bugün

alp arslan, Oğuzların orta asya'dan anadolu'ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askerî komutan ve hükümdardır. gerçek adı çağrı oğlu muhammed olduğu halde daha çok ünvanı olan alp arslan adıyla tanınmaktadır. sir derya nehrini aşan Oğuz kitlelerini profesyonelce yöneterek batıya ilerlemelerinin önünde ki engelleri paramparça etmiş ve onları anadoluya taşımış Büyük Selçuklu sultanıdır. malazgirtte doğu roma (bizans) ordusunun mukavemetini zekice kırıp kafiri ezerek anadolunun kapıların açmış ve cihan tarihinin kaderini değiştirmiştir. anadolu ve orta asya türkmenlerinin ortak atasıdır. bu yurda islamı, ezanı, türklüğü getirmiştir. ne yazık ki bugün devşirmeler tarafından, alp arslan'ın iç anadolu da yoğunlukta olan torunlarına yobaz, gerici, dinci, arapçı, şeriatçı, koyun denmektedir.

edit: atatürk'ü tanrılaştıran ve o olmasaydı biz var olamazdık diyen "be hey dürzü"cü tayfaya ince bir göndermedir, türklerin tek atası atatürk değildir, en yüce atası atatürk değildir ve atatürk tanrı değildir. müthiş bir komutan ve siyasi deha olduğunu inkar etmesem de tanrı değildir.
dostum komutanlık demişsin yine siyasete girmişsin. *
(bkz: asker kaçağı)
bir yazarın egosunu tatmin etmek amacıyla açtığı konudur. sevmediği bir insanın üstünde bir insan arama derdiyle yanıp tutuşmaktadır. ama derin bir yarası vardır, atatürkün yüce bir insan olduğunu biliyordur ama kabullenemiyordur. kendi atalarını sürekli karşılaştırıp gruplaşmayı tetiklediğinin farkında değildir yazar.
evet, alparslan yaş olarak daha büyük bir komutandır. bu karşılaştırmadaki amaç nedir biri bana açıklasın. ee tamam o daha iyi komutan bu daha iyi asker eeee sonra?

(bkz: ortaokul karşılaştırmaları)
(bkz: benim babam seninkini döver)
aklıma ilkokuldaki "atatürk yaşasaydı kaç yaşında olurdu?" sorusunu getirdi bu. oradaki hesapla çok doğru bir tespit. başka kriterlere göre kıyaslama yapılabilir mi bilmiyorum. şu tarihi o dönemin şartlarına göre yorumlama olayına bir türlü ısınamadığımdan hiç beceremedim ben böyle kıyas yapmayı. o dönemin şartları ne demek lan?
(bkz: napolyon döver) *
iki önemli türk büyüğü de türk ulusu adına çok önemli mücadeleler vermiştir. alparslan, malazgirt savaşı ile anadolu' nun kapılarını türklere açmış, atatürk ise ülkeyi işgalden kurtarıp yeni türk milleti' nin temelini atmıştır. dolayısıyla biri diğerinden büyüktür demek yerine, her ikisinin de iyi birer komutan olduğunu ve tarihin altın yapraklarında yer almaları gerekliliğini kabul etmek önemlidir.