bugün

sansüre uğramasın diye klasikleri şekle sokuyoruz. olmaz ki kardeşim bu kadar ahlaksızlık, allah allaah! hadi size fareler ve mü'minler isimli güzide eseri sunuyorum ilk olarak.

şimdi, lennie ile george isminde iki arkadaş var. bunlar işçi olarak gezici çalışmaktalar. george kafası çalışan cüssece daha ufak ebatlarda biri iken, lennie de iri yarı ama aklı kıt birisidir. efendim george pensilvanya'da dolaşırken fethullah hoca'nın müritleri ile tanışır. sonra bakar ki burada bir ışık var, iman var; müslüman olur cüneyt adını alır. lennie yi de bu konuda ikna etmesi zor olmaz, o da lemi adını alır.

efendim cüneyt lemi'ye müslümanlığın faziletlerini anlatıp bu irfanı amerika'ya yaymak üzere yola çıkarlar. en son bir çiftliğe varırlar ve bakar ki iş var. insanlar iyi niyetli ama doğru dini bulamamışlar, lemi ye der ki biz bunları yoluna koyalım. ama lemi'yi şeytan dürtüp duruyormuş, ne zaman yumuşak birşey görse; böyle pamuk gibi, küçük fare gibi, onu sıkmak ister ama fazla sıkmaktan ya parça pinçik eder veya mahlukatsa günahına giriverirmiş.

bir gün lemi çiftliğin sahibi hacı dayının sakallarının pamuk gibi olduğunu görmüş. dokunmak istemiş, hacı dayı izin vermemiş. bu da kızmış, o arada farkında olmadan efendim, hacı amcayı iteklemiş bulunmuş. hacı amca kafasını taşa çarpıp bayılmış, lemi de bakmış pamuk sakallarla arasında birşey yok, başlamış sakallara temas etmeye. tam o sırada diğer çalışanlar görmüş ve lemi yi yanlış anlamışlar. lemi ne dediyse anlatamamış. tam o sırada öğle namazından çıkan cüneyt olayı görmüş ve koşarak gelmiş. lemi ye abdest alıp almadığını sormuş, sonra namazı aksatmaması gerektiğini, aksatırsa başının belaya gireceğini anlatmış durmuş. bu anlatımdan diğer herkes o kadar etkilenmiş ki, herkes müslüman olmaya karar vermiş ve tövbe edivermişler. hacı dayı bile, hacı dediysek müslüman hacısı değil; o bile tövbe etmiş müslüman olmuş efendim.

sonra tüm bu ekip cüneyt in cemaati olmuş, cüneyt imam olmuş. lemi de bundan sonra cemaate hizmet etmenin onu daha iyi kılacağını anlamış, kanına girdiği her bir mahlukat için bir gün oruç tutup on beş rekat kaza namazı kılmış, af dilemiş. sonra başını secdeye dayarken hikayemiz son bulmuş. amin.