bugün

(bkz: oedipus kompleksi)

edit: başlığı açan arkadaş kayboldu. yoksa durduk yere koskoca oedipus meselesini "anne babaya cinsel arzu duymak" şeklinde başlıklaştırıp yönlendirme verecek kadar psikopat değilim. bilginize.
(bkz: terlik)
sigmund freudun tanımladığı oedipus kompleksidir. çocuğun anne babasına karşı beslediği sevgi ve düşmanlık kavramlarının tümüne denir. eğer erkek çocuğuysa anneye karşı ilgi ve babadan anneyi kıskanma kız çocuğuysa tam tersi olarak ortaya çıkar. bir süre sonra cinsel gelişimin tamamlanmasıyla bu ilgide kaybolur.
kızın babaya duyduğu isteğe verilen isim ise elektra kompleksidir.
freud denen sapığın fantezileridir. sapkınlıktır!
elektra kompleksi
babayla kızının evlenebildiği bir dünyada normaldir.

(bkz: ensest)
(bkz: oedipe)
(bkz: ohaaa)

bunu duyacağıma çükümü keser atarım.
freud'u eleştirenlerin dayandıkları temel noktadır. öncelikle freud bu konuda ne demiş ona bakmak gerekir, freud'un dediği şu erkek çocuklar annelerini babalarından, kız çocuklar babalarını annelerinden kıskanırlar. bu olay fallik dönemde olur. fallik dönemi başarıyla atlatmanın koşulu da bu isteğin ortadan kalkmasıdır. sapıkça geliyor kulağa ama aslında değil bu fallik dönemde olan olayları hiçbirimiz hatırlamıyoruz o yüzden ben kıskanmadım ulan diye düşünmeyin. bu gelişimsel bir dönemdir ve başarıyla atlatmamız gerekir. başarıyla atlatmanın koşulu da tekrar ediyorum bu isteğin son bulmasıdır, son bulmazsa fallik döneme saplantı oluşacaktır. saplantı da söyle kendini gösterir ki bilinçaltında anneye ya da babaya duyulan bu istek varken hiç bir erkek ya da kızda aranılan şey bulunamayacaktır. herkes biraz eksik kalacaktır ilişki babında. biraz da bu yüzdendir kızların babaları gibi erkek istemeleri ya da erkeklerin anneleri gibi kız istemeleri. son olarak eklemek gerekirse freud öyle yüzeysel geçilecek bir bilimadamı değildir okuyup anlamak yorumlamak gerekir, sapık herif demek kolaydır.