1. 1.
  (bkz: çocukları yiyelim)
  ... apatheticfrog
 2. 2.
  mevzubahis eserde jonathan swift çocukların 2 yaşına kadar etlerinin çok lezzetli olduğunu bir amerikalı arkadaşından öğrendiğini de belirtir ve tezini bunun üzerine kurar. bunu söyleyerek amerikalıların ne kadar faydacı insanlar olduğunu da yüzümüze vurmuştur.

  "ingilterenin köpeği olacağımıza çocukları yiyelim, fazlasını da tuzlayıp ingiltereye satarız paranın gözü oluruz." temalı mükemmel bir yergidir.
  ... avedis
 3. 3.
  jonathan swift'in, satirizm ve ironi ustadi olarak anilmasindaki en buyuk paya sahip olan eserlerinden biridir. fakir ve ac irlandali bebeklerin, fakir ailelerine daha fazla yuk olmamasi icin ingiliz aristokratlarina satilmalarini oneren ve mutlaka okunmasi gereken bir eserdir. swift, gulliver'in gezileri'nde oldugu gibi ingiltere hakkindaki agir elestirilerine bu eserinde de devam etmistir.
  1 ... kopush
 4. 4.
  aslina bakildiginda, yazinin ta ki sonlarina kadar, hiciv yazisi oldugunu anlamamizin zor oldugu oneri mektubudur. evet, mektubun basindan beri asiriya kacmis, fena radikal oneriler getirilmis olunsa bile, sonlarindaki "bana halki egitmekten, yeni is kapilari acmaktan, durustlugu asilamaktan vb. bahsetmeyin" diyerek bir hiciv yazisinda bulunmasi gereken ironiyi de eklemis ve oncelikli olarak irlanda'ya ardindan ingiltere'ye ardindan da amerika'ya laflarini mis gibi gecirmistir.

  yazinin niteligi anlasildigi zaman da, baslik bile zaten daha kolay yorumlanabilir bir hal kazanir. anlariz ki, jonathan abimiz basindan beri bizimle saglam eglenmistir.
  ... doyouthinkyoucantell
 5. 5.
  (bkz: ekmek yoksa çocuk yiyin)
  ... mevoy
 6. 6.
  jonathan swift * bu eserini ingiltere'nin sömürüsünü protesto etmek için kaleme almıştır. çocukları yemenin o zamanda yapılan sömürüden çok daha insancıl ve yararlı olacağını söylemesi de tamamen kara mizahtır. mutlaka okunması gereken eserlerinden biridir.
  ... phoebebuffay
 7. 7.
  (bkz: mütevazi bir öneri)
  jonathan swift adlı yazar tarafından 1729 yılında yazılmış bir hiciv.

  en kısa özeti:
  çocukları yiyelim ve ticaretimiz gelişsin, çocuklarımız beslensin, fakirler zenginleşsin ve zenginlerin mutfağına yeni bir tat gelsin.

  anlamı: çocukları yemek, ingiltere sömürüsünden ülke için daha yararlı ve faydalıdır.

  herkes okumalı ve okutmalıdır.

  türkçe'si için: http://epigraf.fisek.com.tr/?num=663
  1 ... kirmizi kelebek