bugün

türkiye cumhûriyeti devletidir. o şimdi akşama kadar kriz goygoyu yapan alkol tayfası yok mu, en çok onlar araç alıp satıyor.

görsel

millet bakkala ekmek almaya değil araba almaya gitmiş.
kriz var ama yersen.
Biz batsak bile araba ve cep telefonu satışları etkilenmez.

Şahin alırız ama yine alırız...

Kültürsüz toplumların böyle değişik yönleri vardır.
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılı sekiz aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,79 azalarak 440.428 adet olarak gerçekleşti. Ağustosta ise sadece 34.3 bin araç satıldı. sorun şu kadar araba satmamız değil. alım gücünün düşmesi sonucu araba satışlarındaki azalmadır.
https://twitter.com/bbctu.../1047089475501924353?s=19
beni araba kesmiyor ben ' uçak ' alıyorum. araba ne ki. şu araba satışlarına baksak yarısı zaten parası olanlara yapılmış olanlardır. diğer yarısı da kredi çekilerek alınan araçlardır. ben istanbul gibi bir yerde hele de merkezinde yaşamıyorum o zaman. çünkü etrafa baktığımda yeni yerine trafikten kaldırılması gereken araçlar dolu. hasarlı olanları saymıyorum bile.
Ülkenin nüfusunun 90 milyona dayandığını da söyleseydin ya deve. .

Atla eşşekle mi ulaşımını sağlayacak bu millet. .
Arabayı lüks gören kafayla biz bi sikim yere ..
insanlar bir yerlere ulaşabilecek ve tüketim yapabilecek ki ki senin ücra yerdeki vatandaşının da ekonomisi düzelsin. Tasarruf her durumda iyi tüketim her durumda kötü değildir kötü olsaydı yıllık otomobil satışı neredeyse tüm batı avrupa ülkeleri kadar olan abd şimdiye çoktan yarraa yediydi.
itibardan tasarruf olmaz, evet.
Birilerinin şirket üzerine alıp bedavaya getirdiği araçların listesini alıp buraya getirip kriz yok demiş andaval.

Kriz, zenginin giderek daha zengin, faikirin giderek daha fakir olduğu gerçeğini değiştirmez.
Turizmde rekora koşmamız gibi birşey bu.

Elde var sıfır.
Bu ülkenin zenginliğinin değil, halkın mallığının ve o zenginliğin orantısız dağıldığının göstergesidir.
bir ülkenin refah seviyesini arabayla kıyaslamak gelişmemişliktir. beyinsiz açların kriz anlayışı yediği ekmek sayısıyla sınırlıdır..
malesef ülkemizdir. iyi partililer sevmez bu başlıkları.
80 milyonluk ülke için acınası bir sayı.
2017 yılında nüfusu bizim dörtte birimizden az olan 17 milyonluk hollanda'da satılan binek aracı 414 binden fazla. zeka olmadıgından hesaplayamazsın. hollanda nüfusu araç satışını türkiye nüfusuna göre oranlarsak 80milyon×554bin/17 milyon=2 milyon 607 bin çıkar.
yani eğer türkiye gelişmiş ve zengin bir ülke olsaydı satılması gereken araç sayısının yılda 2,5 milyonun üstünde olması gerekirdi.
oysa ki satılan bunun sadece beşte biri.

acınacak halini zenginlik sanan yobaz şopar sevinci her zamanki gibi tiksindirdi.
not: şu istatistigi de koyalım.
https://www.statista.com/...sales-in-the-netherlands/
lüks tüketim ekonomi için bir gösterge olamaz. Saplantıyı veri olarak kabul edemeyiz.