bugün

2014 yerel seçim sonuçlarının özetidir.
daha daha doğrusu: inandı ama inadından vazgeçemedi.
daha daha daha doğrusu: muhalefet 3'ün 1'ini aldı.
Daha doğrusu oportünist Türk halkı haksızlık, hukuksuzluk, hırsızlık vs tarzı şeyleri siklemedi.
http://galeri8.uludagsozl...437/dusunemedi_524737.jpg
daha doğrusu türkiye nin yarısı ahlaksızlığa sempati duyuyor .
daha da dogrusu deveye diken insana siken yaraniyomus.
Adamlar "caldiysa caldi ben bana yaptigi hizmete bakarim." Kafasinda. Biz daha neyi tartisiyoruz bunlara niye laf anlatmaya calisiyoruz ki?
türkiye cumhuriyeti nin yönetim şeklinin tam olarak kanıtıdır.
bizi yönetenler sonuna kadar bizi temsil etmiştir.
türk halkı yüzsülük, hırsızlık, dürüst olamama gibi erdemsizliklerinin tam olarak yansıtıldığı için "işte içimizden birileri bizi yönetiyor, onlar bizden biri" demişlerdir.
bunların önüne sesli videoyu koysan yine inanmazlar. bugün bilal'in oy verme görüntülerini izledim. işim gereği insan psikolojisini iyi analiz ederim. adam bariz suçluluk, utanma ve korku dolu sinik bakışlarla kaçarcasına çekildi kamera önünden. bu skandallarda çalan çırpan neler yaptığını çok iyi biliyor, milletin önemli bir kısmı da biliyor. ama anadolu'ya işi için giden arkadaşlar anlattı. milletin haberi bile yok çoğu skandaldan. susturulmuş medya, korkak basın vs. olayları pek anlatmadı, medeni bir ülkede yaşamıyor olmamız, gelişmiş bir demokrasimizin olmayışı, teokrasiye olan yatkın halkın padişah özlemi, muhalefetin eline geçen fırsatı yeteri kadar iyi değerlendirmemesi vs. vs. asıl önemli olan bundan sonra ülkede gelişecek olaylarda neler olacak göreceğiz. özgürlükler konusu, kutuplaştırma ve baskı rejimi ülkeyi nereye götürecek. son bir hatırlatma bir yalanı çok fazla insanın söylemesi onun doğru olduğu anlamına gelmez. hitler de rejimle gelmişti.
inandı inandı zaten biliyolardı. bakara makara bir hayat tarzı var hepsinin. iddia ediyorum bütün akpliler gizli ateisttir. maddecidir.
bir önceki yerel seçimlerdeki oy oranı baz alındığında, cemaat kanadının da oylarını düştüğün vakit akp seçmenlerinin dışında yolsuzluklara inanmamış yüzde 15'lik bir kesimin daha oluştuğu gerçekliğiyle karşı karşıyayız. hmmm enteresan... elektrik kesintileri mi dersiniz yoksa ülkede göbeğini kaşıyan yeni köylüler, dağlarda yeni çobanlar, gıdasızlıktan boyu kısa kalmış yeni neriman teyzeler, yeni taksici necdet abiler falan mı türedi?
bence inandı. fakat gelecek olanlarında çalacağını düşündü. gelen gideni aratır diye düşündü.
fıkradır, anlatılır:

adamın biri aile çevresinin de telkinleriyle karısının kendisini aldatmasından şüphelenmiş ve bir dedektif tutmuş. dedektif, kadını belli bir süre takip etmiş ve sonunda şöyle bir rapor yazmış:

- sen evden ayrıldıktan sonra karın bir telefon konuşması yaptı ve kısa bir süre sonra evden çıktı. bir taksiye bindi ve x yerde inip genç ve son derece yakışıklı bir erkekle buluştu. birlikte bir süre el ele dolaştılar. daha sonra bir barda alkol alıp, dans ettiler, oradan da bir otele gittiler. hemen yanlarındaki odayı da ben tuttum. Onlar odalarına çekilince anahtar deliğinden baktım. Birbirlerine sarıldılar, elbiselerini çıkardılar ve ışığı kapattılar...

Adam:

– Tüh be... desene gene şüphede kaldık...
%70 kadarı inandı, ama "çalıyorlar, ama çalışıyorlar" diye son bir fırsat daha verdi. ekonomi sallanmaya başlayınca, büyük oranıyla desteği tamamen kesebilecek bir kitledir.

2009 yılındaki krizde görülen oy kaybı daha büyük ölçüde görülebilir. hükümetin emekli maaşlarına seçimlerden önce zam yaptığı hiç görülmemişti, ama düşüşü görüp can havliyle zam yaptılar. önemli bir gösterge !
bu nasıl seçmendir ya, babasından şüphelenir, akepeden şüphelenmez.
bu sadece akp seçmeniyle alakalı bir konu değil.

eskişehir'de yılmaz büyükerşen'in yaptığı yolsuzluklar tv programlarında bas bas bağırıldı, peki eskişehir halkı ne dedi bu duruma? "çalıyor ama çalışıyor, diğeri gelse o çalmayacak mı?"

maalesef zamanında ülke olarak öyle boktan yöneticiler gelmiş ki başımıza, adamlar hem çalmış hem de çalışmamış. şimdi ise çaldığı halde çalışanını makul görüyoruz.

aslında millet olarak nasıl yönetilmeyi hak ediyorsak o şekilde yönetiliyoruz. burada en büyük suç milletin, kimse hırsıza suç atmasın!
şunları şunları da yapmışlar... e ama yol yaptılar.

bunlar bunlar da olmuş... e ama yol yaptılar.

bir de bunlar var bak belgeli... e ama yoolll...

