bugün

süper olay. kim düşündüyse gözüne koyim.
görsel
eh bir yerden ithal etmek gerekiyordu.
en bakir topraklarına siyanürle maden arama izni verile verile ülkede ağaç mı kaldı?
türkiye'nin yıllardır yaptığı şey. en az 10 senedir ceviz ithal ediyoruz abd'den.

ayrıca abd'den ceviz ithal etmekle kalmıyoruz, ceviz fidanı da ithal ediyoruz.

kırsal kalkınma en büyük desteklerden birini ceviz için veriyor, ama bizim bildiğimiz normal anadolu cevizi için değil.
abd'den ithal edilen bodur cevizler için.

abd ve rockefeller foundation, ülkemizdeki her ürünü bozduğu gibi cevizi de bozdu malesef.
bugün yediğimiz cevizler ile eski cevizlerimiz arasında dağlar kadar fark var da o farkı hiç birimiz bilmiyoruz.

şu ağaç bildiğimiz anadolu ceviz ağacı;
görsel

bu ise abd'den ithal bodur ceviz ağaçları;
görsel

şimdi bodur ceviz ile ilgili gelip denizli fidanı, yalova fidanı yazmasın kimse, o fidanların menşei de amerika'dır.

bizim kültürümüzde "ceviz dokumak" diye bir tabir vardır. ceviz toplanmaz, dokunur.
ama bugün ceviz dokumak yerine ceviz ithal ediyoruz işte.

#tarım
Cevizi geçtim siz bu kafayla giderseniz akp dışarıdan karımıza kızımıza damızlık erkek bile ithal edecek. Dememişti demeyin...
Tadi bir sike benzemiyor almayin ceviz kokusu gelmiyor fistik gibi degersiz bir tadi kokusu var. Nerede bizim dev gibi agaçlarimiz ben bir tane biliyorum 1 dönüm yeri kapliyor süper cevizi var.
chp nin muhalefet döneminde gerçekleşen durumdur. net..
5 yaşındaki ağaçla 30 40 yıllık ağacı kıyaslayan ve birine bodur diyen bir mala ev sahipliği yapan olay.
Brezilya cevizi en sagliklisidir.
Az guneyden ithal edin ..
Hadi iphone kıralım diyen çomarların sürekli aldığı abd üretimi cevizlerdir.

Evet abd bize cevizlerini yediriyor.