bugün

istanbul davutpaşa'da 5000 metrekarelik 3 katlı bir iş merkezinde gerçekleşen patlamadır. çok sayıda yaralı olduğu ancak henüz ölü olup olmadığı ve patlamanın nedeni bilinmemekte. göçük altında pek çok insanın kaldığı belirtiliyor.

edit: 2 kişinin öldüğü haberi gelmiştir. patlamanın nedeninin bomba değil, kazan dairesi olduğu söyleniyor.
son dakika habere göre, davutpaşa da bir işmerkezinde meydana gelen patlamadır.
ayrıntılar için:
(bkz: http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=34509)
(bkz: http://www.sondakika.com/...tpasa-da-kazan-patlamasi/)
ölü sayısı şu için 4. artmamasını umuyoruz.
bazı haber ajanslarına göre ruhsatsız maktap fabrikasıymış bazı haberlere göre çorap fabrikası, iplik fabrikası diyenler de var. ilçe belediye başkanı henüz sağlıklı bilgi yok elimizde demiş, gelişmeleri takip ediyoruz sayın seyirciler.
ne yazık ki şu an itibarı ile 17 vatandaşın yaşamını yitirdiğini öğrendiğimiz korkunç kaza. 50'nin üzerinde de yaralı olması ve çöken 3 binanın altında daha fazla ceset olma ihtimali patlamanın şiddeti hakkında fikir vericidir. merhum ve merhumelere allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
dramatik bir olaydır. istanbul' un merkezindeki bir iş hanında "ruhsatsız" bir maytap atölyesinde olmuştur patlama -ki doğruysa tabi. binlerce ruhsatsız işyerinden sadece biri yüzünden 17 kişi ölmüştür ve binanın altı ceset kaynamaktadır muhtemelen. ölen öldüğüyle kalacaktır, olayın sorumluları, gerekli denetimleri yapmayan yetkililer rahat rahat uyuyacaklardır yataklarında.
edit:bu da eksilendiyse artık ben birşey demiyorum.
bize bisey olmaz demekle bu işlerin her zaman yürümeyeceğini gösteren kazadır.
yeni bir patlama riski bulanmaktır.

olay yeri boşaltılmaya çalışılmaktadır.
http://www.haberturk.com/...cat=200&dt=2008/01/31
vali muammer güler'in açıkladığına göre, öncesinde yangın çıkmış olan patlamadır ve ölen 17 kişiden 8'i tamamiyle meraklarının kurbanı olmuşlardır.

ölenlerden 8'i yangını seyretmek için binanın yanındaki otoparkın olduğu yerde bulunduğu sırada patlama gerçekleşmiş ve merak hayatlarına mal olmuştur.

ölenlere allah rahmet eylesin.
davutpaşa yı savaş alanına çeviren patlamadır. inşallah ölü sayısı artmaz. bu patlama hala adam olamadığımızı gösteriyor. denetim denen şeyin olmadığını.
valinin ve belediye başkanının derhal istifa etmelerini gerektiren, patlamada kamu yetkililerinin kontrol ve denetim eksikliğinin olduğu belli olan; ihmal, yasadışı ve ruhsatsız iş yeri açma, iş yeri güvenliği sağlamama ve gerekli denetimleri yapmama gibi bir sürü suç ve kabahatin olduğu açık olan müessif olay.
(bkz: enkaz ziyareti seven belediye baskani)
ölü sayısı maalesef 19 a yükselmiştir..
patlama anı kameralara yansımış olay.
http://video.haberturk.co...D=34646&k_A=haberturk
istanbul belediye şeysi kadir topbaş kişisi, patlamanın gerçekleştiği imalathanenin ruhsatının olmadığını büyük bir yüzsüzlükle açıklamıştır. tebrik ediyorum kendisini. insanda bi utanma olur arlanma olur be birader. (bkz: edep yahu)
bugün 09.45'te bir corap imalathanesinde meydana gelen ve 17 kisinin olumu, 94 kisinin yaralanmasına neden olan olay.
an itibariyle ölü sayısı; 19'a
yaralı sayısı; 117'ye ulaşmış patlamadır.
patlama yeri olan davutpaşa zaten hangi belediyeye ait o bile belli değil. patlama bu yüzden hangi belediyenin sorumluluğunda tam olarak anlamış değilim. davutpaşa'nın zeytinburnu belediyesi'ne bağlı olması şaka gibi bir şey, zira davutpaşa'yla z.b. arasında merter vardır. merter de güngören belediyesine bağlıdır. e merter güngören'e bağlıysa davutpaşa'nın z.b.'ye bağlı olması gerçekten şaka gibi bir şey. efendim burdaki sorun aslında z.b., güngören ve bayrampaşa belediyelerinin bir türlü bu sorunlu bir köy olan davutpaşa'dan sorumlu olmak istememeleridir. ama sonuçta bu yük z.b. belediyesi'ne kalmış.
facianın gerçekleşmesindeki sebeplerden biri de bu sorumluluk karmaşasıdır. bu da bir piramit olarak istanbul büyükşehir belediyesi'ne işaret eder maalesef.
zengin şöyle, fakir böyle diye tartışıladursun, 20 vatandaşımızın canını kaybettiği, 100'den fazla da insanın yaralandığı patlamadır.
bomba imha ekiplerinin kurduğu barikatı aşmayı marifet bilen yurdum insanına ibretlik bir olaydır. ilk patlamayı seyretmeye gidip de ölen insanların olması durumun vehametini açıklar niteliktedir.
ulkemizin ne kadar ihmalkar olduğnu kanitlayan kaza.
(bkz: iş cinayeti)
insanların üç kuruş için ne şartlarda çalıştığını bize gösteren ibretlik patlama.türkiyemizde türbanın çene altından mı yoksa bilmem nere üstünden mi bağlanması tartışılırken bu gibi konular çok önemsizdir.ayda 400 ytl maaşı bile doğru düzgün alamayan insanların varlığını ancak böyle kazalarda hayatlarını kaybettiklerinde mi anlayacağız dedirten hadise.
Türkiye'de hayatta kalmanın gerçekten şans işi olduğunu kanıtlayan, teröre falan ihtiyacımız olmadığını; zira durduk yerde kitlesel ölümlere (çöken apartman, patlayan tüpgaz deposu, maytap fabrikası, trafik, vs. vs.) sebebiyet veren bir toplum olduğumuzu gösteren üzücü olay.
aradan 16 ay geçmesine rağmen sorumlulara hala dava açılamamı$. sebebi ise savcının soruşturma taleplerine rağmen kurumlar, sorumluların adını bildirmemiş, geç bildirmiş ya da memurları ifadeye göndermemiş. ayrıca olayda sorumlulukları saptanan 18 kişiden, soruşturulmaları mülki idare emrine bağlı olmayan ve ifadeye çağrılan sekiz şüpheli, dört yıl önce çıkan bir af hükmüyle yargılamadan kurtulmuş.
böylece bir olay daha oldu bittiye geldi.

http://www.radikal.com.tr...05.2009&CategoryID=97