bugün

abdulhamid'in, osmanlı mebusan meclisi'ni 1878 yılında sınırsız süreyle (30 yıl) tatil etmesi durumudur. yani düşünsenize şimdi bunun torunu geliyo meclisteki 550 milletvekilini, tayyibi, gülü flan kovuyo ve tek başına yönetiyo. aa yok tek başına değil pardon bi de 'yıldız istihbarat teşkilatı' diye bir örgüt kurup ulkeyi polis devleti haline getiriyo.. bence çok hoş bi durum değil. bize gezide orda burda bu kadar zulum gösterilmesine rağmen mevcut düzenin yine sandıkla değişmesi gerektiğine inanıyoruz, yoksa ben ve 3 arkadaşım zaten yıkardık hukumeti haziranda. abdul'e donecek olursak; çok ayıp etmiş... milli iradeye saygılı olsaymış kendileri biraz keşke.. akpliler de bana katılıyodur umarım cunku artık yeni sloganları bu oldu sanıyorum.
mutlak monarşide milli irade aramak kadar saçma değildir. adam siyasal iktidarını tanrının yeryüzündeki gölgesi olarak tanımlamış bir de milli irade mi arayacaktı?
parlamenter monarşi'yi mutlak monarşi sanan salakların anlam veremediği durumdur.
Tarihi zaman mefhumu ile değerlendirmek tarih biliminin gereğidir. Bu nedenle o dönemde cumhuriyet aramak yanlıştır. Belli şartlar oluşmadan sistem değiştirilemez.