bugün

Anlamadığım şey;

Denmiş ki Allah yoldan sapanların kalplerini mühürlemiştir. Ve kalpleri mühürlenenler doğru yolu bulamazlarmış. Bu seçenekleri (hidayete ermeyi ve yoldan çıkmayı) Allah yaratıyor. Yani kişinin ilerleyişine göre işte, neyse. Peki sen yoldan çıkmış adamın bir daha doğru yola gelmeyeceğini söyleyip işte kalbini mühürlüyorsun ya, özgür iradeye müdahale etmiş olmuyor musun?

Edüt: Görselde problem olmuş.

Edat: Ya direk ayetin çevirisini atacağım ama görsel yüklenmiyor, anlamadım.

Edit: Sana ne anlatayım ben? Soruyorum aksine. Ondan sonra yok ateist yok islama saldırıyor yok rererö etmeyin diye.

Edet: Öyle gördüğün gibi değilmiş diyorsun da, ben bunu bizzat hani o sizin götünü yaladığınız diyanetin çevirisinden okuyorum. Şimdi onlara da fetöcü dersiniz aman...
Amlı götlü entari girsek çoktan 10 kişi yazmıştı amk.
dinleri uyduranların insanlar ile dalga geçtiğini gösteren durumdur,

--mağarada sesler duydum diyor ki--
-''Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.'' (2 /7)
--mağarada sesler duydum diyor ki--

önce kalplerini ve kulaklarını mühürlediğini söylüyor, sonra da neden mühürlü diye azarlayıp tehdit ediyor, sen mühürledin sayın allah, sen.
Ulan hem diyorsunuz kaderiniz belli, Allah biliyor. Hem de diyorsunuz ki yok irade yok kullanamıyorsun. Ulan madem kaderim daha önceden biliniyorsa ben bunu nasıl özgür irademle yapıp yaptıklarımın sorumlusu oluyorum?

Birşey anlatamayınca sinirleniyormuşum la.
https://sorularlaislamiye...liski-oldugu-iddiasina-ne

Buradan bilgi sahibi olabilirsiniz. Amacınız buysa tabi.
Vs iplememesi

görsel
Allah'ın peygamberi üzülmesin diye ettiği kelam, vurgular var. Ama anlaşılması için sade bir dille yazılmış... O kadar edebiyatlar, imalar, mübalağalar akıyor kitapta ama diyorlar ki sade ve anlaşılabilir. O zaman diyanete mektup yazın amk siktirip gidip düzgün çevirsinler şunu artık bunaldım amk ya.
Şu an yaptığın şeyler de kadere giriyor yalnız. Tren nasıl rayın üzerinde "dur bir drift atayım aq" diyip sağa sola direksiyon kıramıyorsa, sen de kaderini aynı şekilde takip ediyorsun. O zaman ne anlamı kaldı la sikerler sınavını.