bugün

Oğuz ve kıpçak boylarının karışımı türklerdir. Şive olarak erzurum, kars ve ardahan'a çok yakın türkçe konuşurlar.
Suriyelilere kucak açan ülkemin Ahıskalıları da alması gerekir.vatan hasretiyle yanış tutuşan bu insanları nüfusun azaldığı bölgelere yerleştirebilirler.
Dahil olduğum grup. Az önce öğrendim bunuda. Ardahan posoftan afşin e göçmüş dedemler.

Sadece dilimizi kaybetmişiz. Geriye kalan her şeyimiz aynı. Düğünler yemekler vs. Kökenimi öğrendiğim iyi oldu. Hep merak ederdim.
şahsımın ait olduğu türk koludur. gurur duyarım.
Yarı kıpçak yarı oğuz türk halkı

Ayrıca yukarıda ki eleman kürt.
ahıska ve çevresindeki varlıkları iskitlere dayanan türklerdir.
kökenlerini iskitlerden ziyade gürcistan kıpçaklarına dayanıyor diye bildiğim türk halkı.
görsel
gürcülere benzeyen insanlardır.
bugünkü ahıska ve çevresi bölgesinin kadim halkı olan türklerdir.
(bkz: mesket türkleri)
anavatanlarına getirilmesi gereken has türklerdir.
ama bazı arapperestler 3 milyon arabı ülkeye akıp kendi vatandaşından daha iyi bakarken 4500 ahıska türküne bunu çok görüyor...
(bkz: 4500 ahıska türkü nü vatandaşlığa geçiremem).
askerlik,polislik ve bodyguard'lık gibi işlere yatkın olduğumuzu söyleyebilirim. - ki 2. ve 3. nesil olanların bir çoğu bugün ülkede bu alanlarda çalışmaktadır-

türkiye türkleri'nden kendimizi üstün tuttuğumuz söylemi tamamen iftira.

Türklük bilinci meselesini ele alırsak bu konu da eleştirilemiz olabilir. bunu gizlemiyoruz.

Memlekette Türkçüler (Atsızcılar) haricinde ciddi anlamda milliyetçi duruşu olan başka bir hareket göremiyoruz. Ülkücüler desen kendilerine kürt reis seçmiş, kemalistler ise nerde mezopotamya faresi var kol kanat germiş... ülkede ciddi bir kimlik erozyonu var. Biz onca baskıya, zulme rağmen Türklük kimliğimizi kaybetmezken, Türkiye'de yaşayan soydaşlarımızın hiçbir zorluğa maruz kalmadan günden güne eridiklerini görüyoruz. isyanımız, şövenistliğimiz buna.

Ülke 0-9 yaş arası çocuklar için hazırlanan eğitici çizgi filmler gibi..
ona kardeş , buna kardeş, ayı kardeş, arı kardeş, Suriyeli kardeş, barzani kardeş... sizin tek kardeşiniz sizinle aynı kanı taşıyanlardır. bunu anlayacaksınız ama korkarım ki çok ağır bedeller ödedikten sonra anlayacaksınız
ait olduğum Türk boyu,
aslen Kıpçak olurlar ancak Oğuzlar ile yakın ilişkiler nedeni ile ağız ozellikleri Kıpçak Türkçesinden çok Oğuz Türkçesine yakındır.
çok acılar çekmişizdir, stalin sürgününde akrabalarım bir kısmı Kazakistana bir kısmı Özbekistana sürülmüştür. Büyük kısmından ise hiç haber alınamamıştır.
Çalışkan bir Türk boyudur.
Soydaşlarımız.Ruslara benzememekle beraber dilleri bizim yörenin insanına benzer.
sovyet rusya'da en büyük zulmü gören, milli birlik duygusu ve geleneklerine bağlılığı çok yüksek olan türklerdir. bu durum tehdit olarak algılanmış ve aynı ailenin fertleri bile sovyetler'in farklı yerlerine sürgün edilmiştir.

erzincan'a 2017 yılına kadar toplam 2312 ahıskalı getirilmiş. gördüğüm ve duyduğum kadarıyla çok çalışkan ve düzenli insanlar, fark yaratıyorlar. belediyenin kurslarında birçok ahıskalının eğitim aldığını duydum. erzincan'da çoğu tarla bakımsız, terkedilmiş dururken ülkeye yeni gelen ahıska türkleri kendi evlerinin önündeki küçücük alana bile bir şeyler ekiyorlar, biz öyle alıştık diyorlar.
Valide tarafımızdır.

Yıllardır haksızlığa uğramış bir boydur.