bugün

intihara giden süreçte en önemli şey hayattan soğumak, zevk alamamaktır. bir süre yaşamanın gereksizliği iyice anlaşılır ve intihara giden süreç yavaş yavaş sona doğru ilerler.

insanı hayattan soğutan ve intiharı tetikleyen acı deneyimlerdir ki bunların çoğu zaman telafisi yoktur, irreversibldır.

ikinci aşama acıyı kabullenmek ve ondan kurtuluş olmadığını iyice anlamaktır ki artık bu sürecin sonunda intihar fikri zihne iyice yerleşir.
tek kurtuluş ölmek.

akabinde derin sözlerin, felsefi cümlelerin kurulduğu aşamaya geçilir. bu dönemde kişi kendini diğer insanlardan farklı görmeye başlar, hayatı sorgular, içinden çıkılamaz sorular sorar. bu dönem aslında tam bir geçiş dönemidir. felsefi derinliğin dibine vurduğu bu evrede kendisinden etkilenebilecek bir karşı cins bulursa belki zamanla intihardan vazgeçebilir. başaramazsa işte artık terminal döneme girilmiştir.

sonun başlangıcı dediğimiz bu dönemde artık intihar planları yapılmaya başlanır, hayatınıza son verecek eşyanın tipine karar verilir. sizden sonra insanların neler düşüneceği az çok tahmin edilir, hayaller kurulur. sonunda herkesin sizi kısa sürede unutacağında karar kılınır.

sıra artık son mektuba gelmiştir. bu mektup aslında klasiktir. sevilen kişilere kendilerinin bir suçu olmadığı ve üzülmemeleri gerektiği söylenirken diğerleri diye kategorize edilen kötü insanların ise suçu deklare edilir. bazen klasik olmayabilir, herkes suçlanabilir ya da herkes aklanabilir. sonuçta son mektup ölümden önceki son aşamadır ve artık geriye 1 günden az ömür kalmıştır.

bundan sonra çevrenizi mektuptan haberdar etmeniz gerekir. aksi takdirde siz öldükten sonra neden öldüğünüzü kimse bilemeyebilir ya da öldüğünüzden çok geç haberdar olabilirler. böyle sürprizlere yer vermemek adına sosyal medya, mail servisleri vs kullanılabilir. fakat hiçbir zaman birebir ilişkiye geçilmez.

son adım intihardır. plan uygulanır ve ölünür.
Yasamak ıle aynı seydır aslında. Adım adım yaslanırsınız. Tercıhlerınızın sonuclarına katlanırsınz. Sonuc ne olursa olsun hala yasıyor ve nefes alıyorsanız zaten oluyorsunuz.
(bkz: ilk kez intihar edeceklere tavsiyeler)
(bkz: Bihter)
planlanmış eylemdir.