bugün

fazlasıyla centilmen olmayınız. her önüne yol vereyim falan deme sakın yoksa akşama kadar aynı yerde takılır kalırsın. birde olmazsa olmaz koltuk altında bir adet hakyemez i eksik etmeyin bu hayati bir tavsiyedir.
hemen öğrenemezsin, arabanın üstüne acemi şöför yaz. sen milleti farkedemezsen de onlar seni farkederler.

araba kullanmayı öğrenmek bir süreçtir. bu süreç içerisinde kaza yapmamak için arabanın üstüne acemi şöför yazmalısın.

sen arabaya çok iyi hakim olsan bile trafiğe hakim olmayı hemen öğrenemezsin. acemi şöför yazarsan diğer şöförler sana özellikle dikkat ederler.o yazı sana bos bir alan yaratacaktır.

acemi şöför yazmak bir dalga geçme şekli değil trafikteki diğer araçlara yapılmış bir uyarıdır, usta şöförler bu yazıyı görünce, mesela rampada götüne kadar girmezler, yanında seyrederken sana hareket edebileceğin boşluk bırakırlar. ben de...yanımdakinin usta şöför olduğunu düşünürsem başka, acemi şöför olduğunu düşünürsem başka türlü araba kullanırım.
onu bunu bilmem de artistlik olsun diye tek elle kullanmayın diye tavsiye vermiş adam.

tuttuğun altı üstü direksiyon amk, iki el artı bir de sikimle kullanayım istersen.

araba kullanacaksanız minibüsçü stiliyle kullanmalısınız. bir el viteste, diğeri direksiyonda. amk 170 sonrasında iki elle tutarım direksiyonu, o da artık vitesle oynamaya gerek kalmıyor, direksiyon kendini sallıyor araba savrulup takla atmasın diye.

100 km hızla giderken çift elle direksiyona sarılan bıraksın gitsin amk.
kadınsan..

Kamyon, minibüs, otobüs hepsi seni sıkıştırcak...

Hata yapmanı sağdaki soldaki adamlar dört gözle beklicek...

Araba kullanmayan bir adam bile (Sırf kadın olduğun için)

Sen araba kullanırken uzaktan bakıp dalga geçicek...

Aldırmayın.. görmemeyi ,duymamayı öğrenin....
Sıkıştırmayı, korkutmayı öğrenin.

Kısasa kısas.
direksiyonun solunda bir çubuk var, adı sinyal!

dönüşlerden kısa bir süre önce kullanın onu...
kadınsanız strese girmeden sürün şu aq arabasını. uçak kullanmıyorsunuz. strese girip trafiğin içine sıçmanızdan sıkıldım artık. şeridinde gitmeyip makyaj yapanlardan, aynaya bakan gerizekalılardan bıktım. anlıyor musunuz?

adam gibi kullanın şunu, sizi sıkıştıranı siz de sıkıştırın ya da üzerine sürün ama ne olursunuz strese girmeyin artık sikicem.

