1964 yılında Tunceli'de doğdu. istanbul-Paşabahçe, Ferit inal Lisesi'ni 1983 yılında bitirdi.istanbul Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü'de başlayan üniversite öğrenimini yarıda bıramak zorunda kalan Barut, 1988 yılından bu yana Almanya'nın Frankfurt Şehri'nde yaşamını sürdürmekte.

Hürriyet gazetesinde görevli şair, özellikle Adam-Sanat dergisinde çıkan şiirleriyle tanındı. (havuz.de)

Bir şairle başbaşa kalmak gecenin kör bir saatinde. Bir Masaldan Doğurdum Seni derken şair gizi ve efsunu şiirini ve kendini aşmış okuruna mı seslenmekte acaba? Barutu hiç bitmeyecek bir anlam tabancası gibi okunabilir Ali Asker şiiri. Masalları Propp'tan Todorov'dan öğrenmeye çalışmak mı bizim en büyük yanılgımız diye düşündüren bir şiirini alıntıladım. Bir şiirin masallaşmasını en çok Cahit Zarifoğlu'na yakıştırmışımdır. Şimdi bir isim daha eklendi. 'Asa nerede?' sorusuna asa mASAldadır diye yanıt verdiğimde ve masalımız cahit zarifoğlu'nun ta kendisidir diye yanıt verdiğimde alıngan bir şairin boyun eğişini hiç hesaplamamıştım. Yani bütün Alileri hesaba kattığımı zannetmiştim. Şimdi Ali Asker için de bir masal çukuru kazmam gerekecek; ya da kazmış zaten çukurumuzu şair, ben o çukura hangi şapkamla ineceğimi biliyorum. şapkasız ve şemsiyesiz...

(Buraya şimdilik bu kadar yazıyorum.)

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Bu yüzden
Gündüzleri güneşe
Geceleri ay ışığına
Yaslanacak kadar
Yakışıklısın

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Camdan çamlara düşen bin pırıltıda
Gözlerin efkarlı ve şahane kara
Bir esmer bir ok kirpikli
Yüzünde gördüm
Sevdiğim bütün Alileri

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Canıma canın bin pırıltıyla düştü
iki yanağında iki lirik gamze
Küller içinde sahipsiz
O masaldan hediye

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Kuytuda açmış, gücenik
Bir gülgillerden aldın adını
Yağmurda, ağzında
Dalgın ıslıklar gezen
Rüzgârlar oldu
Kalbinin en yakın arkadaşı

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Gece çimenlerde yanan
üzgün yakamozlar adaşı
Hangi albümde saklamalı hangi
Sabaha doğru koşarak
Kucağında getirdiğin şafağı

Bir masaldan doğurdum
Seni oğlum
Seninle karanlığın içinde
Sevinçli bir dolunay gibi ışıdım
-Öyle güzel öyle masumdu ki masal-
Bağışladı diye bana bu aşkı
Eğildim öptüm yüzünde
Bütün Alileri
(Kitap-lık, sayı 111, 2007)

-Rüzgârla Dolu (Şiir, 1992) 1992 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü.
-Yağmurlu Leylak (Şiir, 1994)
-Aşağı Üsküdar (Şiir, 1994) - 1994 yılında 'Aşağı Üsküdar' adlı kitaplaştırılmamış bir şiir dosyası ile Cemal Süreya Birincilik Ödülü.
-Karanfil Kırıkları (Şiir, 1998) 1998 yılında Kıbrıs'ta yayımlanan Mısra-lık Dergisi'nin düzenlediği yarışmada yılın en iyi mısra ödülü.-1999 Ömer Asım Aksoy Dil Derneği Öülü.
-Ay Sözlüğü (Şiir, 2000)
-Sarhoş Böcek Şarkıları (Şiir, 2005)