bugün

kız abileri için söyleyelim.

-paylaşımcı yapıya sahip olmayı sağlar.

bazen eve gelirim. yemek yemek istemem. meşhur sandviçim vardır. keyifle onu yapar efendi efendi yemeyi düşünürken, bacım gelip "abi bana da yapsana" derdi. gel zaman git zaman farkına vardım ki artık sandviç yapacağım zaman direkt gidiyordum yanına "sandviç istiyon mu?" diye soruyordum. son zamanlarda sormadan direkt iki kişilik yapıyorum.

-araştırmacılık konusunda uzmanlaştırır.

kendim için araştırmadığım kadar araştırma yaptım üniversite tercihinde. aslan gibi bölüme soktum. iş imkanlarından tut maaşa kadar her şey yapabileceği seviyenin zirvesinde.

-sohbet kabiliyetini artırır.

arkadaşlarıyla ilgili dedikodulara başladığı zaman kendi neslini zaten bildiğin halde genç nesli de öğrenirsin. sohbet konularını, nelerden hoşlandıklarını her şeyin tiyosunu kaparsın.

-stalk yapmayı öğretir.

sevgili stalklamayan ben, bacımın çevresindeki tüm erkeklerin karakterlerini ezbere bilirim.

-kıskanmayı öğretir.

kıskanç karakterimin kaynağıdır. ona yanaşanın anasını s*kesim geliyor. tabi bu ilişki konusunda da baya yansıdı karakterime.

kamu spotu: kıskanılmayı sevmeyen kızlar, kız abilerinden uzak dursun.
(ciddi girdi yazma ruhhalimdeyim)
-yolda yürürken biriyle çarpışsam "pardon" deyip geçeceğim halde, biri kardeşimle çarpışsa (yada omuz atsa) karşı tarafın canını alabilcek derecede delirmeme sebep olan duygu
-yaşları 18 olduğu halde hatta üniversiteye başladıkları halde hatta bi tanesinin boyu benden de uzun olduğu halde, hala kendilerinden "ufaklıklar" diye bahsettiğim o iki yaratığın bana tattırdıkları güzel duygu
geçenlerde çıktık sohbet muhabbet için arkadaşlarla yine izmitin dumanlı manzarasına bakmaya. insanın ömründen günler eksildikçe konuştukları, paylaştıklari, hayata karşı bakış açıları ve istekleri değişiyor. baba olmayı konuştuk, dünya sikimizde olmaz lan dedik, hangi dert gelip vursa ondan kıymetli olacak ki ?

13 yıldır düzenli abilik yapan biri olarak bugün o konuştuğumuz hisleri içtenlikle yaşadım. kardeşinizle aranızdaki yaş farkı çoksa, ki bu çokluk kavramı kişiden kişiye değişir, sadece abi değil babasıniz da aynı zamanda. cebine para koyduğunuz, nerdesin lan diye arayıp ulaşamayinca merak ettiğiniz, pes attığınız, birlikte ne yapılabilicekse yapabileceğiniz biri. kardeş lan işte.

senin geçtiğin yollardan geçecek biri, yaşadıklarını yaşayacak biri. yıllarca insanların ne kadar büyümüş dediği kişi iken, ne kadar büyüdü lan diyen kişi olduğunuz süreç. abi diye götünde dolanan, ağzınızdan çıkan her lafı dikkatle dinleyen ve kesinlikle doğru olduklarına inanan biri. baba gibisin olum işte, bazen babadan daha baba hem de.

birinin büyüdüğünü görmek, ayakta sallandığı günlerini gördüğün birinin sana abi hep juventusu alıyon bezdirdin diyen birine dönüşme süreci şu dünyada tadılabilecek en nefis duygulardan biri diye düşünüyorum. bunu tadıyorsan yaşlanıyorsun demicem, zaten çoktan yaşlandın.

