bugün

tanım:annelerin gerçekten kızdıklarında söyledikler ağır şeylerdir.
Örnek:
Cocuk:anneeeeeeee..
A:efendim esek sıpası
c:anneeee şişim varrrrrr
a:anan kadar basına tas tusesın koca adam oldun kalk yap
örnek:
-kötü yoldasın senin yolun yol değil
annesiz kal inşallah!
dedi dedi ve bıraktı sonunda. bir şeyi kırk kere söyledin mi gerçek olur derler ne diye bunu söyledin ki durup durup .
'evladın da senin gibi olsun emi' gibi beduualardır. bak bunu duyunca harbiden ağırıma gidiyor, ufaktan tırsıyorum lan ya gerçek olursa diye, benim gibi bir herifçioğlu daha valla tahammül edemem. yapma anne etme anne diyesim gelir bu repliğe.
(bkz: seni doğuracağıma taş doğursaydım)
(bkz: sıçtığım bok) çok pis koyuyor.
(bkz: ağzına iti sıçırasıca) gibi anlamını bilmediğim ama benim de mutlaka ilerde kullanacağım söz.
- anne olunca anlarsın!
gebermiyesice. canım benim ya. geberesice demeye kıyamıyor.
(bkz: terliği çıkartıyorum bak)
pa'nantı me'teş.*

edit: yukarıda yazılan makedoncadır. sevgili annem türkçe bilmemektedir. *. anlamı annesiz kaldır. allah korusundur.

edit 2: tüm sözlükdaşlarımın annelerinin, anneler gününü kutlarım bu vesile ile. *
gözlerime bak!
(bkz: lanet olası pislik)
senin bana çektirdiklerinin yarısını senin çocuğunda sana çektirsin. mezarımın başıma gelip ağlarsın, yalvarırsın bana "anne hakkını helal et diye" gibisinden laflar eder. bazen çok koyuyor ama bazen etki etmiyor sözlük. sanırım sorun bende.
bir gün anne olunca anlayacaksın.
Aferin sana.
+anneeee
-ne oldu?
+canım ne istiyo biliyo musun?
-sopaaa!
+..??
Timurun tohumu... Bu sözü orta okula gelene kadar anlamamıştım anam benim ya kızarken bile tarihi msj veriyormuş. Sivaslıyım.
Annelerimizin bazı olaylar karşısında sabırlarını yitirdikleri ve bazen istemeden de olsa söyledikleri şeylerdir. En sevecen olanlar bile bazı çaresiz durumlarda beklenmedik tepkiler verebilirler. Örnek vermek gerekirse kolanın asidi kaçmış ben bunu içmem diyen oğluna teyzemin zıkkım iç demesidir. Teyzemden böyle bir tepkiyi hiç beklemediğim için 10 dakika boyunca gülmüşümdür bu olaya.
'senin çocuğun da sana yapsın.'
gavurun tohumu.
o babanene benziyosun zaten!
'yediğin yediğin yerde, çıkardığın çıkardığın yerde!' 'ben bu evde köle miyim?' 'hiç bir şey demiyorum, allah sana da senin gibi bir çocuk versin', 'akşama kıyafetlerini sokaktan toplarsın'
babanı da al git.
(bkz: kalk kız soğan doğra)
allah annesiz kal emi?, senin çocuklarında sana yapsında ozaman anlarsın. Boş mezar olsada oraya girsem. Bazen iyice saçmalıyo tabi. Tövbe tövbe allah korusun...