bugün

zıplamak amuda kalkmak planjonla tutmak gibi varyasyonlara sahip yöntemlerdir.
insanlardan uzaklaşana kadar oruç olduğunu söyleme.
imsak vaktine kadar yiyin için, sonra bir uçağa atlayıp iftar vakti yaklaştıkça sürekli doğuya doğru hareket edin. imsak vakti yanaştıkça da batıya. sonra tekrar doğuya, sonra tekrar batıya..
sahurdan 4 saat sonra uykuya dalmak şeklinde bir düzen tutturarak olabilir. zaten uyandığınızda iftara bir şey kalmamış oluyor ve evet çevremdeki çoğu kişi bunu yapıyor. hoş ne anladım ben bu işten o da ayrı mesele.
Gece boyu uyanik kalip, sabah ezaninin okundugu siralarda uyuyup, ogle saatlerinde uyanip, iftara kadar film izlemek.
en bilineni uyku' dur.
sahur vaktine kadar uyanık kalın. sahurda yemeğinizi yiyince uyumaya başlayıp 16:00 gibi uyanın. iftar vaktine sadece 4 küsür saat var.
sadece allah rızası için tutacağını bil,hisset sahurda duanı et,sıkı ye allah yardım eder.
çok basit orucu sadece bir yükümlülük ve aradan çıkartılacak bir iş olarak görmeyip, canı gönülden istekle, huşu ile önemli bir ibadet olarak yerine getirmek için çabalamak.
gün içinde uğraşı bulmaktır. "uyuyorum ben"le boşuna aç kalıyorsunuz çünkü.
kabir azabı filmini izlemektedir. muhakkak imanınız ve korkunuz artacak, sabrı öğreneceksinizdir.
not: test edilip onaylanmıştır.
orucu yorgana tutturmak bedeni rahatlatır. ama ruhu doyuran huşudur.
sabah saat 6 ya kadar vakit geçir . sonra vur kafayı yat iftara 2 saat kala kalkarsın . çok rahat oruç tutmuş olursunuz.

edit : hiç bir zaman uygulamamısımdır bu taktiği mazallah orucu uykuya tutturmus oluruz ama yapanlar var allah kabul eder inş.
taktiği ne olursa olsun, niyet allah rızasına ulaşmaktır. neticeye varan süreç kişi, zaman ve mekana göre değişir.

(bkz: ey oruç tut beni)