bugün

büyük harflerle yazmaktır.

büyük yazabilsem de gösterebilsemdir.

"selam canım yeğenim nasılsın ne kadar da büyümüşsün annen nasıl? ne kadar da güzelleşmişsin canım yeğenim nisan da geliyorum çok öptüm
annene çok selam canım."
bir de büyüklerimizin doğum günlerimizi kutlamaları vardır. sevgili dayım kendi duvarına ''canım yeğenim iyiki doğdun'' yazmıştı.
Evlatlarının profilleriyle sıkça ilgilenmektir.

Annem genelde dini paylaşımlarda bulunur ve her gününü bıkmadan sıkılmadan benim ve 3 kardeşimin fotoğraflarına ve yorumlarına bakmakla geçirir. Hemde tekrar tekrar.
Olay kişisel resmin altına ' Çok güzel çıkmışsınız ' yorumuyla başlar.

yorumu yapan : Çok güzel çıkmışsınız .
Annem : Teşekkür ederim canım arkadaşım nasılsın iyimisin sıhhatin yerindedir inşallah çocuklar nasıl bende istanbuldayım bir ara görüşelim çay içmeye beklerim .
bir arkadaşın profilinde keyifle incelediğim durumdur. amcası mı dayısı mı kimdir bilmiyorum, arkadaşın istisnasız her resminin altına aynen şu yorumu yapmıştır:
-çok güzelsin yegenim tıpkı anene benziyorsun.

bazen ögeler yer değiştirebiliyor ama yollanan mesaj ve kelimeler hep aynı, zavallı arkadaşım da ilk yazdığına cevap vermiş başına geleceklerden habersiz, diğer yorumların altı hep boş...*
caps lock açık şekilde yazmak da olmazsa olmazlarındandır.
ola ki gecenin bir vakti paylaşım yapar ya da durum güncellerseniz, "canım kızım çok güzel çıkmışsın / yazmışsın / etmişsin hadi yat artık güzelim bak saat kaç oldu. iyi geceler tatlı rüyalar (gülücük, kalp, çiçek, böcek, solucan)" tarzı bir yorumla karşılaşmamanız işten bile değildir. mecburen "eheh tamam ben o zaman yatayım hemen iyi geceleer" gibisinden bir yorum da siz atarsınız ve uykusuzluğun getirdiği sıkıntı ile beraber uzay boşluğunda kaybolmaya doğru yol alırsınız.
pilotttt su getirsene la.

yan odada halbuki, seslence duyarım.
arada bir aklına gelip "ya şu benim facebooka baksana bakalım mesaj yazmış mı arkadaşlarım hiç?" diyenlerdir.
genellikle:

canımmm ne kadar büyümüşsün annenlere selam öpüyorum.
çok afili bir aforizma paylaşırsınız, memleketteki dayınızın "yeğenim nassın, okul nası, annengiller nassı?" şeklinde yaptığı yorumla 35 dakika hiç göz kırpmadan ekrana öyle öküz gibi baka kalırsınız.
35-45 yaş üstü teyzelerin bilhassa dikkat çeken kullanım tarzıdır.

Paylaşımlara bakıldığında genelde şiirler, uzun uzun yazılar, sevgi neydi? sevgi emekti tadında paylaşımlar görürüz.

fotoğraflarda ya bilgisayar kamerasının önçnde bir el farede olacak veya topluca çekilen fotograftan özensizce kırpılmış şekillerde karşımıza çıkar. kimi zaman çiçek böcek bebek resimleri de dikkat çekmektedir.

en can alıcısı ise yorum kısmıdır.
bir tanıdığın fotoğrafına;
"Canım harika çıkmışsın annenlere selam bekliyorum kısa zamanda mahmut abin de geldi selamı var onun da. çok öpüyorum."
Bir tanıdığın videosuna;
"Ay bunu çalıyorum polise verrme beni kızım aman ha."
Bu şekilde Aynı zamanda espri anlayışları da dikkatlerden kaçmaz.

ciddi ciddi yazdığını düşünmüş olabilirsiniz çünkü yarısından çoğu;
"gülen surat yapmayı bilmiyom ben nerden yapılıyo göster bakim" diye gelirler yanınıza. *
(bkz: caps lock)
Büyüğümdür kullanır:) kullanır kulanmasına da, dengesiz bir ergenlik psikolojine o yaştan sonra girmesi şaşırtıcı.
caps lock tuşu sadece bir kullanımlıktır. bir kez açılır sonra haber alınamaz.
bir iki dakika x kişisi yazıyor der gelen kelime:ok
dayının fotoğraf yorumu;
"çocukluğunu bilirim kerata"
Paylaşımlarınızı layk edenleri anında sizinle evlendirip çoluk çocuğa kavuştururlar.
ansızın en güzel fotoğrafınızın altına "anangillere selam söyle" yazılabilir.
capslock tuşunun tek seferlik olduğunu unutmaları.

(bkz: shift görünümlü caps lock)
samimiyetten iticiliğe dönüşen tarz.
+18 siteler oluyorken, neden -35 olmuyor? varsa öyle bi uygulama, face için kesinlikle uygulanmalı e dostlar.
bir paylaşının altına 2 saat paylaşıyla alakalı olmayan muhabbet ederler.
Şu ana kadar olan izlenimlerimi göre anne, teyze, hala; Facebook u oyun oynamak için baba dayı amca ise arkada manzara bulunan sigaralı fotolarını paylaşmak için kullanıyor. Ortak yanları bu işten zevk almaları
- Canım oğlumun mezuniyet balosu resmi. Ne tatlı değil mi?:))))))))))))
- Bugün kızımla sinemaya gittik baba bana bu saçmalığı izlemek zorundamııııııız dedi. Büyümüş de küçülmüş de miiii:))))))
- Kızlaaaar bugün aksama ne yemek yapsaaaaam? Evde bir bardak pirinç, bir kutu kakao, biraz da kıyma vaaar bunlardan ne çıkarrrr bilginizeeeeeee.
- Peygamberimizin terliğinin kopçası. Beğen islam düşmanları çatlasın.
- Bu Tarz Benimdeki rüküşlüğe ne diosunuzzz??

Eni konu böyle şeyler işte. Bir de çocuklarının nefes alış verişlerini bile çeken büyüklerimiz var.