bugün

yere göğe sığdırılamayan sabık başbakan'ın aydın'da bulunan çakırbeyli çiftliğinin ihtiyacını karşılamak üzere gasp ettiği köyün sulama suyu için kendisine yaklaşan ve derdini anlatmaya çalışan aydın'lı çiftçiye "sen de kim oluyorsun, bana hesap mı soruyorsun" diyerek yaptığı hakarettir.

belki biryerlerden tanıdık gelir diye yazdım. aklınızda bulunsun...
evet evet sonra alice çıkıp batman ı çağırmıştı. bende oradaydım.
bunu ilk defa duyuyorum da çok daha klas versiyonu için; (bkz: ulan öküz anadolulu)
haris bir toprak ağası,zalim bir alkolik olan ve evlilik dışı ilişkisini sağır sultanın duyduğu adamı evliya zanneden echel-i cühela bunları anlamaz, bilmez, öğrenmek de istemez.
adnan menderes toprak ağasıdır. çiftçiyi azarlaması, sınıfsal konumunun getirdiği kendisini milletin efendisi ve üstün görme duygusundan dolayı mümkündür. erdoğan'ın çiftçiyi "ananı da al git, artistlik yapma lan" diye azarlaması da aynı duygudan kaynak bulur. DP iktidarına karşı yazılar yazan 83 yaşındaki Hüseyin Cahit Yalçın dahil, gazetecilerin birer birer hapse atılması ve dönemin adalet Bakanı Esat Budakoğlu'nın TBMM'de muhalefetin soru önergesi üzerine açıkladığı üzere, 1954-1958 yılları arasında 238 gazetecinin iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkûm olduğunu nazara alınırsa, 60 yıl öncesinin benzeri bir dönemi yaşadığımız acı bir gerçektir.
türk çiftçisine "ananı da al git" diyen bir lidere oy veren kitlenin umursamadığı, yok saydığı azardır.

eee herkes siyasi lider olur ama adam olamaz.

kimi "köylü milletin efendisidir" der, kimi "sen kim oluyorsun" der, kimi de "ananı da al git" der.

karşısında muhalefet olmadığını düşünüp cahil halkı kandırmaya çalışanlar, bel altı vuran pislikler...sözüm sizlere...
bel altı vurulacaksa onun da kralını biz yaparız, ağababalarınızın ipliğini, liderlerinizin millete ettiklerini düşünüyorum da konu sıkıntısı pek çekmeyeceğiz...
Toprağım elden gidiyor diye (bkz: Bahçe sahipleri kıssası) kendini ipe götürecek süreci 1946 yılında başlatan bir adamdan zaten beklenen harekettir. Türk milleti'ne Allah her daim kim müslüman kim değil bununla ilgili ipuçları vermiştir ama gören gözler işiten kulaklar için tabi. Benzerleri günümüzde de mevcuttur sebep mahşer yerinde kul tutup da Ama rabbim biz nerden bilelim onların müslüman falan olmadığını gibi bir bahane üretilmemesi içindir. Onların tanınması cüsselerinden ya da karizmalarından değil Kur'ani tabirle konuşmalarındandır. Kanserli bir hastaya üç kuruş uzatıp epey var orada düşürme diyen adama siz müslüman derseniz size de bir gün ben müslümandım ama yaa demek düşebilir.