bugün

alevi erkekle evlenen kadın dünyanın kendince en mutlu kadını olacaktır eminim. çevrem bunun örnekleriyle dolu.
Anamla babamdır. Lise aşkıymış bunlar 16 yaşından beri, 18de de kaçmışlar babamı vurmaya kalkınca Sünni taraf. Annem zaten ateist olduğu için hiç sunni geleneklerini, namazını bilmemnecisini bize dayatmaya çalışmadı. (Biz diyorum, evet. Alevi biziz cunku, sunnilerden olamam ben) babam da hiçbir zaman kendi geleneklerimizi anneme dayatmaya çalışmadı. Babamın ailesi de öyle. Köyde baya da laf çıkmış açlıktan öldüler falan diye. Annem hamileymiş o zaman ikizleri olmuş ve ölmüşler. Köydekiler üzülmüş tabi, sunni de olsa gelinimiz bu evlat acısı bir şeye benzemez diye basmışlar bağırlarına. Ama anne tarafı kazulet suratlılar inada binmiş konuşmamışlar hiç.6 yıl toparlanamamislar bu zamanda da amcalarim hep destek olmuş. Birlikte yaşamışlar yıllarca. 6 yıl sonra doktor demiş ki çocuğunuz olmayacak. Annem tamam demiş artık hamilelik belirtileri olursa bile griptir şudur budur geçiştiriyormuş. 1 yıl sonra yine midesi bulanmaya başı dönmeye başlayınca doktor ilaç versin diye gitmişler hastaneye. Bana 4 aylık hamile olduğunu öğrenmiş. Yengem orada heyecandan bayılmış, amcam evin önüne davulcu getirtmiş, babam okulda halay çekmiş, anne tarafım da barışmaya gelmiş. Benim sayemde geldi yani manyaklar.

Her neyse bu kadar anlattım ve şuraya bağlamak istiyorum anamla babam yaklaşık 30 yıldır evlilerdi. Aralarında hiçbir zaman bu farklılıkları yüzünden kavga çıkmadı. Hatta annem alevileri çok sevdi. Kendileri hariç herkes olmaz dedi onlar oldurdu. Boşandılar. Hala pişman değiller. insanları aman şu Aleviymiş şu sunniymis olmaz diye ayırmak yerine mezheplerin mevcut olan aşktan daha ağır basamayacagini ogrenmeleri gerek.

Bizi sevin demiyorum ama hor görenin de mnaki.
sünni kardeşlerimiz için uygun olmayan evliliktir. cezai müeyyedesi var. yapmayın böyle evlilik mümin kardeşlerim.
ebeveynlerin itirazlarinin dikkate alinmamasi gerektigi evlilik turudur. fikirleri sorulmali, tartisilmali ama ikna olmamalari durumunda saglam bir tavir alinarak kararlilik gosterisi yapilmalidir. yumusarlar. sonra hoslarina bile gider. nihayetinde cocuklarindan vazgecemezler.
kuzenimle yeni gelin adayının yaşadığı evlilik çeşididir , eniştem pek dinli kitaplı biri değildir hatta 7/24 kafası iyidir ama sikseler alevi gelin almam derdi , kızın ailesi de başta soğuk bakmış , sonra bakıyorlar evlatlar elden gidiyor noluyorsa olsun moduna girmişler , en son nişanda gördüğümde eniştemle kızın babası bi büyüğü deviriyorlardı.

özetle ailenize bu benim kararım beğenmiyorsanız da yapacak bişeyiniz yok sike sike kabul edeceksiniz şeklinde bir imada bulunursanız sorun kalmayacaktır.
kardeşliğimizi gösteren güzel bir portre.
Ebeveynlerim sayesinde bizzat tanık olduğum olaydır. Bazı kesimlerinde büyük sorunlar yaratsa da oldukça keyifli bir durumdur. Ayrıca böyle bir aileye sahip olmak avantajlıdır. Sevdiğiniz kızın ailesi alevi ise aleviyim, sünni ise sünniyim dersiniz ama aslında deistsinizdir.
kız arkadaşım sünni ve hiçbir sorunumuz olmadan evlilik düşünüyoruz.

