bugün

başlık karakter sınırına takıldı orjinali " arabası olmadığı halde benzin zamlarını eleştiren adam " olacaktı.

evet bugün ben böyle bir adam gördüm. görünce gözlerime inanamadım ama akpnin niye iktidar oldugunu biraz daha anlar oldum.

düşünün ya adamın arabası yok ama sırf gıcıklık olsun diye iktidar partisini eleştiriyor. bunu yaparken halkı falan düşündügü yok sırf gıcıklık olsun diye.
aynı hızla toplu taşımaya da zam geldiğinden olağan durumdur.
(bkz: adam haklı beyler)
normal bir vatandaştır.
(bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın) modunda değildir.
kendisi gibi, çevresindekileri de düşünecek kadar duyarlı bir insandır. tebrik etmek gerek...
bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı olmayan vatandaştır belki de, kimbilir.
bu durumda, engellilerle ilgili yasaları savunmak için engelli olmak, kadın haklarını savunmak için kadın olmak, asgari ücretin yükselmesini savunmak için asgari ücretle yaşıyor olmak, askeri yargı ile ilgili konuşmak için askeri yargıyla başı belada olmak, AKP yi eleştirmek için AKP li olmak, istanbuldaki tarihi binaların beton yığınlarına dönüşmesini eleştirmek için tarihi binası beton yığınına dönüşmüş adam olmak gerekir. bana dokunmayan yılancılık yapmak yanlış birşeymiş gibi gösteriliyor durumudur.

Bir de belki bu adam esnaftır ve arabası olan adamın parasının çoğunun devlete değil de azıcık kendisine de gelmesini istiyordur. Hani, parayı vergiye vermezse harcayacak ya, alınıp verilip ekonomiye can verilmesini istiyordur. Belki çiçekçidir de zengin adamın sevgilisiyle buluşurken sadece benzine para vermesini değil de, sevgilisiyleyken çiçeğe de para vermesini istiyordur. olur mu olur.
dur10akadarsaysonrayaz, arabası olmayan, hatta şirket arabasına otobilden gönlünce yakıt alan bir vatandaştır. ama nedense sabah 8, akşam 7 dörtlülerini yakarak arabasında seyahat eder. yakıta yapılan zamları protesto eden her duyarlı vatandaş gibi. bilir ki bu yakıta yapılan zamlar maaşını etkileyecek, evine giren yiyecekleri, giyecekleri etkileyecek. biz o parayı yakıta ödemiyoruz. biz o parayı tamamen vergiye ödüyoruz. vergi kaçıranların vergilerini ödüyoruz. 550 milletvekilinin bindiği koca motorlu araçların yakıt parasını ödüyoruz. senin alın terin benim alın terimle ödüyoruz. evet araba yok. benzinle de çalışmıyoruz. sırf gıcıklık olsun diye yapıyoruz.

(bkz: yi beni recep)
(bkz: öp beni recep)
muhalif hisleri peyda olmuş zattır.
her koyun kendi bacağından asılır felsefeni savunmayıp, başkalarının dertleriyle de hemhal olan duyarlı insandır.
sadece kendini değil başkalarını da düşünen adamdır.
kötü bir şey yapmış gibi bazı kişilerce eleştirilen adamdır. adam haksızlığa karşı geliyor hala yaranamıyor!
bu insan şöyle kendini savunabilir:

"tamam arabam yok.ama diyelim arabayı aldım benzini nasıl koyacağım?hadi onu bırak benzini koydum arabayı nasıl alacağım?işte olayı kafamda oturtamadığım için zaten arabam yok.birde diyorlar ki arabası yok ama eleştiriyor."
araba alırsam zamlar banada girer diye düşenerek önceden önlemini alır.
daha kötüsü de vardır.
yıl sonunda vergi dilimine girdiğinden ötürü maaşından yapılan kesintiyi bile hükümete bağlar kimisi.
yolda yürürken ayağı tökezler, yine iktidardan bilir..
bir gün belki benimde arabam olur diye zamları önceden eleştiren insan tipi.
çocuklar ailelerinize söyleyin servis ücretleri artık x lira fazla ödenicek.
şirketimizin giderleri* bütçemizi aştı, bu sebeple işinize son veriyoruz.
beyim indi bindiye zam geldi, varsa 25 kuruş daha gönder.

o zamın bir şekilde kendisine, ya da herkangi birine zararı olduğunu bilen bilinçli bir insandır.
ayrıca neden dünyanın en yüksek mazot vergisini biz ödüyoruz? biz o kadar zengin bir ülke miyiz?
benzine gelecek olan zammın hayatın bir çok alanında fiyat artışına neden olacağını bilen adamdır.

(bkz: ekonomiden zerre anlamadan eleştiren yazar)
nefsine müslüman olmayan insandır bir yerde.
arabası yok benzin zammını eleştiriyor mal. oysa; işe, alışverişe, şehir dışına mahalleden ya da evden aldığı" yürü koçum" gazıyla gider. ya da melekler gibi uçar!bu benzin zammı, bir tek arabası olan insanları etkiler, ne kadar da hırbosun bunu bile idrak edemiyorsun! toplu taşıma araçlarına su koyuyorlar bizim memlekette çünkü. asla ve asla bir döngü yok piyasada, benzine zam gelince ankara'dan kayseriye kargoyla göndereceğin şeyin fiyatı artmaz; çünkü zaten nakliye araçları da suyla, spritle ya da kolayla falan çalışır. evine giren sebze meyve de gökten zembille iner. yediğin domates kapının önünde çıkar, bir şehirden diğer bir şehire gitmesine gerek yoktur tabi. ticaret desen ha keza. hülasa; arabası olmadığı halde , sırf iktidara gıcıklık olsun diye boş boş eleştiri yapan mallar çoktur ülkemizde.
yazarın notu: araba verme, zeka ver, muhakeme yeteneği ver! ve bi siktir git çay koy dude!
o zaman yarın bir gün bahsettiğin adam seni sikerken bizden yardım istersen tanımadığımız insanlar boşver siksin deyip çekip gideriz.

aynı mantık, düz mantık.
AKPli "seçemeyen"lerin ne kadar mal olduğunu gösteren adamdır. Lan mal herif toplu taşıma araçları suyla mı gidiyor?

Markete gelen malzeme kömürle taşınıyor kömürü de Allah Tayyip dağıtsın diye beleşten mi yaratıyor?

örnekleri uzatmak mümkün müdür?

Valla AKPli seçemeyenlerin mallığı sürdüğü sürece uzatsan da anlamazlar. benzin 100 lira olsa da anlamazlar, Analarını Tayyip Satsa da anlamazlar.
benzine zam gelirse, taşıma masrafları artacaktır. Taşıma masrafları artınca yiyecek, hayati tüketim malzemeleri, beyaz eşya, ulaşım zamlanacaktır. Kimbilir belki bu sebeple eleştirmektedir.

Ama beyin bedava. Bedava da olmayan da var.
düşenme yetisi olan adamdır. bazı mal yazarlar gibi bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinden değildir.
toplu taşıma araçları su mu yakıyor? sorusunun cevabı adamın eleştirmesinin nedenidir.
Bilinçli vatandaş modeli. O zam sadece arabası olanı etkilemiyor, ulaşımı da etkiliyor ve dolaylı yoldan yine dönüp benim bilinçli vatandaşımın götüne giriyor.
muhtemelen otobüse taksiye binen adamdır. e sonuçta hertürlü girmiyo mu?