bugün

artan gıda fiyatları, küresel ısınmanın dünyayı etkilemesi ya da konu açlık olduğunda televizyon haberlerinde gördüğümüz, afrikadan insan kareleri.

sanırım 20 yıldır televizyon izliyorum ve bu tür haberler söz konusu olduğunda ekrana gelen görüntü hep aynı. hani bazen düşünüyorum bir haber konusu için elde görüntü yoksa arşive bakılır oradaki eski görüntüler eşliğinde verilir ya haber, konu açlık olunca sanki 20 yıldır aynı görüntü arşivden bulunup geliniyor diye düşünmeye başladım.

efendim simdi bahsedilen görüntüleri ele alırsak benim hatırladığım 20 yıldır aynı görüntü şudur:

kameranın objektifinde donsuz,üstsüz başsız kıvırcık kısa saçlı kızlı/oğlanlı çocuklar, kucağında bebeğiyle anne, işsiz kayıtsız oturan yerliler, kasede bilmemne lapası, sinek, pislik, derme çatma çadır, çöl, güneş , kuraklık vs.

yıllardır bu manzarayı gördüğümde içim acır, onların halini düşünürdüm taaa ki bu yıla kadar. "20 yıl olmuş bir 20 yıl daha böyle mi olacak bunlar ve ben ömrümün geri kalanını bunlara acıyarak mı geçireceğim" derken farklı düşünmeye başladım.

şöyle bir düşünün, bir belgesel çekiliyor ve bir yere gidiliyor buranın örf ve adetleri, yemekleri, yöresel giysileri falan çekilecek. fakat orada artık bunlar yapılmıyor, yaşatılmıyordur ama turistler geldiğinde ya da çekim ekibi geldiğinde onlara malzeme çıkartacak bir ekip her zaman hazırdır. kadrolu örf adet bağlıları hemen yetişir para karşılığı imdata ve onlar sayesinde çekim yapılır, belgesel tamamlanır.

orada ki olayda buna mı dönüşmüştür acaba? artık bir haber yapıcı oraya gittiğinde:

- açlar nerede?
+gel abi buradalar seni bekliyorlar, ben götüreyim seni at bir 5 lik.
-tamam

ve önceden hazırlanmış "açlar" ın olduğu bölgeye gidilir. belki durum bu kadar vahim değildir, abartıyorum fakat farkında olduklarım şunlardır:

-hiç bir zaman o aç insanlar manzarasında erkeklerin tarla, bahçe, el işleri ya da gelir getirici karın doyurucu bir işle uğraştığını göremeyeceğim.
-hiç bir zaman o anne ve çocuğu düzgün elbiseler içerisinde gülerken göremeyeceğim.
-hiç bir zaman o çocukları karın doyurmak için değilde, okuyup adam olup, açlığı kökten bitirecek çareler üretirken göremeyeceğim.
-o çadır hiç bir zaman apartman olmayacak
-o sinek hiç bir zaman siktirip gitmeyecek, bataklığı kurutulmayacak.

belki onlar böyle mutlu. kameralar geldiğinde onlara biraz para ve sonra haber olunca ekmek geliyor. belki de ben onların işlerine burnumu sokmamalıyım.

tek gerçek şudur ki ben ve sizler en az bir 20 yıl daha bu manzarayı seyredeceğiz...
abd vb. yavşak ülkelerin sömürüsü sonucu ortaya çıkmış manzaralar.
insanlık duygusu körelmiş bu ülkelerin yediği haltlar sonucunda afrika halkı bu hale gelmiş.
yer altı kaynaklarının sömürülmesine engel olamayan bu zavallı toplumun hali, içler acısıdır.
(bkz: insanlık kendi geleceğini kendi belirlemeli)
(bkz: tarımda israfın maliyetinin 65 milyar dolar olması)
http://www.milliyet.com.t...a/50yil/default.asp?id=26
tanım; işte bu manzaradır.