bugün

kafaları kurcalayan bir sorunsaldır. 'ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım'. iyi de neden? işte bunu çok merak ediyorum.
sanane lan diye cevaplanabilecek sorun. adam allah. yaratmış lan. sana mı soracak?
(bkz: ibneliğine)
(bkz: şu andan itibaren Ocak dışısın)
ayak işleri için.
O değilde bi bakıyorsunuz hesap günü geldiğinde kullar benim kullarım hepsini cennete alıyorum diyor. Şeytan şok!
onun nedeni bilinmiyor, kimse tanrıyı görmedi, oturup konuşmadı, neden yarattın diye sormadı.
zaten mantıksızlık da anlam konusunda buradan kaynaklanıyor, tanrının neden bunları yaptığını bilmiyoruz ancak bizden ne istediğini biliyoruz. saçma işte.
insanı evladı olarak tasarlamıştır. Hazreti isa olayında nabız ölçümü denedi tepki kötü olunca kazı çevirdi. Sırdır sadece erenler bilir. Şimdi defolun gözüm görmesin sizi hayırsız evlatlar.
kendisini ağır yalnız hissetmiş ve sıkılmış olacak ki insanları ve cinleri, melekleri vs vs yaratmıştır. haklı da yani. yalnızlık kadar kötü birşey var mı? kendinizi allah cc'nin yerine koyun da öyle düşünün.
düşünsene bir sanal bir programdasın. yaratıcının olduğunu varsayalım ve o bir yazılımcı. işlevselliği kısıtlı olan bir dünya yaratıyor kendince. ve o dünyaya belirli, kısıtlı işlevler veriyor. ötesine geçemiyorlar ve yaratıcıyı sorgulama işlevselliği verilse de onu göremiyorlar. ve yaratıcı olan programcının onlara biçtiği rolleri uygularken, aslında kendi arzuları gibi hissediyorlar. bunu onlara hissettiren de programcının yaratışı. tıpkı bizler gibi. bizler de bir tür yazılımın içindeyiz diyebiliriz. tıpkı o yazılım içindeki karakterlerin, taleplerinin kendi arzuları olduğunu hissetmelerini onlara programcının sağlaması gibi, bizi de sevme, sevişme, üreme, sahip olma gibi varlık arzularını evrim süreci yaratması gibi. bir bilgisayar programından farksız olan bu varlıkları anlamlandırmak aslında age of empires oyununda gelecek beklemek gibi bir şey.
Sevişmek için. * *
din "ibadet etsin" diye diyor. teolojiden islam felsefesine atlarsanız istediğinize inanın. kafanızdan uydurun, argüman üretin. biri gelip çürütene kadar inanmakta hürsünüz.
"biz insanları ancak (allah'a ) ibadet ( kulluk) etsinler diye yarattık" tır amaç. yaratanımız böyle buyurur .
sırf laf olsun diye soru soran kadar saçma bi tip bilmem ayrıca.
sen bir yaratan olduğuna gönülden iman ettikten sonra bizim neden yaratıldığımız sorusu önemini yitiriyor.

bizi köle olarak yaratmamış, aksine bize %100 seçme hakkı vermiş.

herkes kendi seçimlerinin sonucunu yaşadıktan sonra sorun kalmıyor. sistem adil.

rabbimizin istediği, dünyada iyiliği ve adaleti yaymak. nefsi hizaya sokmak. sonra da ödülünü almak.

haa, burada yaratanın varlığı ile alay eden kekoları ciddiye almayın. muhammed, kendi laf üfürmüş, milleti uyutmuş derler. amaçları içinde az da olsa iman kırıntısı olanlara fitne sokmaktır. fitne kendi kıçlarına girsin.

rüzgarların çiçekleri döllediği bilimsel bir gerçek mi? evet. peki bu bilimsel olarak ne zaman ispat edilmiş? eğer 1500 sene önce ise siz haklısınız. allah resulü 1400 yıl önce yaşadı, unutmayın.