bugün

olumsuz olmasını beklemediğimiz bakış.
ancak bazı aleviler şii olması hasebiyle iran tarafına yakınlık duyabilirler, olabilecek bir durum..
benim duyumlarima göre olumsuzdur. yavuz ayaklanan alevileri kanli bir sekilde bastirmistir. yavuz, devlet adamiydi, ve sefkat kadar güc kullanmayi bilmek de devlet adamliginin vasiflarindandir ben alevi olsaydim, yavuz u kendi devleti icerisindeki bir ayaklanmayi bastiran sahis olarak görürdüm. ama bunu bircok alevi basaramaz. eger devlet alevi devleti ayaklananlar da sunniler olsaydi, alevi sultani da büyük ihtimalle yavuz gibi davranirdi. yavuz sultan selim devletin birligine büyük önem veren bir adamdi, ve bu ayaklanma türü hareketleri cok acimasiz bir sekilde bastirmistir.

bak mesela yavuz, "yollar yürümekle asinmaz" türü düsünmeyen bir adamdi. ona göre de hareket etmis.

ama tabii- alevilerin en sevmedikleri türk padisahi yavuz sultan selim dir, derler. benim bir alevi arkadasim var, o bana hep böyle anlatmisti.
birçoğu yavuz sultan selim'den nefret eder, yüzyılların dertlerini yavuz düşmanlığıyla dindirmeye çalışırlar... simgeseldir bakışları...

yavuz sultan selim bugün türkiye toprakları içerisinde olan sivas, maraş, erzincan, tunceli, malatya gibi yerlerde türkmen alevileri katletmiştir bu gerçek, ancak daha önemli olan gerçek o toprakların o vakitler osmanlı mülkü değil, safevi toprakları olduğu gerçeğidir. aslında yavuz sultan selim yalnızca savaştığı devletin vatandaşlarından bir kısmını öldürmüştür. savaşları doğru bulmuyor olabilirsiniz ancak savaş gerçek birşeydir.

yavuz sultan selim alevileri alevi oldukları için değil, savaştığı devletin vatandaşları olduğu için katletmiştir...
Olumsuz bir bakıştır. Şah sultan ile aralarındaki husumetleri çözerken ayaklanma çıkaran Alevileri kanlı şekilde bastırdığından. Ama bilinmesi gerekir ki makamda merhamet vatana ihanete girer. Devlet için her şey yapılır kardeş dahi katledilir.
Büyük sultan selim han diye bakıyorlardır muhtemelen.
Cehennemi tatmasını dilediğimiz ruhtur, ne büyüktür ne de sultan, allah zebanilere dost eylesin onu. Anaları devşirme babaları muaviye soyundandır. (bkz: #44848896)
olumsuzdur. kendi yayın organlarında zulme uğradıklarını ve katlediklerini belirtirler.
Ancak bunun nedeni anadolu'daki safevi tehdididir. Tarih okuyan alevi arkadaşlarım ise duruma daha objektif bakabiliyorlar. Keza Safevi devleti de iran'da sünni katliamları yapmıştır.

Fakat 40 bin kızılbaş türkmen'in katledildiği iddiası abartıdır. Nitekim tek kaynakta geçer. O da (bkz: idris-i bitlisi)'nin yazmış olduğu bir eserdedir. Bu yüzden tarihçiler bu iddiaya şüphe ile yaklaşırlar. Osmanlı arşivlerinde ise bu denli çok ölü sayısını belirten kayıtlara rastlanılmamıştır.

O dönemde mehzep anlayışı vatandaşlık anlayışı gibi bir şeydi. Yani hangi mehzebe bağlı iseniz o mehzebin bağlı bulunduğu devletin koruması altında giriyordunuz. Safevi tehdidi 18. yüzyıldan sonra ortadan kalkınca anadolu'daki kalan kızılbaş türkmenler, devletin takibinden çıktılar.

Peşinen edit: Alevi değilim. Ancak sırf benden farklı bir mehzebe bağlılar diye aynı kültürü paylaştığımız insanlara düşmanlık beslemem. Çünkü ikimiz de Türkmeniz. Sünni katliamı yaptı diye de büyük şair (bkz: şah ismail)'e kin gütmem. Hakeza tarihte, aynı mehzepten olup da birbirleriyle savaşan türk hükümdarları da vardır. (bkz: otlukbeli savaşı).

Diğer bir edit: niye bu kadar eksilediniz ki anlamadım. Dostum gerçek bu. Gerçekleri eksilemeniz onun gerçek olduğunu değiştirmiyor.
Muhtemelen büyük saygı ve azamet sahibi bir padişah olarak bakıyorlardır .
Zerre umrumuzda değildir.

Mecburen saygı duymak zorundalar. Gerisi bizi bağlamaz.evet.
yavuz döneminde 30000 aleviye kıyıldığına inanan alevilerin, çomarlardan bir farkı yok. karşılıklı ufak çapta kesme durumları olabilir ama afaki sayıda değil. osmanlı da ki vergi kayıtları ortada incelesinler, ona göre yorum yapsınlar derim.
valla pek hazzetmem ama ondan aşağı da kalmayıp sunni kasabı olan şah ismail'i de methetmem.
osmanlı'ya bakışları da külliyen sakattır. osmanlı ne diye sorsan ; kardeş katli yapan alevileri kesen diye cevap verir. he amk 600 sene sırf doğramışlar başka da hiçbir skim yememişler. ruh hastalığından başka bir şey değil bu. gidin tedavi görün.