bugün

gercekten trollük amacıyla açmıyorum başlığı. Bende bir Ankaralıyım. Senelerce çok yakındaydi okulum anıtkabirin. Kaç kere gittim hatırlamıyorum. Hala da eğer boşsam uğrarım. Sadece özel günlerde gitmeyi sevmiyorum. Şov yapan insanlar varmış gibi geliyor.

Ama etrafımda sık rastladığım bir durumdan şikayetciyim. Yani burasi ilahi bir mekan degil, burası bir camii değil. Burası bir kabristan. Evet anıt niteliğinde bir ikincisi yok. ama yinede ilahlaştırmak ve böyle sanki orayı bir rahatlama aracı haline getirmek çok anlamsız.

Teyze gördüm son gidişimde. Aglıyor konuşyor falan. Cok zor günlerdeyiz falan diye. Orası dini bir mabed değil ki. Bana çok anlamsiz geliyor bu durum.

Fikirlerinizi merak ettim. Anitkabire böyle bir anlam yüklemek biraz saptırmıyor mu durumu?
Anıt: anılması gereken anlam ifade eden yapı.

Kabir: mezar.

Anıtkabir: ülkenin kurucusuna milletin müteşekkiri yapı.

Now, (bkz: fuck off).
Atatürk bir ve tektir tabi ki tapacağız. Bir buna karışmadığınız kalmıştı bırakın öyle kalsın, sesinizi kesin.
isteyen istediği anlamı yükler...

Teyze gider konuşur bize ne ! Belki duyduğuna inanıyor Atatürk'ün... o da onun inancıdır.oraya giden herkesi islami kafaya göre mi yorumlamak lazım ?

Kimi gider Fatiha okur kimi gider şiir okur.

insanlardan sürekli tek tip olmasını beklediğimizden bu haldeyiz zaten...
(bkz: ölüye tapan kemalist kafası).
kemalist kişilik bozukluğu diye bir şey var. bu insanlar bildiğiniz atatürk'ü, kemalizmi hatasız görerek, farklı her görüşü düşman sayıyorlar. ortak özellikleriyse farklı hiçbir görüşü okumamak, empati yoksunu olmak. bu yüzden atatürk onlar için bir lider değil tapınılası bir varlık.

yurttaş olabilse zaten gidip anıtkabir'de ağlamaz. ne yapabilirim'in, doğrunun peşinde koşar.
adam isterse taşa tapar. size ne?

ilahi anlam yüklüyorsa yüklüyordur.

daha dün peygamber sümüğüne ilahi anlam yükleyip üstüne başına sürenler için çok anlaşılmaz olmasa gerektir.
ilahi bir anlam yüklemek için ülkenin kurtuluşuna önderlik etmesi yetmiyor mu ?
ulan ülkeye gelen yabancılar Anıtkabir'e gitmek için can atıyor bunların konuştuğu konuya bak.
anıtkabir 6. makamdır.
Anıtkabir mısır mabedi gibi yapıldığı için normaldir. yerlerdeki şekillerden duvarlardaki hiyeroglifimsi şekillere kadar hepsinde hissedersiniz bunu.