bugün

her yaz antalya sahillerinde sıklıkça görülür bu manzara. bu kahramanlarımızın amacı güneşlenmek veyahut yüzmek kesinlikle değildir, tek amaçları antalya'ya gelen rus ve alman bayanlarına iyi birer hizmet verebilmek için uğraşmak, didinmektir. bunları 5'erli ve 10'arlı gruplar halinde kıyıya paralel olarak uzanırlar ve avlarını keserken görmek muhtemeldir.
belli aralıklarla "çadır kuran" tatilci sapların yatış şeklidir.
sadece antalya sahillerinde görülen bir olay değildir. onların paralel uzanması için deniz ve kum şart değildir. turist olsun yeter ki merdivene bile uzanılabilir.
BÖLGEDE abazanların denize PARALEL UZANMASI SONUCUNDA

Kıyılar fazla girintili çıkıntılı olmadığından. Küçük koymalar hariç, kıyılarda önemli girinti ve çıkıntı yoktur. Bu nedenle antalya, sahili dışında büyük abazaları barındıracak doğal limana da sahiptir.

Kıyılar boyuna yayılmış abazan tipi özelliğini taşımakla beraber. Güçlü azgın abazalar, kıyıda falez oluşumuna neden olur. bu nedenle turislerde oluşan deltalar dışında, abazanların duruşu çoğu yerde diktir.

sahil tarafı kesim ile iç kesim arasında önemli abazan farklılıkları ve buna bağlı olarak da hatun bulma açısından ürün çeşidinde, nüfusun dağılışında, abaza tipinde, turist çeşidinde büyük değişiklikler görülmektedir.

abazaların yükseltileri ve doğrultuları, ulaşımı da etkiler. konya altı plajı dışında ulaşım Kalkanlı ve yarık kaya (saklıkent) gibi önemli geçitlerden sağlanmıştır.
bu paralellikten mütevellit, bölgedeki "sıcak" havanın iç kesimlere kadar ulaşması imkansızlaşmıştır.
efendim bu abazanlar aynı zamanda da dünyanın merkezine doğru yolculuk yaparlar. *
bunun sonucunda yeryüzünde küçük çaplı oyuklar meyana gelir.
denize dik olarak uzanmamayı yeğlerler.
yeni bir coğrafya konusunun oluşum sebebidir.
üst üste konduğunda dünyanın en büyük dağı elde edilebilir.
inlerine gireceğiz onların.
Bilen bilir denize dik uzanırlar ve karı kız keserler. Yıllarca antalyada ikamet ettim denize paralel uzananını görmedim.
birde utanmadan çadırı da kuruyorlar.
birde konyaaltı na beyaz donla gelen versiyonları var ki onları ne siz sorun ne ben söyleyeyim.