bugün

nasıl bir aile içi ve dışı eğitim sistemleri varsa, hemen hemen tüm almanlara sirayet etmiş olan takıntıdır.

günümüz almanya'sında hitler ve nazi yönetiminden iyi ya da kötü bahsetmek tabudur. isterseniz kötülemek amacında olun, isterseniz dönemin yanlış aktarıldığından dem vurarak savunmaya kalkın hemen susturulursunuz.

aslında garip bir takıntıdır bu. sanki hitler hiç yaşamamış, nazi yönetimi hiç olmamış, o katliamlar hiç yaşanmamış gibi davranırlar. ve hatta hitler'in (alında yaşadığını kabul ettirseniz bile) kendileri tarafından seçilmediğini, almanların aslında nazilere destek vermediğini söyleyecek duruma gelirler de, ayan beyan ortada olan birşeyi bu kadar kolay reddedemezler.

yahu bu adamı almanlar özgür iradeleri ile yönetime getirdiler. hayır, hitler bazı şeyleri saklamış olsa neyse de, adam göstere göstere propoganda yaparak, almanların milliyetçi duygularına seslenerek, hatta savaş çıkaracağını göstererek iktidara geldi. ve savaşta tüm alman ırkını asker yaptı, istisnasız. yani böyle bir gerçek var mı, var! e o zaman nedir bunu yok saymak.

şimdi osmanlı tarihinde bir ermeni katliamı var mıdır, yok mudur ya da tam tersi tartışılır. ama bu konuyu açtığınızda hiçbir türk ya da ermeni, sizi susturup ters bir çıkışla konuyu kapatmaz. ne amerikalılardan afroamerikan ayrımcılığı ile ilgili böyle bir tepki görürsünüz, ne de bir fransızdan cezayir'de yaptıkları soykırımla ilgili birşeyler sorduğunuzda sert bir tepki alırsınız.

ama almanların durumu acı ve hatta trajiktir. 2. dünya savaşı sonrası nasıl bir yönetim kurulduysa ve ne gibi bir düşünce sistemi empoze edildiyse artık, almalar bu dönemi konuşamaz, tartışamaz bile.

onlar için o dönem hiç olmamıştır. tv'de şakayla karışık "arbeit macht frei" diyen bir sunucunun 10 dk içinde görevden alınması ibret vericidir.
yanlış önermedir. almanlarda hitler takıntısı vs. yoktur. gamalı haç barındıran giysiler giyerseniz sizi dışlarlar, konserlere vs. alınmazsınız. ve de adamlar utançlarından, yaptıklarından defalarca özür dilemiş üstüne 32 milyon film çekilmiş, olaylardan sonra hitler kelimesinden bıkmış durumdalar.

not: ya benim anlamadığım bugünlerde bu sözlükte ne zaman doğruyu söylesem entry anında kötüleniyor. illa duymak istediğinizi mi yazmak zorundayım anlamadım ki?
Benzer bir şekilde eğer bir uygulamayı eleştirmek için "hitler dönemi gibi", "durumumuz hitler zamanındaki yahudiler gibi" vs. tanımlamalarda bulunursanız anında en azından işinizden olursunuz. türkiye gibi değildir yani.
(bkz: almanlardaki anlaşılmaz hitler düşmanlığı)