bugün

eğer sınıf tekrarı olmaz ise toplamda 15 bin tl ile halledilebilir.
3 arkadaş ortak ev tutmak koşulu ile.
Bizim bi eleman var hesaplamistik 125 bin tutuyordu is kursa hayatını daha garantiye alırdı parasiyla rezil olacak haberi yok malın.
5 yılı artan enflasyonla ortalama 70-90 bine kapatacak gibiyiz .
Not : devlet üniversitesi
Okuyun evlâdım okuyun, okuyup memur olun.
oysa su an asgari ucretli bir is bulup 4 yil boyunca calissa

48*2000=98000

vay aminyüm okulu birakiyorum.
Okul bıraktıran başlıklarda bugün.
okumayın amk. okuyanda okumayanda aynı boku yapıyor. yerinizde olsam hemen bir fikir üretip o fikir üzerinde çalışır kısa yoldan köşeyi döner.. olmazsa şayet, okumakla geçen boş zamanlarımı değerlendirip çalışıp para kazanmış olurdum.
tabi okuyan kişi avukat, mühendis, doktor v. s olup para kazanmaya başladımı 4 aylığı ile bir senelik maaşınızı alır sonra üzülür, hüzünlenir, oturup ağlarsınız gözü yaşlı.
o yüzden diyorum ki okuyun, bari o şansınızı boşuna harcamayın, hee ozaman bir baltaya sap olmazsanız şayet, siz değil kurulu düzen utansın.
devlet üniversitesi okuyana bir şey demiyorum da şu özel üniversiteyi burssuz okuyanlar harcadıkları parayı kaç yılda amorti edebilecekler acaba, hiç bunu düşünüyorlar mı?

şöyle diyelim; iki arkadaş liseden mezun oluyor. ikisinin de 250.000 lirası var. ahmet devlete ait myo'ya gidiyor. iki yıl okuyup makine teknikeri oluyor. parasını da okula başlamadan uygun bir yatırım aracına (faiz, repo, fon, döviz, altın vb.) yatırıyor. mehmet ise özel üniversiteye ait fakülteye gidiyor. hazırlıkla beraber beş yıl okuyup makine mühendisi oluyor. mehmet'in cebinde mezun olduğunda 0 lira var. ahmet'in cebinde ise 250.000 lira + beş yıllık yatırım aracı getirisi + üç yıl erken mezun olduğu için bu sürede çalışıp kazandığı para var. sonra ikisi de askere gidiyor. ikisinin de bedelli askerlik yaptığını düşünürsek mehmet'in, fakülte mezunu olduğu için ahmet'ten daha erken gelip daha önce çalışmaya başlama şansı da olmayacak. ve bundan sonra mehmet 2.500 lira ile işe başlayacak. ahmet ise asgari ücretle işe başlamıştı. üç yıl çalışmış tecrübeli bir tekniker olduğu için o da 2.500 lira ile işe başlayacak. bundan sonra elbette ki mehmet'in maaşı ahmet'in maaşını geçecek. çalışma şartları daha iyi olacak. ama sizce aradaki fark ne kadar olacak? mehmet maaşından ahmet'in maaşını çıkardıktan sonra aradaki farkla ahmet'in elindeki parayı kaç yıl sonra kazanabilecek? ayrıca bir taraftan yıllar geçtikçe diğer taraftan ahmet'in parasının getirisi de artacak. mehmet'in arayı kapatması için gereken süre daha da uzayacak.
Yıllık 10.000 minimum gideri vardır 4 yılda 40.000 yapar. Kendi memleketinde okuyorsa yaşadı.
izmirde 5 sene okudum. harcadığım para ile 2019 model yamaha r1 alınabiliyor.

r1'im var mı? yok. okul bitti mi? hayır.

ama bir r1 almış olsak ve kaza yapsam ölebilirdim de baba. çıkacağı varmış demek. cana gelmesin. nabıcan. evlat işte.
neden eksilendiğini anlamadım. burada amme hizmeti yapıp gençlere ışık tutuyoruz.
insanın “öküz alırız o parayla” diyesi geliyor.
Gençliğim.
Kişiye göre değişir. Bi çocuk vardı 165 lira yurda veriyordu diğer harcamaları aylık 150 yi geçmiyordu. Ailesi de para göndermiyordu ama aldığı kyk kredisini bitirdiğini görmedim. Kimisi de bu parayı bir günde barda kızlarla yiyor.
Eğer okulunuz uzaksa 4 yıl için 30.000 kimden fazla yol yapmanız demektir.
küçük bir işletme açabilecek kadardır.
ilk yıl okul sarmazsa git kendine bi iş kur.
geleceğe bıraktığım bir atasözü;
kendi işini kur evladım.