tşk.
sağdan sağdan gidin, asabımı bozmayın.
her şeyden önce Motosikletlilere
Saygı gösterip onları fark edin.
Verebileceğim en iyi tavsiye budur.
trafiğin 360 derece olduğunu unutma, tersten gelen bisiklet elektrikli bisiklet ve motosikletleri asla unutma.
Sinyal kullanin lutfen. Kendi seridinizden efendi efendi gidin. Emniyet seridini kullanmayin. Orayi ancak ustun zekalilar(!) kullanabiliyor cunku. Minibus ve taksilere mumkun mertebe yol verin. Cunku geneli manyak oluyor.
Herhangi bir arabayla atistiktan sonra kavganizi uzatmayin trafigin akisinin icine etmeyin.
Arabanizda 2 adet tutanak kopyasi bulundurun. Kazanin nerede olacagi belli olmuyor cunku. Bir de tutanagi nasil tutacaginizi ogrenin.
iyi kotu arabanin ikaz lambalarinin ne ise yaradigini ogrenin.
Okuz gibi kullanmayin, cok hizli ya da cok yavas kullanmayin. Ama pratik olun. Katilim yollarinda da biraz atilimci olmaniz lazim. Beklerseniz kimse buyur kardesim demeyecek. Takip mesafesini koruyun. Ondeki arabanin totosuna girmeyin mesela. Araba geriye kacabiliyor biliyorsunuz ki.
Cok kritik noktalar haric diger arabalara veya yayalara yol verin. Gideceginiz yere en fazla 10 saniye gec gidersiniz bu da sizden bir sey eksiltmez.
Hanimefendiler gercekten sakin olun. Heyecan yapacak bir sey yok. Ben bile abidik bir yerde kalmis araba gordugumde genelde soforun kadin oldugunu dusunuyorum ki hemcinsinizim.
Sevgiler.
direksiyona geçince trafikteki birçok sığır gibi kendinizi bi bok sanmayın. Ayağınızın altındaki pedallara hiç bir zaman güvenmeyin. Zira 20 ike giderken bile bir cana kıyabilirsiniz.
Şahsen ölmekten değil ben hariç başka bir cana zarar vermekten korkarım hep.
Lütfen sadece önünüze bakarak güvenli araç sürdüğünüzü düşünmeyin. Aynalara bakın hipnoz olmuş gibi karşıya kitlenmeyin.
kadınsanız panik yapmayın aynalara dikkat edin, eleştirilere kulak asmayın.
erkekseniz hız yapmayın, trafikte kibar olun el kol hareketleri yapmayın.
hagisi sağ, hangisi sol sinyal; öğrenin.
kimse plakanıza bakarak dönüp dönmeyeceğinizi bilemez.
3 metre genişliğinde köy yolunda 700 metre geri geri gitmemeye çalışın. ben yaptım tam 25 dakka sürdü :/
koltuğa oturunca besmele çekin.
(bkz: #35339184)
Otobus, kamyon, tir, kamyonet vs. gibi yüksek araçların yanından geçerken temkinli olun. Yüksek araçların sağ noktaları kör noktalaridir ve sizi goremeyebilirler.
Önünüzde aniden duran bir araç varsa hemen yanından geçip gideyim demeyin. Belki önüme bir yaya anlamıştır ondan durmuştur. (Yüksek araç durduysa yayayi göremezsiniz, siz geçerken Tam karşınıza çıkar.)

Otobüs dudaklarının yanında geçerken dikkatli olun, yavaslayin. Orada duran otobüsün önünden aniden biri çıkabilir. Her zaman otobüsün on tekerinin altına doğru bakın ki önünde dikilen, karşıya geçmeye çalışan bir yaya var mı ayaklarını gorebilesiniz.

Virajlarda, virajin görebileceğiniz en uc noktasına bakın. Viraja girmeden hizinizi azaltin.

Trafik işaret ve isaretcilerini mutlaka çok iyi bilin.

Ara sokaklarda ve kavsaklarda mutlaka yavaslayin.

En önemlisi mutlaka kemer takın. Çünkü daha kendi güvenliğini saglayamayan birinden yaya güvenliğini sağlamasını istemek mantıksız olur.

Iyi surusler
Emniyet kemeri çok önemli, takmayınca ötüyor.
yakında ihtiyacım olacak tavsiyeler.

benden de birkaç tane gelsin;

*yayalara saygılı olun. saygısız olursanız zamanla normalmiş gibi gelir. yayalara saygı önemli.
*ışıklara saygılı olun. kurallara uyun hız yapmsyın.
Babanız yanınızdaysa kullanmayın.
Babanızın yanında kullanmamayı tercih edin.bırakın o kullansın dünyadaki en iyi şöför babadır.
1.kural asla ve asla baba'dan öğrenmeyin hatta sağ koltuğa bile oturmayın hatta yürüyerek gidin.
2.kural kise yola çıkarken sinyali evde unutmayın lütfen.
lütfen dikiz aynasını arkadan gelen araçları görmek için kullanın!!!