bugün

ilk önemli edit: sadece emek verdim diye okusanız yeter bana ekşide bu kadar emek verip yazsam sadece zaman harcadığım için bile oylanırdı.okumayı sevmiyorsunuz biliyorum ama kısa kesmeye çalışacağım..

sistemin nasıl geliştigini anlatmaya çalışayım iyi ya da kötü oluşa siz karar verin..

daha önce ( kılıçtaroğlu dönemine denk geliyor mu bilmiyorum ) ssk zarardaydı. çünkü ilaçlar insanlara bedava, sıraya geçerek alıyorlardı. yurt dışından gelen ilaçlar için de ödeme ve olanaklar sınırlıydı.

şimdiki dönemde bunlar hızlandırıldı bunu kabul etmek gerekir ve akp döneminde sgk kar etmeye de başladı ama nasıl ??
- şimdi onu inceleyelim...

akp döneminde artık sıra bekleme sorunu ya da evlerimizde bekliyoruz sorununa girmeyeceğim çünkü daha önemli konular var.

- özel hastaneler çoğaltıldı ve devletin üzerinden yük alınmaya çalışıldı.fakat herkes ücret ödeyemiyordu bu nedenle özel hastanelerin hepsi ile anlaşmalar yapılarak sgk lı hastalara da belirli koşullarla hizmet vermesi sağlandı.

- özel hastanelerdeki ücretleri devlet karşılamak istemiyordu ve bu nedenle bir sınırlama ve her uygulamaya devlet bütçesi ile özel bir kapsamla ( SUT - sağlık uygulama tebliği ) üzerinden özel hastanelere yaptığı hizmet karşısında para ödeyerek devlet hastanelerindeki yük ve devlete hasta başına düşen ameliyat masrafları neredeyse yarıya indirildi..

- yarıya indirilen masraflar özel hastaneleri kalkındıramadığı için özel sigortalar çıkartılarak bu ücret farkını sigorta şirketleri üzerinden alınmasını sağladı.. ve bu süreç içersinde SUt hiç zamlanmadı.

- daha sonra bu özel sigorta farkları da sigortaları zarara soktuğu için belirli bir kısmı halktan alınmaya başlandı.

- ama sadece SGK sı olan hastaların yükü de ağır olduğu için ona çözüm olarakta hastalardan ( hastahane büyüklüğüne göre ) max.% 90 a kadar alınabileceği duyuruldu.ve bu nedenle ücret 100 tl ise hastalardan da 90 tl alınarak 190 tl ye çıkmış oldu. ve devletin cebinden hiç bir şey çıkmadı.

- yıllar sonra bu ücretlerde yetmediği için tekrar SUt a zam istemeleri çoğalıp isyanlar başladıktan sonra yine halka yüklenilerek her hastanenin farkı % 200 e çıkartıldı. yani hastane bir işlem için 100 tl alıyorsa halktan da 200 tl alıp ücretini 300 tl çıkartarak rahatladı..

ve bugunun sonunda halkın cebine olan oldu.. ilk başlarda hiç para vermezken şimdi % 200 fark ile devletin sağlık sektörünü geçindirir olduk.. bitti mi hayır . !!

- eczane farkları ortaya çıkmaya başladı bunlara paralel olarak.çünkü hasta olan ilaçta alıyordu..

- hastanede ödediğiniz fark yetmediği için bir de eczanelerde önce muayne parası sonra ilaç farkı ödemeye başladık.. öncelerde bu oran % 20 iken şimdi % 200 e kadar çıkartıldı..

velhasıl-ı kelam ; eskiden devlet karşıladığı için zararda olan ssk şimdilerde halktan aldığı aşırı ücretlerle ayakta duruyor.. ben her muaynede önce hastaneye sonra eczaneye fark ödemekten yoruldum.. zaten iş yerim her ay benim sağlığım için size para ödemiyor mu ? o zaman o parayı bize verin ?

arkadaşlar özel hastaneye girip 100 tl nin aşşağısında çıkan var mı? peki eczaneye gidip 20 tl nin altında ödeyen var mı??

varın siz karar verin olaylar bundan ibaret..
olan yine sana bana halka oluyor.. olmaya da devam edecek..

peşin edit : eğer ilgi olursa sağlık sektörünün kaymağını kimler yedi kimler yemeye devam ediyor onları da anlatmaya çalışırım..
kimsenin sikinde olmayan durummuş.