bugün

Onlarca ayet binlerce hadis(allahın peygamberinin söylediği her söz allaha malolur diye düşünüyorum) düzinelerce kıssadan yaptığım çıkarım şudurki, dünya düzenini ve sistemini allah belirliyor, bunun için sadece erkek kullarını emir komuta merkezi olarak kullanıyor. Kutsal kitabın yarısı kadınların ne yapmamaları gerektiğiyle alakalı. Kendisi bizzat yeryüzüne gelip bilgilendiremediği içinde, hocalar(erkek), imamlar(erkek) peygamberler(erkek) vasıtasıyla direktiflerini yalnızca sakallılara aktarıyor.

Ama neydi? islamiyet kadını yüceltirdi çünkü neydi? Cennet anaların ayakları altındaydı.. bi öğrenmişsiniz bunu. Gerçekleri konuşacak cesaretiniz yoksa düşünecek zekanız olsun. ilk emri oku olan bir kitabın müridleri okuyup anlamaktan, anlayıp düşünmekten bu kadar korkuyor olamaz.
görsel
kadına laf dinletilmeyeceğinin farkında olan yaratıcı hareketi.

+bak peygamber kızım, onlar 3 defa ağızlarını yıkasınlar
-ama rabbm nden 3 ki yha. bn msela bazı gnler 5 kre ykıorum, bazı gnler 1 kre. ndn 3 .s
+seni alemlere rahmet olarak gönderdim.
-rahmet mi. o ne yha?!
+git artık.
Öncelikle islamı yaşamak için aşık olmak gerekir. Tıpkı bir erkeğin kadına ya da bir kadının erkeğe aşık olduğu gibi.. insan aşık olduğunu beyniyle anlamaz,anlayamaz. Onun yanına yaklaştığında veya onu düşündüğünde artan kalp çarpıntılarından yani kalbinden hisseder, kalbinde yaşar. Hiç insan şey der mi, ya ben aşık oldum da bu insan fazla kilolu? Demez değil mi. Çünkü beyin geçerli değildir aşkta.
Öncelikle insan bunu kavramalı.
Daha sonra çok sevdiğim bir söz var:
"neyi arıyorsan o'sundur sen" diye.
Aşk mı arıyorsun, aşksın sen.
Hata mı arıyorsun, hata sen de.

Kömür ve elmas diyeyim o zaman.
Kömür ve elmas, ikisi de karbon atomlarından oluşur sadece atomların dizilişleri farklı. ikisinin de yapı malzemesi aynı Ama kömür yakılır çok da değerli değildir. Elmas öyle mi? Işıl ışıl parıldar ve çok da değerlidir.
Tıpkı insanlar gibi. ikisi de aynı şeyden yapılmasına rağmen birisi olduğunca kötü, diğeri bembeyaz ve saf. Ama elmas ve kömür yüksek basınçlarda birbirine dönüşebilir. insanlar da öyle. iyiyken tek bir hareketle kötü. Kötüyken tek bir hareketle iyi olabilir insan.

Bazı şeylerin cevabını düşünerek bulamazsınız. Neden Türkiye'de doğdum, neden bu ailede doğdum, neden erkek veya kız olarak doğdum? Neden Allah kadınlardan peygamber göndermedi? Neden? Neden? Neden?
Bu sorular böyle uzar gider.

Kur'an da beşiklik bir çocuğun hz Yusuf'a şahitlik ettiği de yazıyor. Çok mu mantıklı bir çocuğun konuşması? Hayatım boyunca hiç konuşan bir bebek görmedim ben ama inanıyorum o kitaba. Kalbimi verdim çünkü. O ol derse olmayacak bir şey yok çünkü.
Ulan Allah'ın cahilleri. Biraz okuyun öğrenin islam'da kadın önemlidir. Kız çocuklarının canlı canlı gömüldüğü zamanlarda ilk olarak bunu yasaklamıştır.

