bugün

anadolu takımlarının kendi aralarında giriştikleri garip türdeki çekişme ve rekabet ilişkileridir.

örneğin eskişehirspor diye bir takım var, malumunuz. fb'nin arka bahçesi olarak bilinen bu kulübün dostu kasımpaşaspormuş ne alakaysa. düşmanı ise karşıyakaymış. karşıyaka'nın düşmanı bursa ve göztepe'ymiş. göztepe ile ankaragücü kavgalıymış da, ankaragücü'yle bursa panpaymış. eskişehir ise ankaragücü'nü sevmezmiş. kocaeli sakarya'yı sevmezmiş, bursa da kocaeli'yi. falan filan.

evet ne garip değil mi? adamlar sanki büyük mazilere dayanıyor gibi bir de dost düşman icat edip duruyorlar. ulan size birbirinizle panpa olsanız ne yazar, düşman olsanız ne. netten birkaç tıfıl organize ediyor bu dostlukları düşmanlıkları, kendilerine bir gelenek icat etmek isteyen diğer hayalperest arkadaşları da atlıyorlar oltaya. e iyi de sormazlar mı bunlara, olm siz ne zaman büyüdünüz de dost düşman tutuyorsunuz diye? valla sorarlar. şahsen ben soruyorum ama cevap alamıyorum.

o sebeple, anadolu takımlarına tek tavsiyem bıraksınlar bu tür geyik işleri. adam gibi futbolla ilgilensinler. komik tavırlarda bulunmanın, abesle iştigal etmenin lüzumu yok.

nokta
(bkz: yimpaş yozgat bu hafta naptı ya)
--spoiler--
düne kadar düşman olan iki takım trabzonspor ve rizespor da kardeş olmuşlardır bir anda.
--spoiler--

bu alemde trabzonspor'un dostu olmaz, düşmanı yaşamaz.

nokta
futbolun tuzu biberidir. böyle muhabbetler de sıkılan anadolu insanının yaşamına bir nebze olsun renk katar.
kayseri-sivas,
adanaspor-mersin idman yurdu,
adanaspor-adana demirspor,
eskisehir-bursa (ankaragucu),
kocaeli-sakarya ve
fenerbahce-trabzonspor gibi ornekleri vardir.