bugün

sevdiğiniz yazarlardan ya da bir kitaptan beğendiniz bir noktayı diğer okurseverlerle paylaşabileceğiniz internet portalı. kitapseverlere duyurulur. http://www.alintilardefteri.net/
alıntılar defterinden...

Dalgınlık geleneğe özgü bir duraksayıştır. Modern dünya dalgınlığa her alanda - trafikte, eğitimde, sokakta, karşılıklı ilişkilerde - geçit vermemek üzere tanımlamıştır kendisini. Modern dünya için en büyük tehlike insanın kendisiyle baş başa kalmasıdır ki bu, dalgınlığı beraberinde getirir.

Salim Nacar
tanrılarının ihanetinin acısını tepeden baktığı ülkesinin çocuklarından çıkarmaya kilitlenmiş bu organizmaya itirazın dilini, bu kutlu dili, yürüdüğümüzde bizimle birlikte seyrü sefer eden gökyüzünün dilini, dokunduğumuzda soylu anlatılarını damarlarımıza süren bu toprakların dilini hatırlatmanın vakitlerine erdik şimdi. biliyoruz şaşıracaklar. çok şaşıracaklar. doğayla ilişkilerini vahşi determinizmle, insanla olan ilişkilerini pragmatizmle koyun koyuna kurgulamaya iman etmiş bir zihne, aşktan adaletten ve merhametten söz düşürmek aptallaştıracak onları. yaşam çizgileri sürekli çatışmaktan nemalanma üzerine kurulu, bu toprakların çiçeğine, ağacına, dağlarına türküsüne yabancı, hayatlarının hiçbir gününü nahif bir şiir inceliğinde yaşamamış olanlar sahici sorular soramaz, hiçbir soruna derman olamazlar.
(bkz: ferhat kalender)
Eh, sırtın duvara yaslanmışsa ve ihtimaller senden yana değilse sadece elinden gelenin en iyisini yaparsın, lanet olası! Ya başarırsın ya da evine dönersin. Ve bana öyle evine dönecek biriymişsin gibi gelmiyor.
— Leslie Knope
Hiçbiri benden özür dilemedi; biri bile. Ne öyle duygusuzca içime girdikleri için, ne bütün o sancıları çekmeme ve bundan utanç duymama neden oldukları için, ne de benimle alay edercesine bu kadar uzun bir süre ve bu kadar aptalca yalanlar söyledikleri için. Bu yaptıkları için onları bağışlamamı hiçbir zaman istemediler benden, ben de onları hiçbir zaman bağışlamadım.
— Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg
Nerede tükettin ömrünü? Bir hareketin hatırası, bir tutkunun işareti, bir maceranın parıltısı, güzel ve firari bir cinnet. Geçmişinde bunların hiçbiri yok. Hiçbir sayıklama senin ismini taşımıyor, seni hiçbir zaaf onurlandırmıyor.. iz bırakmadan kayıp gittin; senin rüyan neydi peki?
Emil M. Cioran - Çürümenin Kitabı
“Çünkü insanın kelimelerini emanet edebileceği bir yüzün var senin” dedi. Kendi uğultusunda kör olmamış bakışların hâlâ taze bakıyor dünyaya. içinin çıplağını yankılarken, bakışları kör olmuş yüzlerce insan var sokaklarda hayaletler gibi dolaşan. Birbirlerinin yüzlerinde kaybolmuşlar. Birinin yüzünden diğerinin yalnızlığına geçiliyor. Bazı insanlar bir kelime darbesiyle ölürler.
Şimdilerde ise değil ölmek, kimseye tek bir mana bile söylemiyor kelimeler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar