belkide bikini giymesine kızan hacı babası ile tartışıp tatili rezil etmektense evde oturmayı tercih eden ergendir.
önceden ayarlanmış bir programı varsa, çalışması gereken bir sınav varsa yani kısaca mühim bi işi varsa hak verilesi ergendir lakin sırf mallığına 'oo yok ben arkadaşlarımla takılırım, ne o süt gibi ailemle gezeceğim' diyorsa sopalıktır.
ailesiyle gezmekten sıkılıan ergendir. insan bir süre sonra kendi dünyasına dalmak istiyor kendi kafa dengi arkadaşlarıyla gezmek tozmak bir şeyler paylaşmak istiyor. haliyle bunlar anne babayla olmuyordur pek. ha sizin anne babasınız çok kafa insanlarsa orası başka.
bu şahıs, ailesinin boğucu ve bitmek bilmeyen okul, not, ders muhabbetlerini dinlemekten bıkmış da olabilir.
arkadaşlarında bulduğu özgürlüğü ailesinde bulamayandır. aileden aileye de değişim gösterir tabi. ailesi de en az bu ergenin arkadaşları kadar eğlenceli olmalıdır, ergeni özgür bırakmalıdır, onun dilinden anlamalıdır. o zaman ergenimiz dengeli bir dağılım yapar. ne %100 aile, ne de %100 arkadaş der. ikisinin ortasını bulur. çok da iyi yetişir kanımca. gençliğini de yaşar, efendi de olur *. ama ailesi bu ergeni sıkıyorsa, boğuyorsa, üstüne gidiyorsa ergen kendini soyutlar aile gezmelerinden, pikniklerden vs.. dolayısıyla burada ergenin davranış sebeplerini ergende değil ailenin ergene karşı tutumunda aramak doğru tedbir ve sonuçları şak diye ortaya çıkarır.
aileden kilometrelerce uzakta, yağmurlu bir pazar günü odasında kendisininkinden başka ses duymadığında pişman olacak ergendir.
Her insan bazen yalnız kalmak, kafasını dinlemek ister. Muhtemelen bizim ergen de böyle zamanlarındaymış. Aileyle zaman geçirmek önemli tabi ama yalnız kalmak istiyorsa... anlayışla karşılanmalıdır diye düşünüyorum.
yapacak başka işi yada planı olan, olmasa da kafasını dinlemek isteyen normal insan.
o gezilerin kendine ilginç gelmediğini düşünen insan. ergen olmadan önce tek dünyası o gezilerdi belki de. kim bilir.
(bkz: tercih meselesi)
ergen olup asi takılmaya özenir, arkadaşların 'olum ben artık büyüdüm' imajı vermeye çabasındadır.
Ama ondan 5 sene sonra aile ziyaretlerinin fotoğraflarını paylaşır, aile fotoğrafları farklılığını pekiştirir.
Gariptir ama çoğu genç yakalanır buna.
ailenin evi boşaltmasını bekleyip eve kız atmayı planlamaktadır.