sadece bizim ibadetler ona biraz ilginç geliyor o kadar.
Böyle bir evliliğe kalkistim zamanında. Olmayacağını biraz geç anladım ama anladım. Ciddi problemler yaşamaya hazırlıklı olsunlar düşünenler. Eğer meshebinizi umursuyorsanız tabi. Çocuğa gelince de bunu erkek arkadaşıma sorduğumda seçimi çocuğa birakiriz demişti. Mantık dışı bir evlilik olur bence. Yapmayın. Alevilik ve sunnilik çok farklı şimdi kalkıp burada aradaki farkları anlaticak değilim ama bizzat yaşadığım çok şey oldu netice itibariyle kaldiramadigim bicok şey oldu bu sebeple nikah masasına oturmadan bitti çok şükür.
Şayet Sünni olan kişi ve ailesi mezhebsel konularda ilgisiz ve umursamaz ise sorun olmaz ancak tutucu bir Sünni ile alevi kesinlikle yapamaz. ikisi yapsa dahi aileler yapamaz.

ibadet konusunda Sünni olup bu konuları önemseyen aileler var ancak alevi olup bunu önemsemeyen aile görmedim duymadım. Kız dahi almak istemezler Sünni bir aileden ama erkek ısrarcı ise alırlar ancak kız vermezler kız kaçarsa bölgeye Göre değişir ya vururlar veya silerler defterden. Kısaca ne kadar Sünni mezhepci varsa o kadarda alevi mezhepci vardır.
Aleviye kafirdir diyen de mutlaka bir evlilik ürünüdür.
sözlükte ne kadar dag ayisi oldugunu ogrendigimiz basliktir efendim.
Teyzemdi.
sünni bi ailede yetişti evlendikten sonra kendisi Alevi oldu.
Özünü korumak zor oluyo galiba.
iki taraf da sevdikten, birbirine değer verdikten sonra neden sorun olsun ki...alevi olmuş, sünni olmuş; ne önemi var...
keşke ben de karşılaşsam gerçek sevgiyle, bir ömür sürse.
aileleri işin içine katmazsanız gayet olacak evliliktir. ama siz dinci değilseniz tabi...
iki taraf da müslüman olduğu içim sorun değil.
sünevi bir evlatları olur ve mutlu mutlu yaşarlar.
Doganin kanunu geregi birbirinden hoslanan iki insan, birlikte olma hakkini elde eder pek tabii.
Aleviler kadar insani bir bakış açısı olan bir toplum yoktur elbet . Mezhep değildir mezhep farklılığı olarak tanımlamam ama kültürel farklılıklar baş gösterir elbet . Bunun için iki taraftan birinin karşı tarafı kırmayacak kadar en az insancı olması ve geleneklere bağlıyız kafasında olan akrabaların altın günlerindeki dedikodularına kulak tıkamaları lazım benimde alevi sevdiğim var şuan ailem gayet normal karşılıyor ama benim dikkatimi çeken şey toplumun normal karşılamaması . insanlara konuşacak birşeyler lazım zaten bu ayrım bu yüzden bu noktalara gelmiştir.
mezhebini söyleyen insanla evlenilmez. mezhebini söyleyen insan malum dinin mensubudur. saygılarımı sunarım, ama evlilik teklifimi sunmam.
cevap veriyorum atayizlerin evliliği.
2015 yılında bu hala konuşuluyorsa, sizin ben beyninizi sikeyim.

(bkz: türkiye den gitmek için nedenler)

neyse ki agnostiğim.
sıradan bir durumdur. farklı dindeki insanların evliliğine sıcak bakılıyorken bu evliliğe niye karşı çıkılsın ki?
Mantıksızca, gereksizce tartışılan konudur.

Allah akıl, fikir send eylesin.
türkiye'de çatışmaların ve olayların hiç huzurun ve ülke geleceğinin asıl nedeni olan olaydır. ciddiyim.