evet arkadaşlar; ailem hiç bir zaman alevi islam inancına inananlara yani alevilere karşı beni kışkırtmadı. her zaman iyiliği aşıladılar.

çocukken alevi arkadaşım bir gün tüm kapalı insanlara küfür etti ve ben de dövdüm. küçücük çocuğa muhtemelen bu kötü düşünceyi ailesi aşılamıştı.

bu ülkede anası bacısı teyzesi ninesi ninesinin ninesi açık olan tek grup aleviler.

bu ülkede çoğu sünni de başörtüsüne karşı olsa da anasını babasını akrabalarını düşünür düşmanlık yapmaz.

neden alevi kardeşlerimiz her platformda başörtüsünü dışlıyor anlamıyorum, bu tahammülsüz görüşün sebebi ne yahu!!! yoksa yavuz sultan selimden bugüne kadar mı uzanıyor!!!
bu ülkede başörtüsü karşıtı olmaktan ziyade cumhuriyet'i benimseyememiş olmak problemi vardır. alevilerin daha hırçın olmalarının sebebi de onlara kendi dinlerini yaşama hakkı tanımamamızdan kaynaklanıyor. bunu daha çok sunniler değil devlet yapıyor. hala yapıyor. vazgeçmiyor.

Türkiye'nin modern yüzüne dönmesi gerektiğine dair fikir ve girişimler hep yanlış uygulanmıştır. doğu ve batı arasında kalmış maymun bir ülke olduk sonunda.
yanlış bilgilendirmedir.

bu ülkenin en hoşgörülü en ilerici kesimlerindendir aleviler.
ve şu ana kadar bunu yapana bir kere denk gelinmediğinden
yada herhangi bir yerden buna benzer bir şey duyulmadığından kaynak bekleniyor.

aksi takdirde yapılan şey trollük yada provakatörlüktür.

edit: imla.
efenim beş parmağın beşi de bir değildir. ama müslümanlık iddiasındaki kişilerin gerçek akfirlerden daha beter olabileceğini de görmüş kişiyim.
lisede okurken yatılı yurtta, hani bir kaç sene önce çok daha tartışmalıydı bu konular, kılıçdaroğlunun adının bile duyulmadığı, başörtüsüyle birlikte çarşafın da tartışma konusu olduğu zamanlar. o zaman bi arkadaş demişti, (- o arakdaş + biraz daha ılımlı diğer arkadaş)
+başörtüsü üzerinden çok siyaset yapılıyor, çok üzerine gidiliyor başörtüsünün.
-bence yasaklanmalı(!)
+neden peki?
-başına başörtüsü takıp üstünü açık giyinen kadınlar başörtüsünün adını lekeliyor. başörtüsünü temiz tutmalıyız, bu yüzden kimse takmamalı!
(bkz: yabancı güçlerin oyununa gelmek) (bkz: pire için yorgan yakmak)
+ olan arkadaş ülkücü - olan arkadaş chp li. yani o görüşler yanlış demeye getirmiyorum, ikisi de alevi değil!
mesele burda alevi olmak değil en baştan beri anlatmaya çalıştığım, bazı insanlar polyannacılık oynuyor bazıları yarı dolu bardağın tamamının boş olduğunu iddia ediyor. bazıları siyah-beyaz gözlük takıyor bazıları at gözlüğü. olay bu şekilde yani alevilik yeni bir din değil sadece yeni bir mezhep ama, bazı insanlar mensup oldukları dine bile kin besleyebiliyorlar ya da düşmanlık edebiliyorlar.
olmayan emrin karşıtlığı olmaz.
Ayrıca karşı olunan başörtüsü değil, türbandır, bir çok alevi başörtüsü, eşarp vs takar.

Zamanla bu gelenekler, dinselleşmiştir. Kuran'da türban geçmez, omza kadar örtün denir. Sıcaktan ölecek kadar sarın demez.
Bilmeden konusup başlık açan insanlara tahammül edemiyorum. yok onlar şöyle yok bunlar böyleymiş. Yoksa yavuza mı dayanıyor muş ? Zaten böyle sizin gibiler olduğu için bu ülkede terör denilen şey ortaya çıktı. Ben kürt değilim terörüde desteklemiyorum ancak kışkırtacak laflarda etmiyorum. Bu ülkenin en aydın kesimidir aleviler. o yüzden baş örtüsü takmıyorlar diyebilirim. Kimse bana baş örtüsü dinimizin bir gereğidir demesin. bende kuranı okudum ancak öyle birşey yazmıyor. yazıyorda nasıl yorumladığına bağlı olarak değişiyor. Alevilerin çok önemli bir felsefesi vardır : eline,diline,beline sahip olacaksın... dikkat ederseniz başına demiyor. zaten mantıklısıda budur. insan önce gözünü kapatmayı bilecek. önce yüreğini koyacak ortaya, vicdanını sokacak devreye. Böyle salak başlıklar açıp üstüne birde aptal aptal yorumlar yapmanın anlamı yok. Madem anlamıyorsun madem sebebini bilmiyorsun ozaman bilen birine soracaksın.

Allah,muhammed,ali diyen bir kesime nasıl olurda dinsiz vay efendim müslüman değil diye bakarsınız. Zaten müslümanlığı bilseniz böyle bakmamanız gerektiğini de bilirsiniz. Siz kimsinizde insanların yüreğini, inancını sorguluyorsunuz ? Allah mısınız ?

Başbakan erdoğan'ın sözüdür :''eğer alevilik hz aliyi sevmekse eğer onun yolundan gitmekse ben hepinizden daha aleviyim''

Yok anası babası ninesi açık olan tek grup alevilermiş. Sanana ne lan ? Sen niye çekemiyorsun ? ona bakarsan bu ülkede en çok resmi evlilik dışı çocuk sahibi olan , çocuk aldıran , ters ilişkiye giren kesim kim sen biliyor musun ? Sen bilmiyorsan bile ben çok iyi biliyorum!!
karşı olmakla birlikte türbanlılara baskı yapılmayan, küfür edilmeyen durumdur.

zaten anadolu alevliği bir mezhepten ziyade
bir yoldur bugün durduğu yer itibariyle.
islamiyetten çok şamanizme benzer.