu albümlerdeki yüzlerce artislik fotografın altına yazılacak yorumlarla bir kaynasma mümkündür; "oo hacı yakmısın gene ortalıgı", "lan kolunu da atmısın kızın omuza heh heh hadi bakalım", ya da " ay canım mudo dan mı aldın bu badiyi çok şekeer" , " kurban olurum ben senin o gülüşüne sarı papatyam benim" tarzı yorumlarla kaynasma mümkündür.

tüm bu muhabbetler ortak üye oldugunuz grubun topluca görüşmeye karar vermesi sonucu olusturulan organizasyonda birebir görüşmeyle de sonlandıgında siz tekrar 10 yıl önce üzerine basılmıs kola kutusuyla top oynamaya calısan ya da etekleri ucusmasın diye dikkat ederek ip atlayan çocuklar gibisinizdir artık evet.

ancak tüm bunlardan sonra 10 yıldır farklı hayatlar yasadıgınızı anlarsınız; farklı insanlarla arkadaslık etmiş farklı okullarda okumussunuzdur belki ortak yönlerinizin az oldugunu farkedersiniz ve arkadaslıgınız kafanıza estiginde feysbuktan " dürtme " yoluyla devam eder.

(bkz: acı ama gerçek) * *