Hayır birisi de çıkıp demiyor ki, gelişmişlik göstergesi duble yollar değil demirağlardır. Her bir yanı demir ağlarla örsünler. Araç trafiği azalsın. Araç satışları azalsın. Bu sayede de hava daha temiz hale gelsin de biz de diyelim e ama demiryolu yaptılar filan...

Haa bir de canlı şahit olunmuş durum var. Yerel seçimlerde Büyükşehirlerden birisine aday olmuş bir milletvekili basın mensuplarıyla birlikte gezerken ziyaret edilen esnaflardan birisi eline kapanır, öpmeye çalışır ve anamın ak sütü gibi helal olsun der.

Aday şoka girer. Nasıl yaa filan derken adam yine anamın ak sütü gibi helal olsun demeye başlar. Bu sefer hafiften kızar Büyükşehir belediye başkan adayı. Yok öyle bir şey tarzında.

Esnaf hemen çark eder! "Eğer varsa, olduysa (tabi yolsuzluk filan demez. Adını koy(a)maz!) helali hoş olsun anamın ak sütü gibi" sözünü de Sonuna ekler.

"Başbakanımız (şu anki cumhurbaşkanı); sayesinde sokakta başı dik geziyorum. Bu milletin başını kaldırdı. Eskiden başımız eğik geziyorduk!" diyerek helal etmesinin sebebini açıklar kendisince!

Tabi önümüzde haberlik konular cereyan eder ama çalışılan kurum es geçeceği ve çöpe atacağı için mecburen görmezden gelinir.

Vayyy beee! demekten başka elden bir şey gelmez.

Zaten başkan adayı hızla oradan uzaklaşır. başka basın mensupları gelir de özellikle ajanslarda haber olursa diye düşünerek!

Mecburen biz de peşinden!

O esnafa; "ne konuda başın dik geziyorsun?" diye soramadım ya, hala aklımı kurcalar bazen düşününce!

Bir de bu ilimiz Türkiye'nin aydınlık yüzü olarak bilinen, en modern şehirlerinden birisidir de aynı zamanda!
çünkü sürekli birileri yolsuzluk diyor ama adamlar duble duble yol yapıyor. göz görüyor bunları göz.
bence inandı inanmasına da, gözünde canlandıramıyor tam olarak.

daha hala "yediyse ötekiler de yedi" argümanı üzerinden konuşuyoruz. tey allahım. yahu arkadaşım, irana ambargo uygulanmışken bir hayırsever(!) iş adamı irandan alınan doğalgazı altınla ödüyor. doğalgaz diyorum doğalgaz. ülkenin doğalgazı. ve bunun ödenmesinde bu iş adamı aracı oluyor. bakın bu kasetle falan ilgili değil. http://betam.bahcesehir.e...-ihracati-altin-sirtladi/

ali babacan da o dönemde bunu açıklamıştı. tüikte de veriler var. yani ayan beyan ortada olan bir şeyden bahsediyorum. bu saatten sonra yolsuzluk yok diyen akpli de olsa ciddiye almam. ya gündemi zerre kadar takip etmiyordur, ya da gerçekten okuduğu, dinlediği haberi anlayamıyordur.

ama sorun şu "yediyse onlar da yediler" kafasında. hele akp iktidardan düşsün, göreceksiniz ki cumhuriyet tarihinin açık ara farkla en büyük yoolsuzluğunu yaşamışız. yahu erbakanın yolsuzluğu, adı üzerinde kayıp trilyon davasıydı. trilyon demek, milyon demek. fiyat endeksi 10 katına çıksa, 10 milyon lira demek. ulan şimdi bakana iyi niyet diye verdikleri saat bile neredeyse yarım milyon lira.

üstelik o yolsuzlukların çoğu siyasi olarak cezasız bırakılmadı. elbette hak yerini bulmadı ama en azından halk tepkisini gösterdi. peki ya şimdi? "yediyse benim malımı yedi" diyorlar. güler misin ağlar mısın.

ama gerçekler ortaya çıktığında bunlara en okkalı küfürleri siz edeceksiniz. ondan da eminim.
Chp secmeni hemen neden inandi diye sorulmasi gereken başlık tir....

AK Parti yolsuzluk yaptığı yada yapmadığı , bir kadına atilan iftira gibidir. Birilerine gore kadın o işi yapmıştır birilerine göre yapmamistir... Yapsada yapmasada artik mahşer e kalmış bir mesele.

Lakin birileri sürekli bu damlayı akp secmeninin kabul etmesini isterken , ssk batakcisi nin yolsuzlugunu niye kabul lenmiyor.... Ustelik Rahşan affiyla pacayi yirttigini.... Ssk nin hali oradayken. ... Akrabalari hep ssk yi işgal etmisken... Haydi yolsuzlugunu kabul etmiyorsun beceriksizliginide gormuyorsun.... Savaş ayin belgedelinide inkar ediyorsun ama akp secmeninin yolsuzluklari ksbul etmesini istiyorsun. .. Niye ?

Bu bencil ve sadist yaklaşıma tek bir sekilde cevap verilir.
7 haziranda sandıkları akp lehinr patlatmak. ...