bugün

merak ettiğim sorunsal. koskoca allah emirlerini neden sadece araplara ve arapça indirip "al yay bunu" dedi? ben allah olsam aynı zamanda türklere türkçe, çinlilere çince, papua yeni ginelilere papua yeni ginece indirirdim aynı kitabı. ne yani yoksa gücü mü yetmedi?
düşünsene çölde yaşayan bedevi araplara kitap indirip al bunu uzak doğuya yay diyorsun... o devirde adamlar ışınlanacak mı nasıl gidecek ?
Saçma soru. Allah kuranda biz her kavime peygamber gönderdik der.
yanıtı aşağıdaki ayette mevcut olan sorudur:

http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx

bu ayete ek olarak, kuran'da bir çok yerde kuran'ın "anlayasınız diye" arapça "indirildiği" yazar...

söz konusu ayetlerden çıkacak sonuç şudur: peygamber mekke'deyken niyeti, bir çok halka gönderildiği iddia edilen peygamberler gibi kendisinin de arap halkına gönderildiğini ifade etmekti. medine'ye geçtikten sonra kapsamı genişletmiştir.

bir çok tefsirci hiç utanmadan sıkılmadan ayetteki "ve men havle-hâ - etrafındaki" ifadesi ile tüm dünyanın kastedildiğini iddia ediyorlar!.. bu yalana inanan biriyle karşılaşırsanız ve size "evimin etrafında yamyamlar var" derse sakın şaşırmayın... evi istanbul'da olduğu halde papua yeni gine'yi kastediyor olabilir!...
telif hakkı alamadı galiba.
(bkz: biz kuranı siz anlayasınız diye arapaça indirdik)

e biz neyi anlayacaz arkadaş? bunu görüpte kuranın arap ürünü çakma bir kitap olduğunu anlayamayan insanları bende anlamakta güçlük çekiyorum.

ayrıca (bkz: 3 sebepten ötürü arapları seviniz)

adam torpilci de çıktı.
(bkz: allah a akıl vermek)
birincisi kendisine uyarıcı gönderilmemiş toplum olmadığı iddia ediliyor aynı kitapta.
artık atalarına dert yan, eğer yoldan çıkmışsan.

ikincisi; işine gelince bilgi çağındayız demeyi biliyorsunuz. madem bu kitabın "allah'ın kitabı" olabileceğine ihitmal veriyor, üstünkörü olarak mahşer, peygamber, melek, tanrı kavramlarına ılımlısınız o halde öğrensenize arapçayı? çok zor olmasa gerek. benim şahsen 3. lisanım olmak üzere. muhtemelen içimde bir merak, ilgi olduğu sürece ibraniceyi de öğrenmekten beni hiçbir şey alıkoyamaz.

demek ki sizin sorununuz tanrının kaç tane kitabı kaç dilde göndermesi değil. bizzat kendi samimiyetsizliğiniz.

işinize gelince "dünya artık küreselleşti" işinize gelmeyince "kur'an sadece arabistana gönderildi".
istihdam yaratmak için. Diyanet işleri falan kaç kişi ekmek yiyor oradan.
Kuran insan elinden cikma oldugu icindir.

Burayi gorup eksileyenler gittigine gore acaba ne diyo bu lavuk diyenlerden rica ediyorum eksilemeden once bi cevabimi verin sonra isterseniz örtmene bile sikayet edin. her kavme peygamber gonderildi diyenler bunun uzerine dusunmeden kestirip atiyo. acaba aborijinlere kizilderililere hangi peygamberler indi bana anlatir misiniz? tabi bunlarin varligindan bile haberi yyok ya muhammedin neyse. madem kizilderililere aborjinlere vs. peygamber gonderildi neden tek tanriciliktan bile uzak adamlar? Sonucta butun dinlerin kaynagi ayni degil mi? Neden bi peygamber bunlara teknolojide yol gostermedi, ingilizler gelip ananizi avradinizi sevicek soykirim yapacak diye uyarilmadilar? Bi cevaplar misiniz lutfen?

Kurani anlayasiniz diye arapca gonderdi diyenler de suna kafam takildi bi baksinlar. madem anlayalim diye arapca gonderildi neden araplara gercek islam o degil diyoruz surekli? ya da madem anlayalim diye arapca yollanmis neden yuzlerce farkli anlam cikarilmis da her kafasi esen din adami baska mezhep olusturmus. allah anlamamizi bu kadar istiyosa yoruma kapali bisey yollamasi gerekmiyo muydu? sureniz 40 dk bilemediginiz sorulari bos birakin.
Yakinda ana dilde egitim isteyecek yazar beyani.
milli eğitim bakanlığı tercüme ofisi biraz geç kuruldu, ondan zaar.
Güncelleme mi gelsin ne bekliyon.
her kavime peygamber gönderildi. peki bu peygamberler çürük mü çıktı? neden tek doğru din islam? neden bütün dinler birbirinden alakasız? neden yazılan kutsal kitaplar sadece bölgelerinde kullanılan dilden ibaret? neden hiç bir kutsal kitapta köleliğin yasaklatılması geçmiyor? tanrı'nın yarattığı kitapların hiçbiri neden günümüzü yansıtamamakta?

her kitapta kadınlar bırakın 2.planı 5.plandalar. köleliğin kötü bir şey olmasıyla ilgili tek cümle yok. dine bağlı devletler açlıktan, cehaletten bitap düşerken, dinle ilişkilerini minimuma indiren devletler çağ atlamakta. artık bırakın şu tatlı su müslümanlığını biraz düşünün, araştırın.