bugün

Evet türkiye'nin yarısından çoğu almanya'da eğitim almak istemektedir, 10. sınıfta (artık 11 oldu sanırım) seçilen bölümler bir boka yaramamaktadır. Sayısalı da sözelcisi de almanca görmek zorundadır değil mi sevgili çomar.
Almanya'da eğitim almak isteyen birisi için gayet de gerekli bir eğitimdir.
veya okullarda almanca öğretilmesinin saçma olması

Çok düşündüm bu konuda. Cidden almanca ne kadar işe yarıyor? Öğrencilere ilkokuldan beri ingilizce öğretiliyor. Dünyanın ana dili ingilizce. Almanya'da sahiden ingilizce bilmeyen var mı sizce? Onların eğitim kalitesi bizimkinden kat kat daha iyi üstelik. Bizimkiler daha ingilizceyi öğretemezken, Almanya'ya gitseler dahi kullanmayacakları bir dil neden boş yere öğretiliyor?
Öğrenci almanya'ya gitse, gerçekten öksüz kalmaz. Çünkü ya Alman'ların çoğu ingilizce bilir, ya da almanya'nın çoğunu türkler oluşturur!

Size başımdan geçen kısa bir olayı anlatayım.
Almanya'da tren bekliyordum bir gün yalnız başıma. Almancam yok, gerek de yok çünkü herkes ingilizce biliyor. Ben de ingilizceme güvenerek anons gelirse diye bekliyorum. Önce almanca anons yapıldı trenin değiştiğine dair, sonra ingilizce.
Anonstan 2 dakika sonra, bir bayan yanıma gelerek;

-Pardon, sanırım türksünüz. Tren numarası değişti duydunuz umarım. dedi.

Adım başında türk olan bir ülkede, hele bir de daha dünya dilini daha doğru düzgün öğretilmeyen bir ülkede, almanca dersi belki de en gereksiz derstir bu ülkede.

Beden eğitimi, müzik, resim gibi derslerin bile faydası varken, bu dersin ne kişisel ne de topluma faydasını göremiyorum.