Ayrıca peygamber efendimizin son hutbesine kadınlarınız ve kızlarımız benim size emanetimdir diyor. Onun için ne kadar kiymetlisinizki sizi emanet olarak görüyor. Ayrıca kız çocuklarınız sizin için nimettir diyen gene bu dindir. Cahil cahil konuşmadan biraz araştırın.
Laf değil fasarya. Kimi kimin için muhatap almış? Erkeği kadın için. Aileyi kadın için. islam Kadına değer vermese ailenin ve kadının hakkını hukukunun gözetilmesini koruyup kollanmasını ona değer verilmesini sahip çıkılmasını, ona güzel davranılmasını asla kırılıp incitilmemesini emreder mi? Etmez. Adamsan, bostan korkuluğu değilsen emri dinlersin. Kadın da dinini öğrenip ona uygun yaşamazsa o da en az erkek kadar mesuldür.

--spoiler--
KADIN EViNiN VE ÇOCUKLARININ ÇOBANIDIR

ibni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

“Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Âmir memurlarının çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idâre ettiklerinizden sorumlusunuz.” (Buhârî, Cum`a 11, istikrâz 20, itk 17, 19, Vesâyâ 9, Nikâh 81, 90, Ahkâm 1; Müslim, imâre 20. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, imâre 1, 13; Tirmizî, Cihâd 27)

“Allah Teâlâ’nın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması ve bunların ötekilere mallarından harcama yapması sebebiyle, erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için iyi kadınlar itâatkârdır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık onlar da kocalarının haklarına saygı gösterirler ve namuslarını korurlar.” (Nisâ sûresi, 34)

“Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 15; ibni Mâce, Nikâh 50)

“Siz çok lânet eder ve kocanızın iyiliklerini görmezden gelirsiniz” (Buhârî, Hayız 6).

“Kadınlarla iyi geçinin.” (Nisâ
sûresi, 19)

insanlarla iyi geçinmek için önce onlara güzel ve tatlı söz söylemek, sonra da elden geldiğince iyi ve nâzik davranmak gerekir. Peygamber Efendimiz’in ortaya koyduğu ölçüye göre insanların en hayırlısı, aile fertlerine karşı iyi davrananlar, onlarla iyi geçinenlerdir.

Kadınlara iyi davrananların değerli kişiler, kötü davrananların ise âdî kimseler olduğu; insanın evinde çocuk gibi, fakat dışarıda erkek gibi davranması gerektiği islâm büyükleri tarafından ortaya konmuş sağlam ölçülerdir.

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini meydana getiren, ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinize karşı gelmekten sakının” [Nisâ sûresi (4), 1]

“kendinizi ve ailenizi cehennem ateşinden koruyunuz” [Tahrîm sûresi (66), 6]

“Hanımlarınız arasında adaleti sağlamak için ne kadar uğraşsanız da bunu başaramazsınız. Bâri onlardan birine aşırı gönül verip de ötekini kocası yokmuş gibi büsbütün ortada bırakmayın. Eğer iyilik yapar ve günahtan sakınırsanız, Allah şüphesiz çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (Nisâ sûresi, 129)

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz.” (Buhârî, Enbiyâ 1, Nikâh 80; Müslim, Radâ’ 60. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ` 11, Tefsîru sûre (9) 2; ibni Mâce, Nikâh 3)

“Kadın kaburga kemiği gibidir. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Eğer ondan faydalanmak istersen bu hâliyle de faydalanabilirsin.” (Buhârî, Nikâh 79; Radâ` 65)

“Hayırlınız, aile fertlerine hayırlı olandır. Ailesine en hayırlı olanınız benim” (ibni Mâce, Nikâh 50).

iyâs ibni Abdullah ibni Ebû Zübâb radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem:

– “Kadınları dövmeyiniz” buyurmuştu.

