bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  pakistan ın nükleer silah yapmasında büyük katkıları olmuş bilim adamı.
  ... pilotmont
 2. 2.
  Abdülkadir Han, 1935 yılında Hindistan'da doğdu, Pakistan 1947 yılında kurulduktan sonra 1952 yılında ailesiyle birlikte bu ülkeye göç etti. Pakistan'da üniversite eğitimini tamamlayan ve daha sonra Belçika'da metalurji dalında doktora alan Han, bundan sonra Hollanda'da bir nükleer reaktörde uzman olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı yer URENCO adıyla bilinen ingiliz-Alman-Hollanda ortaklığından meydana gelen bir nükleer konsorsiyumdu. Han burada 1972-1976 yılları arasında çalıştı ve daha sonra ülkesine döndü. 1983 yılında bir Hollanda mahkemesi Han'ı UREMCO'dan uranyum zenginleştirme ve başka nükleer konuları kapsayan gizli bilgi, dosya ve şemaları çalıp kaçırmakla suçlayan bir dava açtı. Han, davanın sonucunda suçlu bulundu ve 4 yıl hapse mahkum oldu ama bir teknik eksiklikten dolayı karar iptal edildi ve Han aleyhindeki dava düştü.

  Han, Hollanda'dan gereken nükleer bilgi ve tecrübe ile ülkesine döndükten sonra bir ekip ile Pakistan'ın nükleer programını gizlice başlattı, kendi adıyla anılan Han Laboratuvar'ını kurdu ve sonunda Pakistan en başta onun çaba ve dehasıyla 1998 yılında ilk nükleer silah denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Bu denemeden sonra birkaç başarılı deneme daha yapıldı ve sonunda Pakistan resmen dünya nükleer kulübünün yeni üyesi oldu. Şüphesiz Pakistan bu çalışmaları yaparken Hindistan da aynı tür çalışmaları yaptı, bu ülke de nükleer kulübe Pakistan'dan önce üye oldu. Esasen Pakistan'ın nükleer programı Hindistan'ı dengelemek, bu ülkenin nükleer programına karşılık olarak doğdu ve gelişti. Bu çalışmalarda Abdülkadir Han en önemli, en belirleyici, en başarılı rolü oynadı ve ülkesine nükleer gücü kazandırdı.

  Ne var ki, 2003'ün kasım ayından itibaren Abdülkadir Han'ın itibarına gölge düştü, hakkında çok ciddi iddialar, suçlamalar yapılmaya başlandı. Pakistan'ın en ünlü bilim adamı olarak bilinen Abdülkadir Han, Pakistan'ın gizli nükleer bilgilerini, dosyalarını iran, Libya ve Kuzey Kore'ye kanunsuz yollardan aktarmakla ve bu ülkelere Pakistan dizaynı nükleer yakıt zenginleştirici santrifüj cihazlarını satmakla suçlandı. Esasen bu iddiaların menşei de büyük ölçüde iran'dan kaynaklanıyordu. Milletlerarası Atom Enerjisi Kurumu'nun iran'a yaptığı baskılar sonucunda iran'ın bu kuruma verdiği gizli bilgilerden hareketle bu kurum iran'ın nükleer programında kullanılan bazı kaynaklar bakımından Pakistan'a ve Abdülkadir Han'a ulaşmış bulunuyordu. Nitekim daha sonraki süreçte Han, bu suçlamaları kabul etti.
  ... temkin
 3. 3.
  en başta pakistan olmak üzere iran,kuzey kore nükleer gücünü bu adama borçludur. libya da ucundan denemiş ancak kaddafinin maçası yememiştir. yaptığı atom bombası islam aleminde ilk nükleer bombadır.
  1 ... senle ben arasinda yedi fark
 4. 4.
  fen bilimleri alanında nobel ödülü alan ilk müslüman bilim adamı olan prof. abdüsselam'ın başlattığı ve önemli aşamalar kaydettiği pakistan'ın nükleer programını tamamlayan bilim adamıdır.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Project-706

  fakat artık prof. abdüsselam pek anılmaz. sebep? ahmedi mezhebinden olduğu ve pakistan parlamentosu söz konusu mezhebi islam dışı sayma kararı aldığı için!.. pakistan'ın başına geçen yobazlar prof. abdüsselam'ı öyle kırdılar ki sonunda ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.
  ... rumeli71
 5. 5.
  Çalışmalarında yüzlerce Türk kullanmıştır. Ben Türkiye devleti elinde bazı önayak belgelerin olabileceğini her zaman düşünmusumdur.
  ... gasem

alakalı başlıklar