bugün

Alevilik eğer Hz. Ali sevmek ise bende aleviyim.
Alevi kardeşlerimin (tanıdığım kadarı ile) tamamı kemalist ve chpli. Anladığım kadarı ile Osmanlının bunlara zulm ettiği yalanına inandıkları için Chp zihniyeti benimsediler.
ben aleviyim deyip alevilik yaşamamak hakları vardır lakin aleviyim deyip islam hak kabul ettikleri inkar etmelerini , chp yi laikliği savunmaları bana göre cahilliktir.Bu cehaletin sebebi ise iran ile ilişkinin kesilmesi dedelik müessesinin iyi işlmemesidir.
Alevilik Türkiye içi bir dert.
kolay soru. akp'lilerin ve mhp'lilerin kendilerine saygı duymadığı içindir.

daha geçen akp'li bir ilçe başkanı 'gezi parkıyla göürşülecek heyette alevi olmasın' demiştir. şimdi bu insanlara bu kadar faşist bir yaklaşıma neden oy versin?

onu geç akp genel başkanı tayyip erdoğan bile sık sık 'biliyorsunuz ki kılıçdaroğlu alevi' diyerek muhalafet etmeye çalışan biri. olay bu boyuttayken aleviler için oy verecek yegane parti chp'dir.
çünkü chp genel başkanı, reyhanlı olayından sonra "53 sünni vatandaşımız şehit oldu" dememiştir.
edit:mhpliyim
sorundur.

özellikle mhp artık daha net adımlar atmalı bu konuda.

Alevileri dışlayan bir Türk Milliyetçiliği her zaman eksik kalır.
korktukları içindir. (bkz: dersim katliamı)
güce taptıkları içindir. hiçbir alevinin dersim meselesini "aaa ama dedelerimiz de isyana kalkışmışlar" diye sineye çektiğini sanmıyorum. o güce karşı onurlu bir savaş vermek yerine gücün arkasına sığınmak onlar için daha faydalıdır.
bir alevi dedesinden şunu duymuştum; atatürk'ün hz. alinin reenkarnesi olduğuna dair insanlar arasında bir düşünce var demişti. ne kadar doğrudur bilemem hani gerçekten böylemi düşünüyorlar bilmiyorum. sebebi bu değildir ama bununda etkisi vardır diye düşünüyorum chp'ye oy atılmasında.
(bkz: düşünceye saygı)
tarihlerini bilmemelerinden kaynaklanır.
bir alevi olarak chpli ve kemalist olmadığım için gurur duyuyorum.

edit: tayyip'in götüne kıl olanlar ile de alevi kemalistler eşittir.

edit2: tamam yav abarttım. tayyipizm ve kemalizm aynı olmalarına rağmen alevi kemalistlerin hepsi o kadar cahil değildir, yontulmamışlardır sadece. yoksa aydın ve çağdaştır yarısı. haksızlık etmeyelim.
alevilik tam olarak bilinmiyor. çünkü bizde namaz yok diyen alevi yi müslüman mı diye düşünmek lazım ?namaz yok diyen bir hanifi olsa onun da müslümanlığına düşünmek lazım ? sonuça inkar var.
Türkiye de yaşananın alevilik yani Hz. Aliyi sevenler olduğunu sanmıyorum.
hayat tarzlarını alevilik gibi göstermeye çalışıyorlar.