-”Birçok kadın Muhammed ailesine gelerek kocalarını şikâyet ediyorlar. Kadınlarını döven o kimseler, sizin hayırlınız değildir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh 42. Ayrıca bk. ibni Mâce, Nikâh 51)

“Dünya geçici bir faydadan ibarettir. Onun fayda sağlayan en hayırlı varlığı dindar kadındır.” (Müslim, Radâ` 64. Ayrıca bk. Nesâî, Nikâh 15; ibni Mâce, Nikâh 5)

Resûl-i Ekrem Efendimiz bir başka hadisinde ne güzel anlatır:

“insanı mutlu eden üç şey vardır: Dindar kadın, iyi bir ev, iyi bir binek.

“insanı mutsuz eden üç şey ise kötü bir kadın, kötü bir ev, kötü bir binek” (Ahmed ibni Hanbel,Müsned, I, 168).

“Siz Allah’a şükr eden bir kalbe, O’nu anıp zikreden bir dile ve mü’mine bir kadına sahip olmaya bakın. Böylesi bir kadın, âhireti kazanmanıza da yardımcı olur” (ibni Mâce, Nikâh 5).

Efendimiz bir başka hadîs-i şerîfinde, kadının genellikle malı, soyu veya güzelliği gibi sebeplerle eş olarak seçildiğini belirttikten sonra: “Sen dindar (emir ve yasaklara riayet eden ahlaklı) olan kadınla evlen ki, mutlu olabilesin” buyurmuştur. (Buhârî, Nikâh 15; Müslim, Radâ` 53

“Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek ona dargın olarak gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lânet ederler.” (Buhârî, Bed’u’l-halk 7; Müslim, Nikâh 122. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 40)

“Kadın geceyi kocasının yatağını terk ederek geçirirse, melekler sabaha kadar ona lânet ederler.” (Buhârî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120)

“Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir erkek karısını yatağa çağırır da kadın gelmezse, kocası ondan memnun olana kadar Kâinâtın Sahibi o kadına lânet eder.”Müslim, Nikâh 121

“Bir koca karısına ihtiyaç duyup da onu yanına çağırdığında, kadın ocak başında bile olsa, hemen kocasının yanına gelsin.” (Tirmizî, Radâ` 10; Nesâî, es-Sünenü’l-kübrâ, işretü’n-nisâ bâbı.)

“Kocasını memnun ederek ölen kadın cennetliktir.” (Tirmizî, Radâ` 10. Ayrıca bk. ibni Mâce, Nikâh 4)

“Benden sonra erkeklere kadınlardan daha zararlı bir fitne sebebi bırakmadım.” (Buhârî, Nikâh 17; Müslim, Zikir 97, 98. Ayrıca bk. Tirmizî, Edeb 31; ibni Mâce, Fiten 31)

“Ey imân edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoşgörür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah da çok bağışlayan, çok esirgeyendir” [Tegâbün sûresi (64), 14].

--spoiler--

görsel
nisa suresinde eşcinseller mi muhattap?
allah'ın insanı muhatap almasıdır.

allah kuran'da insanı muhatap alır. hatta daha da ayrıntıya girecek olursak sadece akıl baliğ insanı muhatap alır ve sorumlu tutar. çocuklar-yetişkin olup aklını kullanamayanlar kuran'ın muhatabı değillerdir.
Bence sorun yok,ayrıca Kuran'da nısa (kadın)süresi var ama erkek suresi yok.
cennet annelerin ayakları altındadır diyen islamiyet dışında bir tane din göstersene bana.
Okumayan, cahil insan zırvasıdır.
Zira Kuran'da ey iman edenler, ey müminler, ey insanlar şeklinde kadına ve erkeğe ortak hitap vardır. Şuan aklıma gelenlerden Nisa 32,124; Tevbe 71 ayetlerde erkek ve kadın ayrı ayrı vurgulanmıştır. Hucurat suresi 13. ayette de : . “Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız (sorumluluk bilinci ile hareket edip) duyarlı olmada en ileride olanınızdır.” şeklindedir. Demekki Allah nazarında üstünlük erkeklik dişilikte, mesubu olduğun ırkta, zümrede değil insani değerler ve erdem sahibi olmadadır.