bugün

her seferinde inşallah bizim evden geliyordur dediğim kokudur. ve fakat ne yazık ki hatun kızartmayı kesinlikle yasakladığı için her seferinde hayal kırıklığına sebep olan kokudur.

o açlığın üzerine dünyanın en harika kokusu gibi gelir.

biber, patlıcan, patates, üzerine domates sosu ve sarmısaklı yoğurt.

edit: bunu eksileyen arkadaşımdan lütfen rica ediyorum allah aşkına bana pm den sebebini bi söylesin.
(bkz: yazın patlıcan biber kızartması kokan evler)
eve zaten girmeye yakın ve açken evinizde ki sofranızda dahada açlaşmanıza yardımcı kokudur.
insanı bir an çocukluğuna götürendir.
ya hergün hergün insanın başına gelince çıldırtandır.

yanlız yaşıyorsan bilader ve sıçtığımın apartmanında herkes 55 yaş üstü, nasıl tabir kullansam bilemedim, kimseyi sikine sallamayan, "ne zaman ölürüm de kurtulurum lan çok sıkıldım hayattan" tarzı takılan teyzeler, amcalar ile dolu olunca kapılarını da çalamıyorsun.

dün geldi başıma nasıl ama koku biliyor musunuz beyler bayanlar, buram buram, kızartma, biber, patates, allahım nasıl kokuyo bi dairenin önünden geçiyorum soğanı yağla kavurmuşlar salçayı da belli ki yeni eklemişler üstüne, belli ama kokudan pembeleşmiş soğanlar, etleri kuşbaşı kuşbaşı tencereye basmaya ramak kalmış, öyle kokuyor..

ayıla bayıla geçiyorsun dairelerin arasından ve eve ulaşıyorsun, kapıyı açar açmaz o iğrenç sigara kokusu, çek içine çekebildiğin kadar, geçen haftadan kalma küflü makarna da bir kokuyor ki namussuz, " bende varım bende varım" diye sigara kokusuyla aşık atıyor.

sonuç mu? gene açız, gene yalnızız..
allahtan, kapıcı ibrahim abinin hanımı var... sarma sarmış, üstüne de basmış limonu...

yarabbi o kadını görürsen ne olur cennete al ama beni mutlu etti ya, hayatta almazsın demi?

söyliycem ibrahim abiye; bi daha sarma falan getirmesinler...
bir fanus yaşam biçimi olan apartmanların bazen olumsuz bazen de olumlu hislere sebebiyet veren kokudur. Biber kızartmasının kokusu olaydır örneğin. ancak dandik zeytinyağı ile kızartılıyorsa herhangi bir dairede, işte bu çekilmezdir. iğrençtir. allah o kızartmayı yapanın belasını versindir. biri aspiratör filan hediye etmelidir bu tarz kişilere.
öğrenci apartmanı olduğundan olsa gerek, hiç karşılaşmadığım kokudur. bizde genelde apartmana girer girmez çöp kokusu alırsın. o çöpü alıp da bi allah'ın kulu apartman kapısının önüne koymaz çünkü.
aç karna alındığı takdirde insanda mantık falan bırakmayan kokudur.
açlık durumunda ise ilk basamakta düşüren kokudur.
üst katlarda oturanların her akşam çekmekte olduğu cezalarıdır.
"bizim evden mi geliyor lan acaba aheyahey" diye merdivenleri çift çift atlatan kokudur. Sonucu paylaşmak istemiyorum malumunuz...
Allahım ne olur o kızartma bizim evde kızarıyor olsun diye dualar ettiren, hatim indirten, imana sürükleyen bir kokudur.
an itibariyle evin içinde bile beni mayıştıran, beynimin suyunu akıtmaya başlayan kokudur.
varoş apartmanında oturduğunuzu gösterir. elit bireylerin yaşadığı apartmanlarda asla böyle şeyler yaşanmaz açık ve net.