bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  turkceye 'alice harikalar diyarinda' seklinde cevrilmis buyukler icin bir cocuk kitabi.
  mantik oyunlarini, daha dogrusu gunluk hayatta sik sik yaptigimiz mantik hatalarini, cok guzel islemistir.
  2 -1 ... child
 2. 2.
  (bkz: alice in chains)
  2 ... philemon
 3. 3.
  hayranı olması populer edilen nefis.
  yine de nefis.
  1 ... wonderlanddan alice
 4. 4.
  bir çocuk masalının olmasının yanı sıra mantık ve matematik kavramlarının arka planda tartışıldığı bir eserdir. Yazarı her ne kadar Lewis Caroll takma ismini kullanmış olsa da Charles Lutwidge Dodgson aslında Britanyalı bir matematikçidir. Alice Harikalar Diyarı'nda isimli masalın ana karakterlerinden biri ise her daim onun karşısına çıkan ve mantığı temsil eden Cheshire Kedisi'dir. Ee bir kedi bir masala girince doğal olarak masal sadece masal olmaktan çıkar ve arka planında bir çok derin konuyu da beraberinde getirir.

  1865 yılında ilk baskısı yapılan Alice Harikalar Diyarında'nın günümüze ulaşan 22 kopyasından birinin 1.5 milyon dolara satıldığını da dikkate alacak olursak bu ilginç masal dünya edebiyatında eşsiz bir yer edinmiştir denilebilir. Bu ünlü masaldan esinlenen sanatçı sayısı da hiç az değildir. The Beatles'ın "Lucy in the Sky with Diamonds" şarkısında, Nabakov'un bir çok eserinde Alice'den izler görülür.

  Masal, kız kardeşi ile pikniğe çıkan küçük sarışın Alice'in "Geç kaldım" diyen bir beyaz tavşanın arkasından gitmesi ve tavşanın girdiği deliğe bakarken delikten içeriye düşmesiyle başlar. Küçük delik bir anda büyür ve Alice'i fantastik bir dünyanın içine çekiverir. Bir çok hayvan ve konuşan oyun kağıtları ile bezeli masal kahramanları Alice'i şaşkınlığa uğratır. Masal bu büyüleyici hayal dünyasından bir ağacın dibinde Alice'in uyanması ile sona erer.

  Masalda yer alan Cheshire Kedisi, Alice istediğinde ortaya çıkar ve genellikle Alice'i kızdıran konuşmalar yapar. Ama Cheshire Kedisi'nin tüm konuşmaları felsefi değer taşır ve Alice'i yaşam pencerelerini zorlar. Bir kanıya göre Cheshire, yazarının doğduğu kasabanın ismidir. Cheshire Kedisi her seferinde tebessüm ederek belirir ve tebessüm ederek gözden kaybolur.
  2 ... ferrole
 5. 5.
  Yayınlanması ile yazarı Charles Lutwidge Dodgson'a inanılmaz bir şöhret ve para kazandıran Alice Harikalar Diyarında sadece okullarda değil matematik eğitimi yapılan yüksek okullarda da okutulmaktadır.
  Yazar Dodgson bu şöhrete rağmen matematik eğitimi verdiği okulda yaşamının sonuna dek mütevazi bir öğretmen olarak kalmıştır.
  -2 ... ferrole
 6. 6.
  (bkz: aman tanrım çok geç kaldım)
  ... cikarinbeniburdan
 7. 7.
  (bkz: nereye gideceğini biliyorsan gittiğin yolun hiçbir önemi yok)
  1 ... plug in baby
 8. 8.
  içimden ;aliceee nirdesiiin? dediğim olay.
  1 ... hasnicktir
 9. 9.
  (bkz: şizofren alice)
  2 ... dramtatatam
 10. 10.
  metrix serilerini izlemeden mutlaka izlenmesi gereken ve hatta matrix felsefesinin tohumlarının ve izlerinin bulunduğu , alt metinleri çok sağlam olan çizgi filmdir .
  1 ... peter tırpan