bugün

ali arslan için ölümle aynı anlama gelen durum. şimdi kalkıp "oruç tutmadığından değil kazayla ölmüştür ağbi" diye ağlamasın kimse. al sana hoşgörü dini.
--
hakkari'de askerlik yapan ali arslan alevi olduğu ve ramazan orucu tutmadığı gerekçesiyle öldürüldüğü bildirildi. 20 yaşında olan ali arslan, acemi birliğini yaptıktan sonra, usta birliğini yapmak icin hakkari 'ye gitti. ali arslan alevi olduğu icin, sürekli diğer askerler tarafından hor görüldüğünü,rahatsız edildiğini, ailesiyle yapılan telefon görüşmelerinde ailesine sürekli bildirdi. 15.08.2010 tarihinde, kışlada ramazan orucu tutmadığı gerekçesiyle,bir asker tarafından başından vurularak öldürülen ali arslan'ın cenazesi erzincan'a bağlı palanga köyüne getirildi. alınan bilgilere göre askeri komutanlarca, olayın çatışma esnasında gerçekleşmediği, bir asker tarafından bilerek öldürüldüğü gerekçesiyle,h aberin basına yayılması engellenmiş ve olayın sessizce örtbas edilmesi sağlanmıştı. ailesinin büyük ısrarına rağmen, ali arslan'ın yüzü ailesine gösterilmedi. sadece ayaklarının annesi tarafından görülmesine izin verildikten sonra, ali arslan'ın cenazesi toprağa verildi. 30 yıldır kirli savaş konseptine ısrarla sarılan tc devleti için yok etmek bir devlet geleneği haline geldi. muhalif kimlikleri susturma geleneği, en belirgin olarak gözaltında kaybetme politikasında açığa çıkmıştı. mücadelelerle dolu uzun yıllar ve bedellerden sonra, devlet gözaltında kaybetme politikasında geri adım atmak zorunda kalmış vegözaltında kayıpların sayısı kısmi de olsa düşmüştü. ancak yok etme politikaları çeşitli biçimlerde sürdü. faili meçhul cinayetler durmadı.tsk içinde yaşanan şüpheli ölümler de faili meçhul cinayetlerin bir başka biçimi olarak sıkça yaşanıyor.
--
içinde "tc askeri" gibi bir söylemin geçtiği hiçbir habere inanmayacağım için, inanmamış olduğum haber. *

edit: eksiye devam. ben bir ek yapayım sadece.

işbu entrynin derdi alevilerle ya da rahmetli ile değil, haberin kaynaklarıyladır. tc askeriymiş. kenar..
tamamen yalan dolan bir haberdir. klasik alevi "eziliyoruz" feryadından başka bir şey değildir.
(bkz: eğitim zaiyatı)

bundan haberi olan herkesin, bu haber karşısında alacağı tavır aynıdır. askerdeyken öldürülürsen, şehit değil maktul olursun, sessiz sedasız gömülürsün. askerliğinizi de... askerinizi de... inancınızı da... bunu duyurmayan-cezalandırmayan komutanlarınızı da.. ayrı ayrı ibreti alem olsun diye, ortalık yerde....
evet efenim yalan-dolandır.

ölüm şekli belli değildir.

ailesine gösterilmiyordur.

ama olsun alt tarafı ölen 20 yaşında gencecik bir insan.
yalan olan durumdur.

aleviler de oruç tutar namaz kılar. sizin ön yargılarınızla ibadetleri sınırlandırılmaz.
kirli propaganda girişimi, detaylarını bilmiyoruz askerler arasında neler yaşanmıştır çok önemli.
bugün feysbok'ta gördüğüm kaynağını çok merak ettiğim haber.
(bkz: alevilerin ramazan da oruç tutmaması)
sunni olup oruç tutanları neden bu kadar ilgilendirdiğini anlayamadığım şey. ben de bu tanımlamanın içerisindeyim ve kimseye hesap verme zorunluluğu hissetmiyorum.

hoş görünüz sizin olsun.
sünni olup oruç tutmamakla aynıdır.farkı var ki ikisi müslüman herkes kendi dini birdir lakin öyle değildir.