bugün

o bir kurusları geri alsam araba alırdım be!
Kara para aklamak ve daha az vergi ödemek için kullanılan yöntemdir.
vergisi ödenmeyen bir kuruşlardır. kapitalizmin en "seni kandırıyorum" diye bağırdığı kandırmacasıdır.
market alışverişi sonrası fiş detaylarını incelediğiniz takdirde virgülden sonra gelen rakamların bizi ne kadar etkilediği apaçık ortaya çıkıyor.
Fotokopiciler gibi bunlarda damlaya damlaya göl mu yapiyor nedir.
ödemeyi banka ya da kredi kartıyla yaptığınızda çatır çatır alabileceğiniz 1 kuruştur.
adamlar almaya utanmıyor biz istemeye utanıyoruz böyle ironik bir durum.
böyle üründen 1000 tane satarsan 10 lira vergi dışı paran olur vergilere girmez buda haksız kazanç olur.
kredi kartı kullanmanın dayanılmaz hafifliği.
günde ortalama 300 kişinin ziyaret ettiği bir alışveriş merkezinde. alınmayan 1 kuruşları hesaplayalım.

her müşteri yaptığı alışverişte ortalama avm ye 2 kuruş para bırakır.
300*0,02 = 6 tl
360 gün açık kalan bir avm olduğunu varsayarsak
360*6= 2.160 tl
işte kaçırılan yıllık avm kazancı.
bi ara rte nin gündemindeki konuydu.

herkes evinde sakladığı 1 kuruşları merkez bankasına teslim etsin diye bağırıyordu.
sözde piyasada kayıp 1 milyon tl 1 kuruş varmış.
siz teslim edin ayakkabı kutusu olarak geri alırsınız.
ben alıyom lan.
olaya birde burdan bakın;
günde ortalama 300 kişinin alışveriş yaptığı bir avm'de 1 kuruş yüzünden gereksiz yere alınan ürünleri düşünün.
(10 tl, değil 9.99 tl. Aaa! çok ucuzmuş 9 tl algıladı.)
9,9*300*360 = 1.069.200 tl.
Yazı ile : Bir milyon altmışdokuz bin ikiyüz tl.

Bu kampanyayı avm'de bulunan 15.000 ürünün 100 tanesinde yaptığınız zaman;
1.069.200*100 = 106.920.000.000
Yazı ile Yüz altı milyon dokuz yüz yirmi bin tl
Sadece küçük bir avm'de Her sene bu bir kuruş aldatmacası yüzünden bu kadar gereksiz ürün alınıyor ve paralar israf ediliyor.
birçok işletme bu şekilde helal olmayan haksız kazanç elde ediyor.

o kadar sıfır atıldı ancak bu fiyat kargaşasına bir çözüm yok!
müessese sahibini ihya eder. hayır o kadar da boktan bir iştir ki, para üstünü istesen çoğu zaman verirler. sırf bu iş için; yani bir müşteri ister veya bir müfettiş gelir sorar diye çekmecede bir miktar 1 kuruş saklanır. tamam, diyelim ki aldın para üstünü. nerede harcayacaksın? 10 tane biriktirsen, 10 kuruş; fırına götürsen almaz bu 1 kuruşları. almıyor bak, varsayım değil bu * yıllar önce aldığım 1 kuruşluk para üstü, yine yıllardır kumbaramda duruyor. her bozuk para lazım olduğunda gözüme çarpıyor. geri atıyorum kumbaraya. paslandı lan para. almam daha iyi. işte hep bu zihniyet yüzünden. (bkz: türkiye neden gelişemiyor analizleri) *