şu önemlidir , karnının altı sıkça ılık bir yaş pamukla silinir ki ; yavru ilk dışkılarını rahat çıkarabilsin. yoksa yaşayamaz. bir nevi masaj yani.

sütüne de % 50 oranında su karıştırmak şart. ishal olur yavruş.

edit : gözleri iltihaplanabilir panik yok. göz melhemi sürün.
Bilinçsiz birinin elinde ölümle sonlanır. Yeni doğmuş yavru bir kedinin bakımı oldukça zordur. Süt verirken kesinlikle sulandırılmalı, karnının altı düzenli olarak ıslak pamukla silinip çişini yapması sağlanmalıdır.
görsel
Vücut ısısı her zaman kontrol edilmeli ve karın bölgesinin yumuşaklığı kontrol edilmelidir. Karın sert ise dışkılama için çözüm üretilmelidir,yardım edilmelidir. Gözleri sık sık kontrol edilmelidir.
annesi araba çarpıp ölen bir ya da iki haftalıktı bir kediye baktım.

16 gün boyunca göz enfeksiyonuyla, halsizliğiyle mücadele ettim. biberonla besleyip, tuvaletini günlerce elime, üstüme başıma yaptırdım sayılır pamukla ovalarken. üşümesin diye sürekli sıcak tutmak gerekiyor. tek bıraktıkça viyak viyak çığlık atıyordu. babannemin civciv bakma tekniğinden esinlenerek geceleri gögsümde yatağa oturup uyuyordum. hem üşümesin hem de derin uyuyup kediyi ihmal etmeyeyim diye. geceleri alarm kuruyordum mama saatlerine..

iki hafta sonra siktiğimin veterineri parazit iğnesi yaptı. basiretim bağlandı, olmaz bu çok küçük diyemedim. bilir işini diye düşündüm. ertesi gün de başka bir veterinerde ellerimde öldü. ben gömdüm.

çok zor bakımı. yaşaması da öyle. muhakkak süt anne bulunmalı eğer çok küçükse.