bugün

şekilsel ibadet yerine gönülden ibadet vardır. haklı bir söylemdir.
sıçıntı iddia.
şekilsel olmayan hiçbir şey gönülsel olamaz; sevgini bir şekle sokmazsan neyi nasıl sevdiğini kimse bilemez.

anti şekilcilerin kız arkadaşlarını merak ediyorum; sadece seviyorlardır onlar gönülden; bunun dışında hiçbir şey yapmayıp aşklarını yüceltiyorlardır; tabii kız erkeğinden beklediği şekilsel ihtiyaçlarını gidermek için neler yapıyordur düşünmek gerek.
Ancak bir alevinin zırvaladığı sözdür.
alevilik: hz. ali'yi sevenlere verilmiş bir sıfattır. her müslüman peygamberimizin damadını ve islam halifesini seveceği için doğru bir sözdür.

fakat alevilik mezhebini düşünürsek çok yanlış bir önerme olur. anadolunun her yöresinde farklı bir alevilik hakim olduğu için alevilik mezhebinin tam tanımını yapamayız. bazı aleviler 5 vakit namaz kılıp bunun gerekliliğini savunurken, bazı aleviler hz. ali namaz kılarken öldürüldüğü için namaz kılmaz.
bir tek islam değil, tüm dinlerin özü birdir.

bu yüzden islamın özü alevilik diyemeyiz.
bir dinin özünü başka bir inanışa da dayandıramayız.

dinlerin sebebi yorum, mezheplerin sebebi gelenektir.

bu işleri de bu kadar çok büyütmeyin.
Yanlış önerme islamın özü kurandır.
Alevilik islamın özüdür şayet hz.Ali'nin itikadının yanındaysa ve onun yolundaysa. Günümüzdeki alevilere baktığımızda ise çoğunluğun islamın koyduğu kurallar çerçevesinde ibadet etmediğini görürsünüz. Alevi gençler bu sebeple hızlı bir biçimde yozlaşmakta ve ateizme geçmektedir benim tahminim şudur ki önümüzdeki 50 yıl içerisinde günümüzdeki alevi nüfusun %50 oranında ateistleşeceğidir. Çünkü dini olarak hiçbir eğitim almayan bu gençler aleviliği sadece bir kimlik olarak kullanmaktan öteye gidememektedir.

Türkiye'deki caferi aleviler kendine alevi diyen bu kitleyi caferileştirmek için bir takım çalışmalar yapıyor ancak cami denince ürken bir alevi kitlesi var o sebeple caferilerde çok etkin değil bu konuda.

islamın özü ibadettir. ibadetini yapan alevi tabi ki islamın özündedir ama yapmayan isterse Sünni olsun yine islamın özünde değildir.
alevilik; bi turkunun icine milyonlarca duyguyu, allah askini, aliyi, peygamberimizi sigdirmaktir.
ben ali'yim ali benim.
iyi ki..
onu bunu bilmem ama islamiyetin türk yorumu deseler, olabilir derim.
Alevilik islama tepki olarak doğmuş ve beraberinde bir çok dinden etkilenmiş bir yapıdır. Alevilikte namaz oruç tağutu red gibi temel meseleler olmadığı gibi islamda haram kabul edilen resim müzik aletleri heykel Allahtan başkalarına kulluk etmeme vsvs gibi kanunlar da yoktur. Kısaca Alevilik islamda insanların zoruna giden ne varsa çıkarmış ve batılılaşmıştır.
alevilik islamın doğuşundan çok daha önce olan kadim bir dindir.
Alevilik bir yaşam biçimidir. Hiçbir dinin özü falan değildir aksine birçok farklı inanıştan mantıklı olan bölümleri almış bir kültürdür. Element uydurmayın.
islamda ayrışma yoktur. Yani ne alevi ne sünni ne şia diye bir kavram yoktur. Bunlar sonradan kendine müslüman diyenler tarafından uydurulmuşlardır.