bugün

öküz olmayı, vicdansızlığı ve hayvanlık derecesinde bir ergenlik geçirmeyi gerektirir.

18 yaşındaki kardeşim, annemin kendisine kızması sonucu "odadan çık git" ve "ya git salak salak konuşma" vari cümleler sarf etti. inanamadım. ve sebebi de oyunda olmasıymış. üstüne bile yürüdü bi hışımla kalkarak. allahım sen hayırlı evlat ver.
ailenin iyi bir evlat yetiştiremediğini gösterir. çocuğun her istediğini yapıp, her dediğine eyvallah demek ne yazık ki çocukları iyi yetiştirmiyor.
çoğu zaman öyle konuşsalar da söylenmemesi gerekendir. genelde sizi düşündüğünden yapar bu konuşmaları. kibar bir dille kendimizi ifade etmeliyiz.
insan evladının nankörlüğünün bir göstergesidir.
Terlik yeme sebebidir.
(bkz: anneye salak salak konuşma demek)
Çok ayıptır.
Annenin bir hafta suratına bakmaması demektir.
günümüz yetiştirilme tarzının bir sonucudur. Aslında sebebin annede ya da ebeveynde aranması gerekir. çoçuk en çok annede gördüğünü duyduğunu yapar.
Salaksa boşa konuşmaktır.
sizi 9 ay karnında taşıyan, nice eziyetlerinize katlanan bir meleğe basit bir şey için hakaret edip kalbini kırmaktır. üzmeyin annelerinizi.
nankör, değer bilmez olduğunuzu ve meşhur anne terliğini kafanıza yiyeceğinizi gösterir.
bir keresinde arkadaşımla yazışırken annemin bana bir şey söylemesi üzerine buna benzer bi şey ağzımdan çıkmıştı ama arkadaşıma da anneme vereceğim cevabı yazmış olduğumu gördüm. annemin iyi tarafına denk gelmiş olacak ki açıklayınca benim zaten boş anıma denk gelip öyle söylediğimi anladı, güldü.
Bazen gerçekten demek gerekiyor.