modelsin, doğrusun sen abi isen. tek kötü özelliğin var, hep juventusu alman.
bir gün kardeşimle oturuyoruz yemek yiyoruz. tabi 1 ay boyunca lahmacun, pide, döner vb yediriyoruz kıza. hep ben veriyorum parasını. bana uzun uzun baktı ve aynen şu cümleyi kullandı. 'biliyor musun çok şanslıyım senin gibi gerizekalı bir abim var sen çok şansızsın benimki gibi abin yok' vay amk dedim bende. bu da böyle bir anımdır.
çok harika bir his. ve haksız yere kardeşi kırdığı zaman abinin yüreği gam yüküyle dolar. ömür boyu çıkmaz içinden üzüntüsü..
bir kız kardeş abisiyseniz çok zordur. aranızda onun büyüyüşünü gözleyecek kadar yaş farkı varsa hele. sokakta top peşinde koştururken o dışarıya çıkınca hep bir gözünüz onda olduğundan ya gol yersiniz ya da boş kaleye değil taştan direğe vurursunuz topu. öğlenci olduğu okulundan, hava kararır, bir şey olur, korkar diye orucunuzu bile açmadan almaya gidersiniz. kötü geçen her sınavı için ondan fazla üzülürsünüz, hastalandığı her zaman için keşke ben hastalansam yerine dersiniz, her kızdığınızda "sen benden bir daha bir şey istersin" dersiniz ama her istediğinde gene ilk siz yaparsınız. sonra lise başlar, büyüyordur artık. sadece yaşça değil, tavır olarak da, duygu olarak da büyüyordur. "lan peşinde it sapık var mı" diye msn loglarını gizlice okursunuz, "varsa bilelim icabında dersini verelim itin" diye. arada okuduğunuz, kız arkadaşlarıyla konuştuğu yakışıklı batuhanları görünce bir bıçak saplanır ya kalbinize, bilemezsiniz. artık üniversite vaktine geldik. bakalım daha ne kadar kısa süreli kalp krizleri geçireceğiz.
Ah cok guzel bir his. Abi miyim abla miyim o konuyu cok sorgulamayalim ama o kucuk seyi cok seviyorum. Bugun tombala da tum kazancimi kendisine hiybe ettim. Kucuk sampiyonum o.
iyi abi olan adamdan iyi baba olur sözlük.

abim babamdan daha çok ilgilenmiştir benimle. ne yaparsa ne alırsa ben de yapana ya da sahip olana kadar rahat edemez. iyi lise, iyi üniversite, iyi iş.. önceden olsa kızardı ama şimdi biliyorum şimdi de düzgün birini bulursam mutlu olacak. şey diyor "şimdi sen bana bu yemeği yaptın ya, ben de aynısını ...'*a yapmıştım." eee dedim. "sana kim yapacak?" dedi. geçenlerde de bi yerden konu açıldı "öldürürüm o damat beyi o zaman, çeker vururum." dedi. ulan daha tavuk kesemiyo ama yapar sözlük. bir gün evlenirsem falan bile sanırım kendimi en güvende hissettiğim yer abimin yanı olacak. umarım aramız hep iyi olur iyi kalır..
Buyrun benim...
Günde 2-3 saat selena izlemeyi içerse de dünyanın en güzel şeylerinden biri.
Ailenin, Küçük babası olmaktır.
eğer yaş farkı fazlaysa, baba olmakla arkadaş olmak arasında gidip geldiğiniz durumdur. altını da temizlemişsinizdir, karnını da doyurmuşsunuzdur, veli toplantısına da gitmişsinizdir, bi yere gidip de geç kaldığı zaman uykusuz da kalmışsınızdır. he beraber top oynamışsınızdır, peste maç da yapmışsınızdır, konsere, sinemaya da gitmişsinizdir. zor iştir, fedakarlık gerektirir.
eğer bir kız kardeş abisi iseniz her ne kadar sinirlenseniz de saysanız da bir bakışı ile tamamen yumuşamaktır.
abi olmak. kardeş erkekse, arada fazla yaş farkı yoksa çok ballısınız demektir. al sana beleşten bir arkadaş. her şeyini paylaş, beraber çapkınlık yap, ilk biranı onunla iç, kavgada iki kişi ol.

kardeş kız ise, nerde kaldın kız?, yanında biri vardı senin? bu etek niye kısa kız?, bi yemek yapta yiyelim, çay koy, evi süpür.

abi olmak bir evde babadan sonra sözü geçen kişi olmaktır. kardeşini korumaktır.
kendin çalışıp aldığın ayakkabıyı diğeri eskimeden giymemek için günlerce saklamana rağmen kardeşin istediğinde vermektir.

sen ayakkabıya kıyamazsın giyemezsin ama kardeşin istediğinde verirsin.

kardeşin pek siklemez bunları. her daim senden bir şeyler ister ama umurunda olmaz senin. sonuçta kardeşin mutlu olacaktır.